Ayanoğlu Demirtaş’a cevap verdi – Mardin İletişim Gazetesi
DOLAR
9,2620
EURO
10,7921
ALTIN
526,44
BIST
1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mardin
Parçalı Bulutlu
23°C
Mardin
23°C
Parçalı Bulutlu
Pazartesi Çok Bulutlu
22°C
Salı Parçalı Bulutlu
21°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
22°C

Ayanoğlu Demirtaş’a cevap verdi

Ayanoğlu Demirtaş’a cevap verdi

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş,  önceki gün “AKP’li belediye başkanının borcundan dolayı koltuğu götürüyorlar. Mardin UNESCO kapsamına alındığı için şehrin yeniden inşaa edilmesi için binlerce euro hibe verildi. Öyle yemişler ki koltuğu unuttular” değerlendirmesinden sonra Mardin eski Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu,  yazılı cevap verdi.

Ayanoğlu, Selahattin Demirtaş’ın 12 Ocak 2016 basın toplantısında şahsına ve Belediye Başkanlığı yaptığı dönem ile ilgili gerçek dışı itham ve beyanlarla hedef aldığı için yazılı açıklama yapma gereği duyduğunu söyledi.

‘İŞÇİ ALACAKLARI BİZİM DÖNEMİMİZDE AZALTILDI’

Ayanoğlu yaptığı yazılı açıklamasında; “Belediye Koltuğunun Haczini o dönemde belediye de 20-25 yıllık alacağı olan belediye işçileri haczi yapmışlardı. Benim il dışında olduğum bir anda ve mesai saati bitimine doğru haciz yapmışlardır. Aynı gün Yaptığımız itirazlar sonucu, aynı gün haczi kaldırdık ve eşyalarımızı geri aldık. Ayrıca haczi yapan ilgili icra müdürünü de “Hukuksuz haciz yapmaktan dolayı ” şikayet ettik. Savcılık Bu icra görevlisi hakkında işlem başlattı. Haczin aynı gün kaldırıldığına dair kararlar Büyükşehir belediyesinde mevcuttur. Kaldı ki bu işçi alacaklarından dolayı biz 2013 Haziran ayında 33 Milyon TL’yi işçi borcu olarak ödedik ve toplamda 350′ ye yakın personele ödeme yaptık. Daha öncede 7 Milyon TL para ödenmişti ve toplamda 41 Milyon’ a yakın işçi ödemesi yaptık. Bu konuda bir devrim yaptığımızı herkes biliyor. Sayın Demirtaş hariçten gazel okumasın” dedi.

‘EN AZ PERSONELİ OLAN BELEDİYE BİZDİK’

Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Eski Mardin İl Belediyesi olarak en az personeli kendilerinin devir ettiklerini belirten Ayanoğlu, “Büyükşehir Belediyesine 153 Personel devir etmişiz. Artuklu Belediyesine de 65 Personel bu kayıtlar Mardin Valiliği Devir, Tasfiye Komisyonunda vardır. Dolayısıyla personel noktasında da çok az personel bırakmışız ve norm kadroya ilk ulaşan bizim dönemdir. Sayıştay ve içişleri bakanlığı mülkiye kayıtlarında da bu mevcuttur. 2009-2014 Mardin İl Eski Belediyesinin Ödediği Toplam Borç; Vergi Borcu:30.000.000,00 TL (30 yıl vergi borcu ödenmemişti/Ödendi. 25 Yıl Biriken İşçi Alacağı: 41.000.000,00 TL. 33 Milyon Kredi diğeri belediye öz kaynağı ile ödendi. İller Bankası % 40 Kesintiler:28.000.000,00 TL 5 Yıllık Kesinti eski borçlara mahsuben yapıldı. Piyasa Borcu: 8.000.000,00 TL Geçmiş yıllardan biriken piyasa borcu vardı/Ödendi.
TEDAŞ’A yapılan ödemeler: 4.866.068,00 TL. TEDAŞ’a Nakit ve Encümen kararı ile ETV Mahsubu. Toplam: 111.866.068,00 TL. Bu kayıtlar saymanlıkta da mevcuttur. Her yıl bizi denetleyen Saymanlık; 2010.2011.2012.2013 ve 2014 yılının ilk ayları ile ilgili denetimlerinde de mevcut olup bununla ilgili bir sıkıntımız yoktur” ifadelerine yer verdi.

‘DEMİRTAŞ UNESCO VE BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİN NE İŞ YAPTIĞINI ANLATSIN’

Demirtaş’ın konuşmasında UNESCO’dan ve Birleşmiş Milletlerden Yüz Milyonlarca para geldiğini ifade etmesini değerlendiren Ayanoğlu, “İlk önce Sayın Demirtaş,  BM ve UNESCO’nun ne iş yaptıklarını bir anlatsın. Buralardan para gelmediğini de anlatsın. Eski Mardin Belediyesi’ne UNESCO’ dan veya BM’den para gelmiş değildir. 1. Cadde Tadilatı için Avrupa Birliği Hibe Fonundan yapılan proje mukabili Gümrük Bakanlığı ve Mardin Valiliğinin ortaklığı ile para gelmiş ve bu parayı da Valilik ve Bakanlık ihale ile yaptıkları iş karşılığında harcamışlardır. Projede Mardin Belediyesi de ortaktı. Ama Eski Mardin Belediyesi kasasına hiç bir şekilde para girmiş değildir. Hesap kitap Büyükşehir belediyesindedir bakabilirler. Sayın Demirtaş bu konuda şahsıma iftira atmakta ve karalama kampanyası yürütmektedir. Bununla ilgili yargı hakkımı da saklı tutuğumu ifade ediyorum. Daha öncede (7 Haziran Seçimleri) Sayın Demirtaş yine aynı karalama ve algı operasyonlarına devam etmişti. Yine BM ve UNESCO’dan gelen paralardan bahsetmiş ve Facebook hesabımdan bunu yalanlamıştım. Ayrıca alt yapıyı kendi belediyelerinin bittirdiğini ifade etmiştir. Gerçeklikle yakından uzaktan alakası olmayan konular ile malesef aynı karalama ve algı operasyonuna devam etmektedir. Sayın Türk ilk seçildiği zaman Belediye’nin borcunun 1 Katrilyon olduğunu söyledi. Daha sonra 580 Milyon olduğunu belirtti. Aynı şeyleri Februniye Akyol’da tekrarladı. Ama Mardin Valiliğinden yapılan açıklamada bunun 380 Milyon olduğu şeklindedir. Kaldı ki bu borçta eski Mardin il belediyesinin borcu değil bütün ilçe belediyelerden gelen belediye borçlardır. Bu arkadaşlar algı operasyonu yapma noktasında mahirdir. İddia ettikleri hep yalan ve gerçek dışı beyanlardır. Kaldı ki her büyükşehir belediyesi borçlu doğmuştur. İşte Ş.Urfa Belediyesi 900 Milyon TL borç ile doğmuş ve buna rağmen iş yapmaktadır. Sayıştay kayıtları mevcuttur. Eski Mardin belediyesinin ödemiş olduğu borç kayıtlardadır. Hiç kimse bize iftira ve karalamada bulunmasın. Kendi yeteneksizliklerini, beceriksizliklerini ve hendekten dolayı sıkılmışlıklarını başkasına iftira atarak kapatmasın” dedi.

‘MARDİN EN BÜYÜK HİZMETİ BİZİM DÖNEMİMİZDE YAŞADI’

2009 Yerel seçimlerinde seçildiği Mardin Belediye Başkanlığı görevinden bu yana yaptıkları projeleri de ve yaptıkları hizmetleri de basın açıklamasıyla ifade eden  Ayanoğlu, “Mardin Oto-Gar’ının Projelendirilmesi ve Yapımı, Mezbaha Projelendirilmesi ve Yapımı,  35 Yıla hitap eden Katı Atık Çöp İstasyonu Proje ve Yapımı, Hayvan Barınağı Proje ve Yapımı, 30 Bin M2’lik Belediye Garajı Projelendirilmesi ve Yapımı. Mardin SİT Alanı Alt Yapısı Projelendirilmesi ve Yapımı ( İçme Suyu, Kanalizasyon, TEDAŞ, Telefon hatlarının yenilenmesi ve yer altına alınması), SİT Alanı AB Programı Kapsamında 1. Caddenin Cephe Sağlıklaştırılmasının Projelendirilmesi ve Yapımı, Mardin Kalesinin Sağlamlaştırılma Çalışmalarının Projelendirilmesi ve Yapımı. 25 Yıllık biriken 41 Trilyon İşçi ücretlerinin ödenmesi. 30 Yıllık 30 Trilyon Vergi Borcunun Ödenmesi, Mardin Tarihi Dönüşüm Projesi Kapsamında ören yerlerde 160 Beton binanın yıkımı ve diğer binalar için TOKİ ‘ye 1423 Konuttun yaptırılması, Yeni İtfaiye Binası Yapımı. Yeni Park Bahçe Müdürlüğü Binasının Yapımı, Taziye evi ve Sosyal Kültürel Evlerin Açılışları, Yeni bir Evlendirme Dairesinin Yapılması, 12 Adet Büyük Park Yapımı,  Akıllı Kent Sisteminin kurulması. Gecekondu Mahallelerinin alt yapı işlerinin bitirilmesi. Büyük Gecekondu Mahallesinin Kentsel Dönüşüm Proje Çalışmalarının Başlatılması gibi önemli projelere imza attık” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mardin İletişim Gazetesi. 0482 212 67 36. 13 Mart Mah. Çağdaş Sk. Dörtmevsim Apt. altı, 47200 Artuklu/Mardin