mardiniletisimgazetesi mardin iletişim gazetesi mardin iletisim gazetesi
 
“ENSAR” OLMA ZAMANI…. / Muharrem Ağalday - Mardin iletisim Gazetesi
ANASAYFAYA DÖN
19 Aralık 2013 Perşembe Saat 09:59
“ENSAR” OLMA ZAMANI….
Muharrem Ağalday / muharrem7347@hotmail.com

 

Esselemualeykum…

 

Bu yazımda sizlerle hasbihal etmek istedim. Yüreklerinize su değil, bir nebze dert serpmek, insan olmamız hesabıyla mazlum kardeşlerimizin derdini dert edinmek adına gözlerimizi bakmaya değil, görmek adına açsak iyi olmaz mı? Duygusal olacağız bu doğru ama gerçeklerle yüzleşmekten de asla kaçamak yollar aramamalıyız. Dünyanın bir çok yerinde zülme maruz kalan, yurtlarından sürgün edilen, kaçmaya zorlanan Müslüman kardeşlerimize “ensar” olma zamanı şimdi.

Dışarısı buz kesti, eller tutmuyor, çıplak çocuklar, açlık ile sınav var. Salgın hastalıklardan endişe duyuluyor. Bizler sıcacık evlerimizde çeşit çeşit yemekler, giyecek derdi olmayışımız, bizleri dışarıya kayıtsız bırakamaz. Yarın aynısıyla imtihan olmayacağımız ne malum?

Ben şimdiye kadar kimseye el açmadım, çocuklarım aç demedim, yurdumdan uzak bir hayat yaşamaya mahkum edilmedim. Kardeşim şehit edilmedi, babama da kimse kurşun sıkmadı. Mahremime insafsızların eli değmedi. Annesiz kalmadım. Soğuk beton zeminde uyumadım. Geçmişim bir çırpıda yok olmadı, geleceğimin meçhulluğunu hiç düşünmedim.

Dışarıda kar var. Benim çocuklarım kartopu oynarken sürgün çocuklar bu romantik havayı solumuyorlar bu hiç de iç açıcı bir durum değil. Çünkü onlar savaşın yorgun çocukları. Yürekleri buruk, üşüyorlar.

Gelenler benim de sizin de kardeşleriniz. Bu kardeşlerimize gereken ehemmiyeti göstermede elimizden gelen gayreti sarf etmemiz hem dini bir görev hem insanlık adına olumlu bir davranıştır.

Sahi bizler onarlın durumuna düşersek ne olacak halimiz bir düşünsenize? Haklarıydı, müstahak olmasalardı başlarına böyle gelmezdi diye söylenirlerken insanlar! Kulaklarınız duysa…başımıza bela oldunuz, defolun gidin buradan diye hakaret etseler…geldiğiniz günden beri huzurumuz kaçtı diye sitem etseler? Kaçına sessiz kalacağımızı doğrusu merak ediyorum. Evet tepkisiz kalmalarının tek nedeni var o da muhacir olduklarıdır. Anavatanlarında acaba onlara reva görülen hakaret vari söylemlere tepkisiz kalmayacakları hepimizce malumdur.

Müslüman şahsiyete yakışan; bu mühacir kardeşlerimize ve başka dine mensup insanlara gereken insani vazifemizi elimizden geldiği kadarıyla yerine getirmektir. Unutmamamız gereken bir husus da yapıp, yapmadıklarımızın karşılığını göreceğimizdir. Bunu nasıl başaracağımız sorusuna da elbette verilecek cevabımız olmalı. Bunu muhabbetle başaracağız inşallah.

Sevgide ne kadar becerikli olduğumuzu sevginin ne kadar önemli bir unsur olduğunu bilmemiz, sevgiyi yaratanın sevgiye verdiği değeri tanımaktan geçer. Bizler her ortamda sevgi bağlarını güçlendirecek hal ve hareketleri yapıp tavsiyede bulunmamız kaçınılmazdır artık.

Hayata tutunulacak en büyük bağ olan sevgiyi içimize öyle sindirmeliyiz ki bizimle yaşayan insanlar bizden emin olmalı. Sevgi fedakarlık ister, sevgi imkansızlıklar karşısında dik durmayı gerektirir. Sevgi kendimize verdiğimiz değerdir.

Bir etrafımıza bakalım da sevgi adına işlenen cinayetlere bakalım ve bir düşünelim….gerçek sevginin ne anlama geldiğini. Birbirimizi sevmekle şeref bulacağız. Ve şunu hiç unutmamalıyız ki sermaye gerektirmeyen tek iş sevgi. Harcandıkça çoğalan tek sermaye…

Unutmayalım ki kendileri ile savaş halinde olan bir topluluğun açlıktan kırılacak duruma geldiklerini duyduğu topluluğa erzak ve ihtiyaçlarını giderecek ne lazımsa tespit edip temin eden ve onlara gönderen bir peygamberin ümmetiyiz.

“Ensar” olma zamanı…Bir daha “ensar” olmak için geç kalmış olabiliriz. Ne olur Allah(c.c) aşkına gelin elimizden geldiği kadarıyla Ensar olalım.

Şehadetin beslendiği kaynak ile Ensar olmanın kaynağı da sevgidir unutmayalım.

Muhacir olmak zor bir durum. Hele bu muhacirlik zorlu bir muhacirlik ise daha da vahim. Başkalarının zulmünden kaçıp yabancı yerlerde zor şartlarda yaşamaya sarılmak zor olsa gerek. Çok şey var daha yazılacak, söylenecek ama bu acının unutulacağına dair hiç kimsenin sözü olmayacak.

Ensar olalım ki bizlere de ensar olacaklar olsun…

Sevginin yağmur gibi tüm Müslümanların yüreğine yağması  umuduyla…Allah yar ve yardımcımız olsun….amin.

  

YORUMLAR - YORUM YAZ - YAZIYI YAZDIR      

Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. Bu yazı için ilk sözü siz söyleyin!

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
SONDAKİKA HABERLER!

GÜNÜN GAZETESİ
YAZARLAR     ÇOK OKUNANLAR
ÇOK OKUNANLAR

İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
03:14 05:10 12:34 16:25 19:40 21:18
  26 Temmuz 2014 20:11 Anasayfam Yap Favorilerime Ekle İletişim Künye Ziyaretçi Defteri Sitene Ekle
milhaber – mil
Reklam - İletişim - İnsan Kaynakları - Yayın İlkeleri - MOBİL
Tüm Hakları Saklıdır © 2004-2011 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.