DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Iraklı ve Suriyeli kadınlara Türkçe okuma yazma sertifikası

Mardin merkeze bağlı İstasyon Mahallesinde, 1. kademe okuma yazma programını tamamlayan ve çoğunluğu Iraklı ve Suriyeliler’den oluşan 15 kadına sertifika verildi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Iraklı ve Suriyeli kadınlara Türkçe okuma yazma sertifikası

Artuklu Kaymakamı Soner Karataşoğlu, Çok Amaçlı Toplum Merkezi’nde (ÇATOM) ve İstasyon Mahallesindeki Şehit Üsteğmen Seyhan İlköğretim Okulu işbirliğiyle düzenlenen törende Türkçe okuma yazma öğrenen 15 kadına sertifaka verdi.
Törende konuşan Karataşoğlu, Şehit Üsteğmen Seyhan İlköğretim Okulu’nda verilen okuma yazma kursuna yabancı uyruklu kadınların katılmasının kursu çok anlamlı kıldığını belirtti.
Kursa Iraklı ve Suriyeli bayanların da bulunduğunu dile getiren Karataşoğlu, şöyle konuştu:
“Burada verilen okuma yazma kursunun çok anlamlı taraflarından bir tanesi, kendi vatandaşlarımızın yanında Iraklı misafirlerimiz, Suriyeli misafirimiz ve çok değerli katılımcılar, farklı yaş grublarından genciyle yaşlısıyla, bekarından torun sahibine varıncaya kadar çok kıymetli hanımefendiler, burada okuma yazma kursuyla hayatlarında bir farklılık kazandıklarına burada şahit olduk. Bu vesileyle hayatlarının geri kalanında inşallah burada edindikleri bilgilerle ve birikimle daha huzurlu yarınlara ulaşmaları, yaşadıkları sıkıntıların ve sorunların azalması, artık kamu hizmetinden yararlanmak için bir başkasına ihtiyaç hissetmeden bu hizmetleri kendi başlarına alacakları temennisiyle ve beklentisiyle bu kursta emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”
Kaymakam Karataşoğlu, Türkiye’de geçici bir süre olsa bile kalan Iraklı ve Suriyeli misafirlerin Türkiye’yi kendi evleri olarak görmelerini isteyerek, “Bizim vatanımız herkese yetecek kadar geniş ve bereketli topraklardadır” dedi.
Kursa katılan ve bir torun sahibi Irak vatandaşı İhlas Sulumboz da, şöyle konuştu:

“Kurs güzel geçti. Bir yerlere gittiğim zaman yazıları okuyabiliyorum. Katkısı oldu. Kursun devamı gelecek inşallah. Ben, genç kızlara örnek olmak için buradayım. Onları da bekliyorum.”
Mardin İstasyon ÇATOM Sorumlusu Özlem Avuka ise, Şehit Üsteğmen Seyhan İlköğretim Okulu işbirliğiyle beraber düzenledikleri farklı kurslara toplam 76 bayanın katıldığını kaydetti.
Düzenledikleri kursa Iraklı, Suriyeli ve her türlü kesimden kadının katıldığını ifade eden Avuka, “ÇATOM’daki faaliyetlerimize katılan Irak ve Suriye vatandaşı 36 katılımcımız bulunmakta. Birinci kademe okuma yazma kursuna katılan 15 kursiyer sertifika aldı” şeklinde konuştu.
Sertifika verildikten sonra Kaymakam Karataş, kursiyerlerle birlikte günün anısına okul bahçesinde fidan dikti.
Tören, kursiyerlerin yaptığı yemeğin ikram edilme-siyle son buldu.