Bu cümle ne işe yarıyor? – Mardin İletişim Gazetesi
DOLAR
13,4726
EURO
15,2894
ALTIN
793,64
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mardin
Karla Karışık Yağmurlu
1°C
Mardin
1°C
Karla Karışık Yağmurlu
Pazartesi Az Bulutlu
3°C
Salı Az Bulutlu
5°C
Çarşamba Karla Karışık Yağmurlu
3°C
Perşembe Çok Bulutlu
4°C

Bu cümle ne işe yarıyor?

Bu cümle ne işe yarıyor?
07.05.2015
0
A+
A-

Kürt meselesi Cumhuriyetin tarihiyle başlamış, inişli çıkışlı, orantısız, zulüm ve işkenceler derken devletin/derin devletin katkılarıyla zoraki oluşturulan PKK ve nice sorunlar.

Bunu fark eden ve güç yetiren devletin, inadından vazgeçerek geri adım attığı ve günden güne iyileştirmenin olacağını umut ettiğimiz barış süreci ve bu sürecin başkahramanı olan Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan!

Buraya kadar iyi hoş da, son ayların modası haline gelen “Kürt sorunu yoktur” ifadesinin zaman zaman kullanılmasının süreçle bir irtibatını kurmakta zorlanıyorum.

Tamam; derin devletin bir adım geri atmasıyla, daha doğrusu Anadolu insanına zulüm etmeyi meslek edinen mesnetsiz, mezhepsiz kimselerin bir derece mağlup olmasıyla, bir çok alanda olduğu gibi iyileştirmeler oldu, bir çok yasa ve yönetmelik çıktı çıkmaya da devam etmektedir, ama bu gelişme “Kürt sorunu yoktur” demeyi gerektirecek kadar değildir, söyleyen, kendince bu cümleye bir anlam verebilir fakat halkın diline bu cümleyi çevirmek, anlamlandırmak o kadar kolay değildir.

Cumhurbaşkanı kendine özgü bir tarzla bu cümleyi kullanabilir “aynası iştir kişinin lafa bakılmaz” atasözünde olduğu gibi bu sorunun çözümünü başlatan ve devam ettiren o olduğu için halk çok önemsemiyor olabilir fakat başka başka kimseler de söylemeye başlayınca bir az şık olmuyor, geçende Yasin Aktay da aynı cümleyi kullandı, Yasin bey, bu cümleyi kullanmak seni aşar, lütfen! başka kullanacağınız cümle kalmadıysa bir kaçını ben sana tavsiye deyin,

Zihniyet olarak Kürt sorunu kalmadı, sıra yasal düzenlemede,

Bir çok yasal düzenleme yapıldı, sıra pratikte,

Kürt vatandaşlarımızdan kaçı köylerinin isimleri eskiye çevrilsin temalı dilekçe verdi, demek ki pek önemsemiyorlar, gürültüyü siyasiler çıkarıyor.

Her ne kadar Kürt meselesi açısından Anadolu rahat bir nefes almışsa da asıl çözüm Anayasal güvenceye bağlamaktır.vb. daha nice cümleleri kullanabilirsiniz.

Sakın cumhur başkanımızı taklit etmeye kalkışmayın. O bir ekoldür, kendi hinterlandında bir mega star.

Ayrıca,

*Siyasi genel af gelmedikçe,

*Bazı oklarlımızda Kürtçe-Türkçe iki dilli eğitim gelmedikçe,

*Eğitim öğretimimiz dünya ölçüleri düzeyine çıkmadıkça,

*Ekonomik açıdan bölge halkına bir pozitif ayırımcılık yapılmadıkça,

*Dağdaki gençlerimiz devletin kontrolünde dağdan inmedikçe,

*Bölge halkı üniforması ne olursa olsun militarist güçlerin etkisinden kurtulmadıkça,

*Korucular silahsızlandırarak kamu hizmetine özel bir statü ile memur düzeyinde kazandırılmadıkça,

*HDP’li bazı aktörlerin namus ve din ile ilgili gereksiz kavram ve yaklaşımlara mesafeli durmadıkça,

*İslam dini siyasilerin hücumundan kurtulmadıkça…

Kürt sorunu nasıl biter ahbap!

Sakın bana Anadolu insanı da bu tür sorunları çekiyor, o da vatandaş değil mi diyerek meseleyi sulandırmayın,

Artık yeter bu siyasetçilerden çektiğimiz,

Ey HDP sen niye namusla ilgili, üzerinizde pankart uzatan söylev geliştiren kimselere “haydi oradan” demiyorsun, senin yöneticilerin neden bu kadar dini bilgiden yoksundurlar, anlamsız ilgisiz ifadeler kullanıyorlar? Hani senin Emekli Müftün vardı Prof ilahiyatçın vardı, İnsan haklarından sorumlu mazlum-der’cin vardı, AZADİ’den vekil adayınız vardı, ılımlı yazar çizerleriniz vardı, onlar bu konuda sizin işinize yaramıyorsa her biri yarın birer Yaşar Nuri’niz mi olacak? CHP gibi.

Haftada bir bir araya gelip faydalı bir seçim kampanyası için dil birliği yapamaz ısınız?

Kazanırsınız kazanmazsınız yaptığınız yanlışlar tarihe yazılacak bunu unutmayın Tarihe kirli ifadelerle kayıt olmak insana yakışır mı?

Kardeşim Kahir seçmeniniz Kürtler ise Kürtlerin değerlerine saygı duyun, sizin etrafınızdaki Kürtler pek tekin insanlar değil, perdenin gerisindeki Kürtler asıl mağdurlardır unutmayın. Ve sizi bana şikayet ediyorlar, bir genç bana diyor ki ya hocam şu HDP’yi bir uyarın böyle ilgisiz, gereksiz hataları yapmasın, evimizde tartışma çıkıyor bazı yanlışlarının arkasında duramıyoruz.

Benden söylemesi gerisi sizin bileceğiniz iştir. Tekrar diyorum “ne Kürt sorunu bitmiştir, ne de dinden uzaklaşarak, namusla oynayarak Kürt sorunu çözülebilir, aha zaman gösterecek”

Boşuna “Zaman her şeyin ilacıdır” dememişler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mardin İletişim Gazetesi. 0482 212 67 36. 13 Mart Mah. Çağdaş Sk. Dörtmevsim Apt. altı, 47200 Artuklu/Mardin