DOLAR32,2198% 0.12
EURO35,0451% 0.09
STERLIN41,0377% 0.13
FRANG35,4064% 0.16
ALTIN2.513,91% 0,14
BITCOIN70.312,916.125
Muharrem AğaldayTÜM YAZILARI

“Kur’an”…10

Yayınlanma Tarihi : Google News

 

Bismillehirrahmenirrahim .

“İşte bu (Kur’an) da, bizim indirdiğimiz hayırlı ve faydalı bir öğüttür. Şimdi onu inkâr mı ediyorsunuz? “ Enbiya/50

Allah’tan(c.c) umudumuzu kestiğimiz andan itibaren bulunduğumuz zaman ve geleceğe dair söz söyleme gibi bir lüksümüz kalmamaktadır. Hayatımıza Allah’ı(c.c) şahit tutma gibi bir derdimiz yoksa bizi kale alacak kim var ki? Allah (c.c) bizi bırakırsa ne olacak halimiz hiç düşündük mü? Hayatımızda Allah’ın istedikleri yoksa yaşıyoruz diye kim iddia edebilir?

Evet akledenler için bir öğüttür Kur’an. Akıllılar için…akıllarını başkalarına kiraya verenlere hitap etmez. Kıymet bilene kıymet verilir. Allah’ı seviyor iddiasındaysak  gönderdiği vahye kulaklarımızla birlikte yüreklerimizi de açmalıyız.

Sadece Kur’an yeterlidir demek peygamberi (s.a.s) görmemek anlamına gelir ki bu çok vahim bir durumdur. Oysa Kur’an’ın ilk uygulayıcısı kimdir sorusuna ne cevap verecekler doğrusu merak konusu. Şunu iyi bilmemiz lazım; peygamber efendimiz hiçbir zaman Kur’an’ın önüne geçmemiştir. Onun görevi kendisine vahyedilenleri uygulayıp tebliğ etmektir.

Peygambersiz bir hayat olsaydı Allah(c.c) peygamber gönderirmiydi diye hiç düşündük mü? Bu kadar cefayı bizler için neden çeksin ki? İman edip akledenler için Kur’an-ı Kerim, göz nuru, yol göstericidir. Ama nerde …

Bizler haddimizi bilmek ile kendimizi bileceğiz. Resulullahın(s.a.s) önderliği bizlere şeref katmalı. Onun ümmeti olmak bizlere yeter. Onun ümmeti olmak için ne yaptığımıza bakmalı…  Onun gibi başka bir örnek gösterebilir misiniz?

Her dem Kur’an-ı Kerimi hayatımıza hakim kılmak için gayretli olmamız lazım. Bu gayret hem bizlerin hem de etrafımızdaki insanlığın geleceği içinde önem arz etmekte.

“Yaşanılır bir dünya için Kur’an’ın hakimiyeti lazım” m.a

Gündelik hayatımızda mutlaka ama mutlaka her gün Kur’an-ı Kerimden bir şeyler okumak (anlamak) zorundayız. Her geçen gün ömrümüzden gidiyor ve bunun önlemini alacak hiç bir güç yok. İyi bir hayatımız olsun istiyorsak yüreğimizi Kur’an-ı Kerimin kurallarıyla donatmamız lazım. Allah’ın(c.c) bizden istediği sadece O’na iyi bir kul olmamızdır.

“Biz o gün, her ümmet içinde, kendilerinden kendi üzerlerine bir şahit göndereceğiz. Seni de onların üzerine şahit getireceğiz. Bu kitabı da, her şeyi açıklayan ve müslümanlara doğruyu gösteren bir rehber, bir rahmet kaynağı ve bir müjdeleyici olarak indirdik.” Nahl/89

Selam ve dua ile…