DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Başkan Türk: “Siyaseten tedbir almak önemli”

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Avrupa’daki Kürt kökenli seçmenlere çağrıda bulunarak, Türkiye’de 7 Haziran yapılacak milletvekili genel seçimi için sandık başına gitmelerini istedi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Başkan Türk: “Siyaseten tedbir almak önemli”

Türk, Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen etkinlikte, seçmenlerle bir araya geldi. Seçim barajı uygulamasına rağmen bağımsız adaylar göstererek bugüne kadar 3 kez parlamentoya girme başarısı gösterdiklerini belirten Türk, “Fakat biz bir halkın temsilcisiyiz ve tüm yaşamımız boyunca bağımsız adaylarla seçimlere giremeyiz. Kendimizi artık ispatlamak durumundayız” diye konuştu.

Avrupa’da yaklaşık 400 bin Kürt kökenli seçmen bulunduğunu, bunların Türkiye’deki seçimlerde etkin rolü olduğunu ifade eden Türk, “Baraj konusunda endişemiz yok ama siyaseten tedbir almak önemli. Kaybetme korkumuz yok. Yıllarca barajın düşürülmesi için mücadele verdik ama düşürülmedi. Kaybedersek de neyi kaybedeceğiz ki?” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye demokrasi güçleriyle ortak hareket etmek istediklerini söyleyen Türk, “Türkiye sol hareketi Kürtsüz bir değişim ve dönüşümün olamayacağını artık görmekte. Kürt mücadelesiyle ilgili bugün farklı bir anlayış, farklı bir bakışın geliştiğini de görüyoruz. Türkiye demokrasi güçleriyle bugün çok daha doğru bir dayanışma içindeyiz” diye konuştu.