Cennete Girmek İçin Ne Yapmak Lazım? – Mardin İletişim Gazetesi
DOLAR
12,6816
EURO
14,3379
ALTIN
729,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mardin
Parçalı Bulutlu
16°C
Mardin
16°C
Parçalı Bulutlu
Salı Parçalı Bulutlu
16°C
Çarşamba Sağanak Yağışlı
13°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
11°C
Cuma Az Bulutlu
12°C

Cennete Girmek İçin Ne Yapmak Lazım?

Cennete Girmek İçin Ne Yapmak Lazım?
16.11.2016
0
A+
A-

Bu soruya herkes farklı cevaplar verebilir ki hep öyle olur. Deneyin. Etrafınızdaki insanlara sorun bu soruyu. Bakın kaç çeşit cevap alacaksınız. Neden böyle hiç düşündük mü? Hadi biraz düşünelim ama Kuran’ın ışığı altında.

Evvela şunu iyice bilelim ki sadece takva sahipleri cennete girer. Ayetler çok. Birkaç tanesini okuyalım.

3 / AL-İ İMRAN – 15

De ki: “Size bundan daha hayırlısını haber vereyim mi? Takva sahibi olanlar için, Rabb’lerinin katında, içinde devamlı kalacakları, altından nehirler akan cennetler, temiz eşler ve Allah’ın rızası vardır.” Allah kullarını en iyi görendir.

3 / AL-İ İMRAN – 133

Ve, Rabbinizden olan mağfirete ve genişliği yerler ve gökler kadar olan, muttekîler için hazırlanmış olan cennete koşun!

50 / KAF – 31

Ve cennet, takva sahipleri için uzak olmayarak yaklaştırıldı.

10 / YUNUS – 63

Onlar, âmenûdurlar (ölmeden evvel Allah’a ulaşmayı dileyenlerdir) ve takva sahibi olmuşlardır.

10 / YUNUS – 64

Onlara, dünya hayatında ve ahirette müjdeler (mutluluklar) vardır. Allah’ın sözü değişmez. İşte O, fevz-ül azîmdir.

 

O halde sorulması gereken başka bir soru: Nasıl takva sahibi olunur?

Cevap yine Kur’an’dan.

30 / RUM – 31

Munîbîne ileyhi vettekûhu ve ekîmûs salâte ve lâ tekûnû minel muşrikîn(muşrikîne).

O’na (Allah’a) yönelin (Allah’a ulaşmayı dileyin) ve takva sahibi olun. Ve namazı ikame edin (namaz kılın). Ve (böylece) müşriklerden olmayın.

 

Kim Allah’a yönelirse takva sahibi olur. Allah’a yakınlaştıkça takva seviyesi artacaktır. Yönelen kişi dalaletten kurtulur.

13 / RAD – 27

… kul innallâhe yudillu men yeşâu ve yehdî ileyhi men enâb(enâbe).

… De ki: “Muhakkak ki Allah, dilediği kimseyi dalâlette bırakır ve O’na yönelen kimseyi Kendine ulaştırır (hidayete erdirir).”

 

Dalaletten kurtulan hidayete adım atar. Rum-31’e göre  yönelen takva  sahibi oluyor,  Rad-27’ye göre  ise yönelen dalaletten kurtuluyor. Şimdi ise başka bir soruya geçelim; yönelmek ne demektir?

Lügat manası:  1.Yüzünü çevirmek, dönmek. 2. Bir yöne doğru gitmeye ya da akmaya koyulmak

Allah’a yönelmek, Allah’ın zatına ulaşmayı dilemek, O’na varmayı istemektir. Bu ulaşma insan ruhunun ulaşmasıdır. Kim Allah’a ruhunu ulaştırmayı dilerse (dünya hayatını yaşarken) o kişi Allah’a yönelmiştir. Yöneldiği için takvaya girmiştir (Rum-31).  Allah’tan yardım alamaya başlayacaktır. Bu yardım nedeniyle Allah’ın emir ve yasaklarını yerine getirmesi zor olmayacaktır. Çünkü Allah o kişiye ibadet sevgisi ve zevkini verecektir.

 

Ruhun bir emanet olduğunu (Ahzab-72) ve bu emanetin mutlaka sahibi olan Allah’a teslim edilmesi gerektiğini (Nisa-58) hiç unutmayalım. Ya biz teslim eder Allah’ın bir dostu (veli) oluruz ya da ölümle birlikte görevli melekler bizden alır ve sahibi olan Allah’a teslim ederler. Sonuç değişmiyor. Ruh mutlaka Allah’a iade ediliyor.  Biz hayattayken Allah’a ulaştırırsak ermiş bir veli oluruz. Ölümle melekler ulaştırırsa emanete riayet etmemiş oluruz. Karar sizin.

33 / AHZAB – 72

uhakkak ki Biz, emaneti göklere, arza ve dağlara arz ettik (sunduk, teklif ettik). Onu yüklenmekten çekindiler ve ondan korktular. Ve insan onu yüklendi. Muhakkak ki o (nefs), çok zalimdir, çok cahildir.

4 / NİSA – 58

Muhakkak ki Allah, emanetleri sahibine teslim etmenizi ve insanlar arasında hakemlik yaptığınız zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Muhakkak ki Allah, onunla size ne güzel öğüt veriyor. Ve muhakkak ki Allah, iyi işiten ve en iyi görendir.

Kendinize bir iyilik yapın ve ALLAH’A ULAŞMAYI  DİLEYİN. Çok şeyler kazanacaksınız.

Allah ile kalın, mutlu kalın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

    Mardin İletişim Gazetesi. 0482 212 67 36. 13 Mart Mah. Çağdaş Sk. Dörtmevsim Apt. altı, 47200 Artuklu/Mardin