Arınç: Artık şimdi aklın, vicdanın, idrakin zamanıdır – Mardin İletişim Gazetesi
DOLAR
9,5127
EURO
11,0915
ALTIN
546,58
BIST
1.455
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mardin
Az Bulutlu
23°C
Mardin
23°C
Az Bulutlu
Cumartesi Az Bulutlu
24°C
Pazar Az Bulutlu
22°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
20°C
Salı Parçalı Bulutlu
16°C

Arınç: Artık şimdi aklın, vicdanın, idrakin zamanıdır

Arınç: Artık şimdi aklın, vicdanın, idrakin zamanıdır
02.07.2015
0
A+
A-

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Mardin’e geldi.
Beraberinde AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu ile saat 10.30’da Mardin Havalimanı’na inen Başbakan Yardımcısı Arınç’ı Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, AK Parti Mardin İl Başkanı Bahattin Uncu, ilçe teşkilat başkanları ile bir grup partili karşıladı.
Mardin Valiliğini ziyaret eden Arınç, Burada gündeme dair açıklamalarda bulundu.
İşte Başbakan Yardımcısı Arınç’ın konuşmalarından satır başları;
“Bilindiği üzere hükümetimiz iş başındadır. 7 Haziran seçimleri oldu. Hemen herkes gördüğü gibi Ak Parti hükümeti iktidar. Yeni bir hükümet kuruluncaya kadar bu hükümet devam ediyor. Aslında Ak Parti hükümeti var gördükçe halkımız huzur içinde, istikrar içinde ekonomik gelişmesini sürdürüyor. Hatta bazen şaşırıyorum acaba bu ülkede seçim oldu mu? Gerçekten, Başbakan yerinde, bakanlar yerinde, hükümet yerindedir. Üstelik dün de TBMM Meclis başkanı Ak Parti’den değerli milletvekili ve Savunma Bakanımız oldu. Bu büyük bir başarıdır. Bu başarıda payı olan herkese teşekkür ediyorum. Her partinin adayı vardı. Ve her parti Meclis çatısı altında farklı davranışlar sergiledi. Bunlar demokrasinin bir sembolüdür. Bu farklı davranışlar sonucunda da en yüksek oya sahip olan bir değerli partinin adayı Meclis başkanı seçildi. Burada 26. Meclis Başkanı İsmet Yılmaz’ı tebrik ediyorum. Ak Parti grubunun bir firesi dahi olmadan desteklediği bir başkan seçildi. TBMM, birinci sınavını başarı ile sonuçlandırdı. Bilindiği gibi Sayın Cumhurbaşkanı hükümet kurma görevini Sayın Genel Başkanımıza verecektir.” açıklamasında bulundu.
Amaçlarının, seçimlerde halkın kendilerine verdiği görevi iyi idrak etmek ve bu görevde Türkiye’yi hükümetsiz bırakmamak olduğunu ifade eden Arınç, sözlerine şöyle devam etti: “Yapılacak olan en acil iş Türkiye’de barışçı, Türkiye’nin huzuru, önceliği Türkiye’nin istikrarlı bir hükümet kurulmasıdır. Bu konuda Ak Parti üzerine düşeni yapacaktır. Seçimi takiben Sayın Başbakan’ın yaptığı konuşmalarda bu düşüncelerimizin izlerini görmek vardır. Ne kırmızı çizgilerimiz var ne hiçbir partiye karşı hiçbir yanlı düşüncemiz var. Yani şu parti iyidir, şu parti kötüdür. Buna sırtımı dönerim, bunu isterim, şunu istemem gibi kaba bir düşüncenin sahibi olmayız. Milletin seçtiği, takdir ettiği, demokrasinin olmasa olmazı olan seçim konusunda geçmişten beri düşüncemiz budur. Milletin takdirine saygı duymak ve gereğini yapmaktır. Emin olunuz ki hükümet kurma çabalarımız başarı ile sonuçlanacaktır.”
Her parti ile görüşme yapılacağını ifade eden Arınç şöyle konuştu: “Temel prensipler doğrultusunda hem Türkiye’nin dış politikası, ekonomik gelişmesi hem Türkiye’deki toplumsal birliğin, kardeşliğin kurulmasına yönelik çabalarına da hangi parti ile daha çok azami müşterekliğimiz olursa onunla koalisyon kurulacaktır. Bu uzun yıllardır Türkiye’de koalisyon kurulmadı. 13 yıldır koalisyon kurulmadığını gördük. 1961 yılından beri Türkiye’de kaç tane koalisyon kurulduğuna hatta üçlü dörtlü partili dönemlerde koalisyon kurulduğunu gördük. Hatta itiraf edeyim koalisyonlarda başarılı olamadık. Evet, Ak Parti’ye oy vermek zorunda değilsiniz. Ama beğendiğiniz partiyi tek başına iktidara getirebilirsiniz. Eğer MHP, CHP veya HDP tek başına iktidara gelebilseydi bir koalisyon olmadan tek başlarına ülkeyi yönetebilirlerdi. O zaman yine söyledim. Birisi barajı aşmak için çalışıyor. Birisi sadece yüzde 15’i geçmek için, diğeri yüzde 25’i’ geçmek için çalışıyor. Peki, bu halinizde iktidara olabilecek misisiniz dediğimizde, ‘ne iktidarı, biz bu oy oranlarını artırdığımızda başarılı sayarız kendimizi’ diye söylüyorlar. Peki ne olacak sonunda, sadece Kılıçdaroğlu bir koalisyon hükümeti kurarız diyor. Peki bu üç parti bir araya gelebilecek midir? Gelirse böyle bir hükümet nasıl olacak? Tadından yenmeyecek mi yenemeyecek mi, ülkeye ne kazandırılacak, bunlar düşünülmedi. Sadece Ak Parti bu iktidardan gitmesi olarak düşünüldü. Bu iktidarın yıkılması amaçlandı. Evet tek başımıza iktidara gelemedik. Ama 20 milletvekili eksiğimiz vardır. Şu an CHP’nin 2 katı, diğer partilerin 3 katı milletvekilimiz vardır. Evet halk bize koalisyon ile hükümet kurun diye bir irade verdi. Başımızın üstünde yeri vardır. Halk böyle demişse buna uymak bizim vazifemizdir.”

‘Hükümet kurma çalışmaları haftaya başlar’
Hükümet kurma görevinin ilk olarak kendi genel başkanlarına verileceğini hatırlatan Arınç, “Temasları doğrultusunda, seçim meydanlarında söyledikleri, bağırıp çağırdığı konuların artık gerçeğe dönüşmüş halini, herhalde bir protokol tanzim edildiğinde hep beraber göreceğiz. Şimdi bir gerçek ile karşı karşıyayız. Türkiye’yi yönetmek ve hükümet kurmaktır. Seçim meydanlarında boş vaatlerle olmuyor. Taç giyen baş akıllanır, diye bir söz vardır Anadolu’da. Bazen koalisyon hükümeti kuracakları noktada hepiniz eşit imkanlara sahipsiniz. O zaman olabilecek şartları akılla ve rasyonel bir düşünce ile Türkiye’nin gerçeklerini yansıtan, beraberce ve müşterekle bulmaları lazım. Şahsi düşmanlıklar, kin ve nefret, belli odakların üzerinde oy toplama telaşı seçimde kaldı. Artık şimdi aklın, vicdanın, idrakin zamanıdır. Sanıyorum ki Sayın Başbakanımız temel parametleri tespit etti. Hükümet kurma çalışmaları önümüzdeki hafta başlar. Dilerim Türkiye hükümetsiz kalmasın. Şimdi biz öbürleri kadar rahat değiliz. Çocuk, evlat, vatan, memleket bizim, ona zarar gelmesini istemiyoruz. O anne hassasiyeti içerisinde Türkiye’yi sahiplenmemiz vardır. Çevremizdeki gelişen olaylar, Suriye, Irak ve diğer ülkelere baktığımızda Türkiye’nin mutlaka güvenliğini temin etmek üzere eski kararların üzerine yeni kararlar alması gerekir. Bütün bunları düşünerek küstüm, oynamıyorum, sırtımı döndüm, beğenmiyorum sözlerinin zamanı geçti. Şimdi AK Parti ile bir hükümet ile mümkündür. Ama kendi açılarından üçünü toplarsanız bir hükümet kurulabiliyor. Üçünün hükümet kurup kuramayacağını göreceğiz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.
Arınç, daha sonra Fuat Yağcı Camiinde Öğlen namazı kıldı. Buradan Ak Parti İl Başkanlığında bir basın toplantısı düzenledi.
Yapılan basın açıklamasında Gazetecilerin soru sorması üzerine Bülent Arınç, Ortadoğu ve Dünyanın başka yerlerinde yapılan katliam ve İstanbul’da yapılan LGBT yürüyüşüne değindi.
Suriye’ye Baktığımızda, Irak’a, Yemene baktığımızda, Mısıra Baktığımızda veya başka yere baktığımızda, Halkına silah doğrultan rejimler var. Ölenler var. Öldürülenler var. Çocuklar var kadınlar var. Ülkelerinden kaçmak zorunda kalan sığınmacılar var. Bunlar çok büyük bir acı ve bu tür zulümler var. Sadece bizim bölgemizde değil Myanmar’da Arakan Müslümanlarında, Bangladeş’te de Hindistan’da da başka Ülkelerde de var. Biz Türkiye olarak bunların tümünden büyük bir üzüntü duyuyoruz. Hepsinin mazlumlara yardım etmesini davet ediyoruz Çabalıyoruz. Türkiye bugün 2 milyon sığınmacıyı barındıran bir ülke ki dünyada eşi yoktur. Sadece 6 milyar dolar masraf yapmakla kalmıyoruz. Türkiye’nin sokaklarına girebilecek kadar bu insanlara müsamaha gösteriyoruz. Çünkü onlar bir zulümden kaçtılar. Öldürülme korkusundan kaçtılar. Eşleriyle kadınlarıyla çocuklarıyla geldiler. Bizim de inancımızda kapıyı kapatmak yok. Dolayısıyla biz bize yakışanı yapıyoruz. Bu zulümler biran önce bitmeli birleşmiş milletler birleşmiş milletler güvenlik konseyi, büyük ülkeler Batılı ülkeler bunları hiçbir zaman destekleyecek tarzda değil, her zaman barışı getirebilecek çabalar içerisinde olmalı. Mesela bir Suriye konusunda Maalesef Rusya ve Çin’in güvenlik konseyindeki veto süreciyle karşı karşıyayız. Birleşmiş Milletler karar alamıyor. Rusya ve Çin gibi iki büyük ülkenin Suriye de yaşanan trajediye görmezlikten gelmesini hiçbir zaman affetmek Mümkün değil. İstanbul da yapıldığını söylediğiniz gösteriler maalesef özellikle hanım kardeşlerimizin bulunduğu bir yerde, ben söylemekten haya ediyorum ama birileri bunu onur haline getiriyorlar. Yani farklı cinsel yönelimler içerisinde olan bazı insanlar ki bizim inancımızda da geleneklerimizde de örf adetlerimizde toplum yapımızda hoşlanılan işler değildir. Sadece bu kadar söyleyeyim. Ama bunların güpegündüz çırılçıplak hale gelip İstanbul’un göbeğinde meydan okumaları eğlenmeleri ve ne yazık ki CHP ve HDP Millet Vekilleri bunlara destek vermesi fevkalade üzüntü vericidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mardin İletişim Gazetesi. 0482 212 67 36. 13 Mart Mah. Çağdaş Sk. Dörtmevsim Apt. altı, 47200 Artuklu/Mardin