DOLAR32,2112% 0.06
EURO35,0427% 0.06
STERLIN40,9902% 0.08
FRANG35,3754% 0.04
ALTIN2.514,71% 0,17
BITCOIN71.012,736.948
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Yürüyeceği günün hayalini kuruyor

Midyat’ta yaşayan ve protez takılması için sağ bacağının diz altında kalan bölümü kesilen doğuştan bedensel engelli Şehmus Onat, proteze kavuşacağı günü özlemle bekliyor.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Yürüyeceği günün hayalini kuruyor

Midyat’ta 8 çocuklu Onat ailesinin 4’üncü çocuğu olarak dünyaya gelen ve iki bacağındaki engeli nedeniyle yaşamını ailesinin desteğiyle sürdürmek zorunda kalan Onat (25), yarım bıraktığı eğitimini de açıköğretime devam ederek tamamlamaya çalışıyor.
Babası da işitme ve görme engelli olan Onat, ailesinin geçimine katkı sunarak kardeşlerini okutmak istiyor.
Tedavi amacıyla yaklaşık 9 ay önce gittiği İstanbul’da bir hastanede doktor önerisiyle sağ bacağının diz altındaki bölümü kesilen Onat, protez yaptırmak için hayırseverlerin desteğini bekliyor.

“Yürümek, çalışmak istiyorum”
Onat, AA muhabirine, bedensel engelli olması nedeniyle bu zamana kadar ki yaşamının zorluklarla geçtiğini, arkadaşlarıyla oynayamadığını, rahatça okula gidemediğini belirterek, eve mahkum bir hayat sürdürdüğünü söyledi.
Babasının da hem işitme hem de gözlerindeki rahatsızlık nedeniyle görme engelli olduğunu kaydeden Onat, geçimlerini güçlükle sağladıklarını dile getirdi.
Engelli olmasından dolayı eğitimini yarıda bıraktığını, şimdi açıköğretim aracılığıyla bunu tamamlamaya çalıştığını anlatan Onat, şöyle dedi:
“25 yıldır sıkıntı yaşıyorum. İstanbul’da protez takılması için bacağımdan ameliyat oldum. Bende normal insanlar gibi yürümek, koşmak ve çalışmak istiyorum. Ancak maddi imkanımız olmadığı için protez yaptıramıyorum. Devlet büyüklerimizin desteğini bekliyorum.”

“Kardeşim yürüyebileceği protezlere kavuşsun istiyoruz”
Onat’ın ablası Leyla Onat da kardeşinin büyük acılar yaşadığını, bu nedenle bir an önce hayata tutunup yürümesini istediklerini anlattı.
“Kardeşim engeli nedeniyle arkadaşlarından utandığından eve kapandı. Hep üzgün ve mutsuz. Onun mutsuzluğuna artık dayanamıyoruz” diyen Onat, evli ve bir çocuk sahibi olmasına rağmen anne, baba ve kardeşlerinin geçimini ve tüm ihtiyaçlarını kendisinin karşıladığını ifade etti.
Onat, şöyle konuştu: “Tek isteğimiz kardeşimizin protez bacakla yürüdüğünü ve mutlu olduğunu görmek. Kardeşim bugüne kadar protez bacak umuduyla yaşadı artık yürüyebileceği protezlere kavuşsun istiyoruz. Bizim imkanımız elvermiyor. Bize uzanacak yardım elini bekliyoruz.”
Anne Naciye Onat ise oğlunun artık yüzünün gülmesini istediğini, bunu sağlayacak protez bacağa kavuşması için de dua ettiklerini dile getirdi.