DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
Muharrem AğaldayTÜM YAZILARI

“Kur’an”/ 7

Yayınlanma Tarihi : Google News

 

Bismillehirrahmenirrahim

(Ey Resulüm!) Biz, sana bu kitabı (Kur’ân’ı) sırf hakkında ihtilafa düştükleri şeyi insanlara açıklaman için ve iman edecek topluma bir hidayet, bir rahmet olsun diye indirdik. Nahl/64

Yolunu kaybedenler gibi olmamak için bizlere hidayet, yol gösterici olarak gönderilen Kur’an-ı Kerim’i devreye sokmanın zamanı. Onsuz bir hayat alanı düşünemezsiniz. Kur’an’ın müdahil olmayacağı hiçbir alan yoktur. İşte bu yüzden tüm işlerimizi ona göre ayarlamamız gerekirken maalesef şimdilerde Kur’an-ı Kerim’i kendi keyfimize göre uyarlamaktayız.

Hakkıyla ona bağlanmadığımız sürece bela ve musibetlerden kurtulmak mümkün görünmemekte. Başımıza ne geldiyse Kur’an-ı Kerim’siz bir hayata kendimizi kaptırdığımızdandır.

Niye böyle davranıyorsunuz diye sitem ettiğimizde de “HAKLISINIZ” sözüyle mukabele ediliyoruz ya bu canımı çok ama çok sıkıyor. Haklı olmak yetmiyor kardeşlerim, eylem(amel) lazım eylem.

Duranlar hiçbir yere varamazlar. Lakin varanlar yürüyenlerdir. Bu yürüyüş kutlu davanın samimi şahsiyetleriyle(peygamberler) başladı. Bunu sürdürmek boynumuzun borcu olmalı.

“Kur’an-ı Kerim uğruna nice insan hayatını feda ederken, biz ise okuyup(anlamaktan) aciziz.”

Bu vahim bir durum. Gerçek bir vakıa. Bu toplumun saadet reçetesi Kur’an’dır. Okumak, anlamak, hayatımıza tatbik etmek tüm hastalıklarımızı tedavi edecektir. Bunun bedeli var. Ne kadar bağlandığınıza bağlıdır. Canınız ile de ödeyebilirsiniz demedi demeyin.

Kur’an-ı Kerim’i yaşamaya adaylığınızı açıkladıktan sonra artık size rahat yüzü yok. Zorluğa, meşakkate adaysınız. Uykularınız kaçacak, yükünüz kat be kat artacak. Yüreğiniz büyüdükçe derdiniz artacak. Yaşadıkça olgunlaşacaksınız. Kur’an-ı Kerimin ahlakıyla ahlaklanmak Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa’nın(s.a.s) yoluna  baş koymuşsunuz demektir. O’ rahat yüzü görmedi ki biz isteyelim?

“Şüphesiz ki bu Kur’ân, insanları en doğru ve en sağlam yola iletir ve salih amel işleyen müminlere büyük bir ecir olduğunu müjdeler.” İsra/9

Bizler isteyeceğiz ki Kur’an-ı Kerim bizi karanlıklardan aydınlığa çıkarsın. Bunun için Kur’an’a sahiplenmek lazım. Kur’an-ı Kerim öyle bir kitap ki, hem dünyamızı hem ahiretimizi kurtaracak projeler sunmakta. Sonunda da bu projeleri tatbik ettiğimizde karşılığında büyük ödül müjdelenmekte.

Her şey verildi bize sonra yine her şeyden daha çok şey verilecek…unutmayın.

“Andolsun biz, Kur’an’ı düşünüp öğüt almak için kolaylaştırdık. Var mı düşünüp öğüt alan?” Kamer/17

Selam ve dua ile….