DOLAR
7,3712
EURO
8,9692
ALTIN
442,97
BIST
1.552
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mardin
Parçalı Bulutlu
2°C
Mardin
2°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Az Bulutlu
4°C
Cumartesi Az Bulutlu
8°C
Pazar Az Bulutlu
9°C
Pazartesi Az Bulutlu
10°C

“Bizden sonrakilere bir yol haritası bırakmak için çalışıyoruz”

“Bizden sonrakilere bir yol  haritası bırakmak için çalışıyoruz”
24.12.2018
0
A+
A-

2017 Temmuz ayında Şanlıurfa Valiliği görevine atanan Abdullah Erin, Şanlıurfa için yaptığı tespitlerini, hayata geçirdiği projelerini ve Şanlıurfa’nın önümüzdeki dönem hedeflerini gazeteci Adnan Avuka ile paylaştı.
Mardin’de doğup büyüyen, bölge insanının dili olan Arapça, Kürtçe ve hatta Süryanice’yi konuşan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, çoğu yabancı heyetle İngilizce diyalogunu da kendisi sağlıyor. Önce Adıyaman’da, ardından Şanlıurfa’da görev yapan Vali Erin’in devlet ciddiyetine yakışır sevecenliği, gününün büyük bölümünü halkla iç içe geçirmesi, henüz sekiz ayı bulmayan görev süresince hayata geçirdiği projeleri her kesimin takdirini kazanmış durumda.
Eğitim, göç, sağlık, sanayi, turizm ve benzeri birçok alanda önemli atılımlar yapmaya hazırlanan Şanlıurfa, Vali Abdullah Erin’in kurumlar arasında sağladığı koordinasyon sayesinde ortak hedeflere odaklanmış durumda.
Göreve gelir gelmez eğitim sorunlarını masaya yatıran Vali Erin, bu kısa süre zarfında onlarca okul, organize sanayi bölgeleri, sağlık yatırımları, mesleki eğitim kampüsü gibi projeyi hayata geçirdi. İçişleri Bakanlığı’nın Türkiye’de 18 ilde kurduğu Açık Kapı birimlerinden biri de Vali Erin döneminde Şanlıurfa’da kuruldu. Vatandaşların taleplerine en fazla bir haftalık sürede kesin dönüşlerin yapıldığı Açık Kapı birimi, Şanlıurfa Hükümet Konağı’nın iki girişinde de hizmet veriyor.
Tarihinde ilk kez kurumsal kimlik kılavuzuna kavuşan Şanlıurfa Valiliği’nin yeni logosu da kentin tarihi ve kültürel dokusunu anlatır şekilde Vali Erin’in döneminde yapıldı.
Coğrafi alanı ve nüfusu ile Türkiye’nin en büyük illeri arasında yer alan Şanlıurfa, son 15 yılda kamu yatırımlarından en büyük payı alan ilk on il arasında yer alıyor. Ancak Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa’nın 5 yıl sonra, 10 yıl sonra olmak istediği noktaya cevap bulamayınca harekete geçmiş. Kamu kurumları, yerel yönetimler, STK’lar ve vatandaşların işbirliği ile Şanlıurfa’nın geleceğini planlamaya çalışıyor. Vali Erin, “Yapacağımız en önemli iş, Şanlıurfa’nın geleceğini planlamak, bizden sonrakilere masalarının üzerinde bulacakları bir yol haritası bırakmaktır. Bu koordinasyon anlayışını kısa sürede oturttuğumuzu düşünüyorum” diyor.
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, ekonomik ve başka bir çok alanda dokunulmayı bekleyen sorunu olduğunu, tüm konulara titizlikle yaklaştıklarını ve şehri geleceğe hazırladıklarını kaydeden Vali Erin, tüm işleri bir yana eğitimi bir yana koyarak çalışıyor. Sebebini ise şöyle açıklıyor: “Çünkü eğitimdeki sorunları ortadan kaldırmaz, çocukları, gençleri geleceğe en iyi şekilde hazırlamazsanız dilediğiniz kadar diğer sektörlere yatırım yapın sonuç alamazsınız. Çünkü hayatın temelinde insan vardır. Eğer insan yetiştirmemişseniz, orta ve uzun vadede yapacağınız hiçbir planınız tutmaz.
Dolaysıyla göreve geldiğimiz günden itibaren olduğu gibi 2018 yılında da en önemli önceliğimiz Şanlıurfa’nın eğitimdeki başarı çıtasını yükseltmek olacaktır. Başta eğitim camiası olmak üzere yerel yönetimlerimiz, siyaset kurumumuz, sivil toplum kuruluşlarımız ve topyekün halkımızın buna odaklanması gerekiyor. Eğer bir işe odaklanırsanız ve doğru adımları atarsanız başarılı olmamak için hiçbir sebep kalmaz. İşte bakın, göreve gelir gelmez yaptığımız çalışmalarla okul öncesi eğitimde Türkiye’nin en önde gelen şehri olduk.
2016-2017 Eğitim öğretim yılında 1542 derslikte 40 bin 22 öğrencimiz okul öncesi eğitime devam ediyordu. Okul öncesi okullaşma oranımız yüzde 38 idi. Başlattığımız okul öncesi eğitim seferberliği ile son altı ayda bu oranı yüzde 84’e, derslik sayımızı 1895’e, öğrenci sayımızı ise 53 bin 478’e çıkardık. Bu yaş grubunda okullaşmanın Türkiye ortalaması yüzde 70 iken biz Şanlıurfa’da yüzde 87’yi yakalayarak Türkiye rekoru kırdık.
Okul öncesinde elde ettiğimiz bu başarıyı, eğitimde de mutlaka yakalamak zorundayız.
Gençlerimizin, zamanın ve çağın gerektirdiği bilgi birikimi karşılayan, milli manevi değerlerine bağlı, milletine, devletine faydalı bireyler olarak yetiştirilmeleri Şanlıurfa’nın en önemli birincil meselesi olduğuna hepiniz iştirak edersiniz. Bu anlamda 2002 yılında 5 bin civarında dersliğimiz vardı. Aradan geçen 15 yıl içerisinde 5 bin derslik sayısının 18 binlere dayanmış olması gerçekten takdiri hak eden bir çaba ve gayretin sonucudur. Bunu gerçekleştiren, bu kaynağı Şanlıurfamıza tahsis eden ve her vesile ile Şanlıurfa’nın ülkemiz, birliğimiz ve beraberliğimiz açısından taşıdığı önemin farkında olarak bunu açık bir şekilde ifade eden Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, bakanlarımıza, milletvekillerimize ve emeği geçenlere, büyükşehir başta olmak üzere belediye başkanlarımızdan, katkısı olan herkesten Allah razı olsun. Bunu her vesile ile dile getirmek, iyi yapılanları, güzel işleri ve o işlerde emeği geçenleri takdir etmek lazım. Bu takdirden hiçbir zaman geri durmayacağız” dedi.
Başlattığı eğitim seferberliği ile okul öncesi okullaşma oranında Türkiye rekorunu kıran Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa’nın genç bir nüfusa sahip olmasına rağmen bu potansiyelini iyi değerlendiremediğini söylüyor ve ilave ediyor, “Genç bir nüfusumuz var ama bu genç nüfusumuzu, 700 bine yaklaşan okul çağındaki çocuklarımızı iyi eğitemiyoruz. Bir şekilde bizler, sizler, Cenab-ı Allah’ın da yardımı ve sağladığı imkânlarla buralara geldik. Sizlere de Allah yardım etti, aklınızı kullandınız burada işinizi kurdunuz. Ama geride, Şanlıurfa’da, ilçelerinde ve kırsalda bıraktığınız on binlerce, yüz binlerce aslında sizin istidadınıza sahip, yeteneğinize sahip çocuklarımızın, gençlerimizin önünü açamadığımız ve onlara imkân sağlayamadığımız için, yetenekleri körelen ve orada işsizliğe mahkum olan yüzbinlerce gencimizin olduğunu da aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor. Bu bağlamda, göreve başladıktan hemen sonra sayın Bakanımız, Milletvekillerimiz, büyükşehir belediye başkanımız ve sorumluluk taşıyan bütün kardeşlerimizle eğitim konusunu masaya yatırdık. Ortaya çıkan sonuç buydu. TEOG’da hiçbir branşta Şanlıurfalı çocuklarımız Türkiye ortalamasının üzerinde bir tek soru yapamıyorlar. Tarihte, fende, biyolojide, edebiyatta bütün branşlarda Türkiye ortalamasının altındayız. Yani, çocuklarımız TEOG’da Türkiye ortalamasının altında bir seyir göstererek başarısız bir tabloyu ortaya koyuyorlar. Bugün daha iyi, geçmişte daha kötüydü. Ama sonuç itibariyle bütün göstergelerde Türkiye ortalamasını hedeflememiz ve hızlı bir şekilde onun üstüne çıkabilmemiz gerekiyordu. Bu durumu değiştirmek, başarı sıramızı Türkiye ortalamalarının üzerine çıkarmak için başta eğitimdeki fiziki altyapıyı iyileştirmemiz gerekiyordu. Bugün itibariyle devam eden çalışmalarımız sonucu 2019 yılında tüm okullarımızda tek dönem eğitim öğretim verir hale getirerek, ikili eğitim sistemini ortadan kaldırmayı planlıyoruz.”
Vali Erin’in şehrin en önemli yatırım alanı olarak gördüğü eğitim alanına, şehrin milletvekilleri ve Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba da öyle bakıyor. Bu nedenle yatırımlardaki en büyük payı eğitime ayırıyorlar. 2017 Eğitim yatırımlarına ilave 600 bin TL’lik ek bütçe sağlayan Şanlıurfa bürokratları, 2019 yılı sonuna kadar kentteki ikili eğitimi tamamen sonlandırıp, tek dönem eğitim veren okulları eğitimin hizmetine sunmayı planlıyor.
Vali Erin’in bu yöndeki çabasına çeşitli sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar da destek veriyor. 600 bine yakın Suriyeli’ye de ev sahipliği yapan Şanlıurfa’da Kuveyt İnsani Yardımlaşma Derneği şuanda çok sayıda okul ve yurt inşa ediyor.
Türkiye’nin en büyük sulanabilir arazilerine sahip olan Şanlıurfa, bir yandan modern sulama tekniklerinin yaygınlaştırılması yöntemiyle suyu tasarruflu kullanma projeleri hayata geçirirken bir yandan da üretilen ürünlerin işlenerek pazarlanmasını sağlayacak sanayi altyapısını da kuruyor.
Birkaç yıl öncesine kadar sadece çırçır prese fabrikaları olan Şanlıurfa’da bugün iplik fabrikaları, tekstil atölyeleri çalışıyor. Yakın zamanda önemli yatırımlara ev sahipliği yapacak olan Şanlıurfa’da hazır giyim organize sanayi bölgesi, gıda ihtisas organize sanayi bölgesi, besi organize sanayi bölgesi gibi birçok alanda çalışmalar devam ediyor.
12 Bin yıllık tarihi ile dünyanın en eski şehirlerinin başında gelen Şanlıurfa’da tarihi alanlara yönelik de önemli yatırımlar yapılıyor. Dünya arkeoloji tarihinin yeniden yazılmasına neden olan Göbeklitepe’deki bulguların ziyarete açılması için gerekli çalışmalar tamamlanarak, Göbeklitepe UNESCO Dünya Kültür Mirası kalıcı listesine dahil edildi. Yine Balıklıgöl bölgesinin korunması ve turizm altyapısının iyileştirilmesi için gerekli çalışmalar Şanlıurfa Valiliği koordinasyonunda hummalı şekilde devam ediyor.

VALİ ERİN: HİÇBİR SİYASİ BEKLENTİM YOK
Sürekli vatandaşlarla iç içe olması, mesai mefhumu gözetmeden çalışması ve sergilediği samimiyet nedeniyle kamuoyunda “siyasete mi girecek” söylentilerine cevap veren Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, “Hiçbir siyasi hesabım, hiçbir siyasi beklentim, hiçbir siyasi denklemin içinde olmaya niyetim yoktur” dedi.
Şanlıurfa Polisevinde Haliliye, Eyyübiye ve Karaköprü muhtarları ile gerçekleştirdiği istişare toplantısında konuşan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, “Hiçbir siyasi hesabım, hiçbir siyasi beklentim, hiçbir siyasi denklemin içinde olma niyetim kesinlikle yoktur. Herkes müsterih olsun” dedi. Böyle bir niyeti olmadığını açıklayan Vali Erin, ‘üstüne para verseniz de yapmam’ açıklamasında bulundu.
Konuşmasında, bölge insanı olduğunu ve bölge insanına yönelik birilerinin sürekli eziyetler planladığını, farklı hesaplar kitaplar yaptığını hatırlatan Vali Erin, “Cenab-ı Allah’ın nasip etmesiyle bu makamlara gelen bizim gibilerin üzerine düşen, sadece bu makamların hakkını vermektir. Adaletle ve hakkaniyetle hükmetmektir. Ve o insanlara verebildiği kadar kamu hizmetini, en kaliteli, en nitelikli, en düzgün şekilde ulaştırabilmektir. Bize düşen, bu bölgede devlet ile millet arasında sarsılmaya çalışılan o köprülerin yeniden inşasıdır. Milletinin devletine, valisine, kamu idarecisine yüzde yüz güvendiği, itibar ettiği bir yönetim sistemini burada hâkim kılmaktır. Onun bunun yönlendirmesiyle hareket etmeyen, sadece devletin, milletin menfaatini düşünen ve sadece Allah rızasına göre hareket eden, hukukun, kanunun, nizamın, adaletin tesis edilmesini sağlayan bir yönetim anlayışını sergilemektir. Bir yıldır bu ilkelerimizin hiçbir tanesinden taviz vermedik, bundan sonra da vermeyeceğiz. Bunu yaparken kırılanlar, küsenler, darılanlar, eskiden böyle değildi, şimdi niye böyle diyenler olacak. Bildiğimizi hak uğrunda tatbik etmeye ve icraya devam edeceğiz. Bundan da hiç kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.