DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Kızıltepe’de TÜBİTAK Bilim Fuarı Sergisi

Kızıltepe Anadolu Lisesi’nde TÜBİTAK Bilim Fuarı Sergisi açıldı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kızıltepe’de TÜBİTAK Bilim Fuarı Sergisi

TÜBİTAK Bilim Fuarları destekleme programı çerçevesinde düzenlenen ve açılışı Kızıltepe Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş tarafından yapılan sergide, okul öğrencilerinin hazırladığı 32 proje sergilendi.

Sergiyi gezen Ermiş, yaptığı konuşmada, Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK arasında düzenlenen protokol ile Türkiye’de 2 bin okulda bilim fuarının düzenlendiğini belirtti.

Bu sergiyi düzenleme hakkını iki defa kazanan Kızıltepe Anadolu Lisesi öğretmenleri, proje koordinatörü ve öğrencileri tebrik eden Ermiş, şöyle konuştu:

“Bilimsel fuarlar, önemlidir. Bilimsel düşüncelerin gelişmesi, bilimsel düşüncenin genç nesillere aktarılması, özgüven kazandırılması, bilimsel teknikleri kazanması gibi çok etkileri var. Ülke açısından güzel tarafı, medeni seviyesi belirlenen toplumlar bilimi tüketen değil üreten toplumlardır. Sizin bu faaliyetleriniz bilimi üretme noktasında olduğu için sizler ülkede lokomotif insanlarsınız.”

Proje Sorumlusu Mehmet Mahsum Oktay da, “Mardin genelinde 61 proje bulunmakta. Bunların 10 tanesi bizim okula ait. Amacımız, öğrencilere projelerin önemini göstermek ve araştırma tekniklerini öğrencilere öğretmek” dedi.

Kızıltepe Anadolu Lisesi Müdürü Hamdullah Erdem ise, bu yıl TÜBİTAK Bilim Fuarı Sergisinin ikincisini düzenlediklerini ve bilim fuarının öğrencilere belirlenen konularda kendi keşiflerini yapma olanağını sunduğunu kaydetti.

Kızıltepe’deki öğrencilerin, 2 gün boyunca sergiyi gezebilleceği ve öğrencilerin daha çok proje hazırlamaları için projeler hakkında bilgilendirmeler yapılacağı bildirildi.