DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

EĞİTİM-SEN: Parasız Sınav Parasız Eğitim İstiyoruz

EĞİTİM-SEN Mardin yazılı bir açıklamayla Şubesi öğrencilere yönelik ücretsiz destek kurslarının artırılacağına eğitimin niteliğini artıracak ve eğitim sistemini sınav odaklı olmaktan çıkaracak politikaların hayata geçirilmesini istedi.

Yayınlanma Tarihi : Google News

Eğitim-Sen Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada ayrıca 8. Sınıflara yönelik yapılan sınavlar okulun diğer 5.,6. Ve 7.sınıf öğrencilerinin eğitimini olumsuz etkilememesi gerektiğini açıkladı. Eğitim-Sen açıklamasına şöyle devam etti: “Mardin Eğitim Sen Şubesi tarafından yapılan açıklamada şunlara yer verildi: “Milli Eğitim Bakanlığı hazırladığı “Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi” ile Eylül 2015’te kapatılacak dershanelerin yaratacağı boşluğu, öğrencilere yönelik ücretsiz destek kursları açarak doldurmaktadır. Belirtmek gerekir ki esas olan kurs açmak değil, eğitimin niteliğini artırmak olmalıdır. Elbette dezavantajlı öğrenciler için takviye kurslar da açılabilecektir. Bu açıdan söz konusu kursların ücretsiz olması, öğrencilerin kendi öğretmenlerinden eğitimlerindeki eksikliklerine dair destek görebilmeleri şüphesiz çok önemlidir.
Eğitim Sen olarak, eğitimin niteliğini artıracak ve eğitim sistemini sınav odaklı olmaktan çıkaracak politikaların hayata geçirilmesini; öğrencileri disipline edilmesi gereken değil, temel hak ve özgürlüklere sahip bireyler olarak gören politikaların hayata geçirilmesini istiyoruz! TEOG Sınavı ile birlikte Milli Eğitim, artık öğrenci ve okullar hatta ilçeler ve iller arası bir kıyaslamaya giderek bir yarış havası estirilmektedir. Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü daha da ileri giderek TEOG sınavı öncesi 4 Mart, 30 Mart ve 14 Nisan 2015 tarihlerinde bütün Mardin genelinde TEOG Sınavına yönelik Zorunlu ve Ücretli Deneme Sınavları yaptırmaktadır. Deneme sınavı öğrenciler için faydasından kuşkumuz yok ancak sınavın ücretli ve zorunlu olması kabul edilemez. Üstelik bu konuda görüşme yaptığımız İlgili İl Milli Eğitim Şube Müdürü de ücretlerin alınacağını söylemiş, bu durumdan da imtina edemeyeceklerini beyan etmiştir. Bu durumda her yere çok rahat bütçe ayıran Müdürlüğümüz, söz konusu öğrencilerin deneme sınavı oldu mu, her nedense fukaralığı oynamaktadır. Buradan öğrenci velilerimize de seslenmek istiyoruz; Devlet okullarında yapılan deneme sınavları için alınan ücretleri sorgulayın. Eğitim Sen Mardin Şubesi olarak Eğitim’de fırsat eşitliği dikkate alındığında, öğrencilerimizden alınan bu ücreti doğru bulmadığımızı ve bazı ilçelerde sırf bir deneme sınavı için öğretmenlerin kendi okullarının dışında farklı okullarda görevlendirilmelerini de Milli Eğitimin Öğretmenlerine karşı güven sorunu olmasına bağlıyoruz. Ayrıca haklı davamız olan İş bir günlük iş bırakma eylemlerimizden dolayı eğitim öğretim aksıyor diye yaygarayı koparanlar Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğünün deneme sınavları ile üç gün boyunca bütün Mardin genelinde sekizinci sınıflar sınava girecek diye 5. ,6. ve 7. Sınıflarda okuyan öğrenciler eğitimlerinden mahrum bırakılacaktır.
Eğitim Sen olarak, bugün yapılan ve yapılacak olan deneme sınavları için öğrencilerden para toplanmaması ve diğer öğrencilerimizi mağdur etmeyecek şekilde sınavların planlanmasını talep ediyoruz.”