“Camiler şefkatli ve merhametli olmayı öğreten mekânlardır…” – Mardin İletişim Gazetesi
DOLAR
13,5679
EURO
15,3112
ALTIN
805,66
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mardin
Karla Karışık Yağmurlu
1°C
Mardin
1°C
Karla Karışık Yağmurlu
Perşembe Karla Karışık Yağmurlu
2°C
Cuma Az Bulutlu
4°C
Cumartesi Hafif Yağmurlu
4°C
Pazar Çok Bulutlu
7°C

“Camiler şefkatli ve merhametli olmayı öğreten mekânlardır…”

“Camiler şefkatli ve merhametli olmayı öğreten mekânlardır…”
15.10.2015
0
A+
A-

Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Mardin İl Müftülüğünde düzenlenen programa Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, İlçe Müftüleri ve din görevlileri katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun Kâbe’nin yeryüzündeki şubeleri, Allah’ın evleri olan camilerin, Müslümanlığımızın ve istiklalimizin simgesi olarak yükselen huzur, bilgi, birlik ve ibadet mekânları olduğuna dikkat çekerek çeyrek asırdır Ekim ayının ilk haftası camileri hayatın merkezine, şehirlerin kalbine taşımak amacıyla “Camiler Haftası” olarak kutlandığını hatırlattı. Bu hafta münasebetiyle düzenlenen etkinliklerle toplumsal bir farkındalık ve ortak bir bilinç oluşturulması hedeflendiğini kaydeden Coşkun. Camiler Haftasının son yıllarda belirli bir tema etrafında kutlanması, bir yandan camilerimizin fiziki şartlarının yeniden gözden geçirilmesi yönünde önemli çalışmalar başlatılmasına, diğer yandan da engelli, çocuk, genç, kadın gibi farklı toplum kesimlerinin camiyle daha fazla buluşabilmesi için kampanyalar düzenlenmesine vesile olmuştur. Bu yıl ise dinimizin direği olan namaz ibadetine olan ihtiyacımızı daha yüksek bir sesle dile getirmek ve camilerdeki cemaatsizlik sorununa hem bireysel hem de toplumsal açıdan dikkat çekmek amacıyla Camiler Haftasının teması “Cami ve Namazla Diriliş” şeklinde belirlendiğini açıkladı.
“Cami bütün varlığa karşı şefkatli ve merhametli olmayı öğreten bir mekândır…”
Coşkun, ayrıca konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “ Cami bize bütün varlığa karşı şefkatli ve merhametli olmayı öğreten bir mekândır. Ancak namaz olmadığı zaman cami bütün bu fonksiyonlarını da kaybeder. Namazsız olduğu zaman müminler, cemaati olmadığı zaman bir cami o zaman bütün fonksiyonlarını da kaybeder. O zaman birlik mekânı da olmaz, özgürlük mekânı da olmaz, bilgi mekânı da olmaz. Onun için öncelikle caminin bütün fonksiyonlarını icra etmenin yolu, cemaatle camilerde buluşmak, kalplerimizi birleştirmek, yüreklerimizi kaynaştırmaktır.”
Kuru kalabalığı nitelikli bir topluluk yapacak, tevhid iklimini derinden yaşatacak, insanların eşit olduğunu ve iman kardeşliğinin her şeyden üstün olduğunu gösterecek ilk yer camidir, cemaatle namazdır. Namazın cemaatle eda edilmesi, yaşları, sosyal statüleri, meslekleri, mezhep ve meşrepleri, hatta ırk ve kültürleri farklı ama imanları bir olan insanları kaynaştırmanın, aralarında sevgi ve dayanışma bağı kurmanın en muhteşem imkânıdır. Gündelik hayatın meşgaleleri nedeniyle giderek yalnızlaşan modern insanın iman ekseninde sosyalleşmesi için en güzel vesiledir. Cemaatle namaz, Müslümanların birbirlerinin sıkıntılarından, sevinçlerinden ve gündemden haberdar olmaları açısından da oldukça önemlidir. Cami, cemaat, namaz, cemaatle namaz gibi değerlere sahip olan bir toplumda, bunlar yaşatıldığı müddetçe herhangi bir iletişimsizliğin ve huzursuzluğun olması düşünülemez. Bilhassa vakit namazlarında mahzun kalan camilerimizin yeniden şenlenmesi, birliğimizin ve dirliğimizin de o ölçüde güçlenmesi anlamına gelecektir.
Daha sonra kürsüye gelen Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, din görevlilerine seslenerek görevleri ile ilgili ihtiyaç duydukları bütün desteği valilik olarak vereceklerini belirtti.
Vali Koçak din görevlilerine hitaben yaptığı konuşmasına görevlilerin Hicri yeni yılını tebrik ederek başladı. Vali Koçak, ayrıca hac görevini ifa eden din görevlilerinin hac ibadetlerinin Allah katında makbul olmasını dileyip tebrik etti. Ayrıca normal eceliyle vefat Mardinli iki hacımız ile Suudi Arabistan’da meydana gelen kazalarda hayatını kaybeden hacılara Allah’tan rahmet diledi.
Vali Koçak konuşmasında, din görevlilerine İl genelindeki genç nüfus sayısını oranlarla belirterek gençlerin ne kadarına ulaşılabildiği konusunda rehberlik edici bilgiler verdi. Ayrıca Kur’an kursu faaliyetlerine değinen Koçak, gerek yaz Kur’an kursları gerek güz döneminde yapılan faaliyetleri takdir ettiğini, ancak; bunların yeterli olmadığını kaydetti. Bu faaliyetlerin daha da artırılarak devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.
Vali Koçak, ayrıca mahallelerde (mülga köylerde) kadınlara yönelik Kur’an kursları açılması konusunda talimatının olduğunu ve bu hususta gerekli desteklerin Valilikçe yapılacağını görevlilere bildirdi. Ayrıca her din görevlisinin bulunduğu mahallede dezavantajlı guruplarda bulunan kesimlerle ilgili Valiliğin başlattığı proje çalışmalarına katkı sunmaları gerektiğini ifade etti.
Mardin Valisi Koçak, camilerde bayanlara tahsis edilen mekânların nezih ve düzenli olmasını, ayrıca engellilere yönelik din hizmetleri ve Kur’an kursu faaliyetlerinin üzerinde önemle durulmasını tembih etti. Son olarak Vali Koçak din görevlilerine, kendilerini mesleki bilgi ve çağın gereklerine uygun iletişim konularında daha iyi yetiştirmelerini tavsiye etti.
Konuşmalardan sonra İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun Vali Ömer Faruk Koçak’a Kur’an-ı kerim hediye etti. Program toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mardin İletişim Gazetesi. 0482 212 67 36. 13 Mart Mah. Çağdaş Sk. Dörtmevsim Apt. altı, 47200 Artuklu/Mardin