DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
Muharrem AğaldayTÜM YAZILARI

“Kur’an”

Yayınlanma Tarihi : Google News

 

“Bu Kur’ân, kendisiyle uyarılsınlar, Allah’ın ancak bir tek ilâh olduğunu bilsinler ve akıl sahipleri öğüt alsınlar diye insanlara gönderilmiş bir tebliğdir.”İbrahim-52

Kur’an nedir sorusuna sizin nasıl bir cevabınız olur bilmiyorum ama bu konuda yıllarca yığınla bir şeyler yazıldı ve öyle görünüyor ki yaşam var oldukça daha çok şey yazılacağı kesinlik arz etmekte. Acizane benim de bu yazılanlar arasında birkaç satırım olsun diye cesaretim oldu. Umarım Kur’an’ın anlaşılması yolunda benimde yazacaklarım hem benim hem de sizlerin yararına olacaktır.

“Okumayan bir toplumun geleceğe dair söz söylemesi mümkün değildir.”

Derdim; Allah’ın (c.c) Resulullah’a (s.a.s) en büyük hediyesi olan Müslümanların Anayasası Kur’an-ı Kerim’in anlaşılması önündeki engellerin aşılmasına katkı sunmaktır. Kur’an söz konusu olunca başka hiçbir kitabın geçerliliği mümkün değildir. Onu okumak Allah(c.c) ile konuşmak anlamını taşır.

Her okumak yeni bir şeylerin anlaşılası anlamı taşır. Yıllarca güncelliğini koruyan tek kitaptır. İndirildiği günden beri hiçbir değişikliğe uğramadan günümüze ve yeryüzünde canlı bir insan var oldukça geçerliliğini koruyacağı Allah’ın (c.c) garantisi altındadır. Böyle bir garantiye tabi başka bir kitap bulunmamaktadır.

Hayata/ölüme/ahirete dair bilmemiz gereken ne varsa içinde yazılı. Bunları okumakta mesele. Bunu okurken okuduklarımızı pratize etmenin yolunu kimden öğreneceğiz? Onu bize emanet eden Allah Resulü Muhammed Mustafa’dan öğreneceğiz. Bu bir minnet değil, ilahi bir emirdir. “Allah resulü ne verdiyse alınız”

“Resulullah size güzel bir örnektir…”

Kur’an-ı en iyi tarif edecek olan biri varsa o da onu bizlere gönderen Allah azze ve celledir. Ama bir türlü cesaret edip de Kur’an-ı Kerimi elimize alamadık gitti…Kendimizden be haber yaşayıp gidiyoruz hala. Bizlere ne kadar değer verildiğini bilseydik nefes almaya vaktimiz olmayacaktı.

Kur’an-ı Kerimi anlamak adına yazılan onca şeye rağmen hala hayatımızda ciddi değişikliğin olmaması ciddi bir sorun. Ben Müslüman’ım demek cesaret isteyen bir şey. İspat gerektiren bir realite. Bedavadan olunmuyor. Hayatımızın anlam kazanması yaşantımıza Kur’an’ı ne kadar hakim kıldığımızla alakalıdır.

İlk emri “oku” olan bir başka kitaba rastlamanız mümkün değildir. Size değer veren başka kaç kitap biliyorsunuz? Hayatımızı, ölümümüzü ve ahiretimizi düşünecek tek varlık Allah’tır.(c.c) Binlerce peygamber göndererek bunu ispat etmiştir.

Hiçbir şeye ihtiyacı olmayan, her şeyin yaratıcısı, ortağı ,benzeri olmayan Allah’ın (c.c) bizlere ne kadar değer verdiğini nasıl anlayacağımızı zannediyoruz? Yan gelip yatmakla bu hayatın süreceğine kendimizi daha ne kadar kandıracağız? Varsayalım ki geçti ki geçecek ya akibeti? Buna katlanacağımız ne takatımız ne de bize yardım edecek bir güç var. O gün emir sadece Allah’ın’dır.(c.c)

“Hayatlarına Kur’an-ı Kerimi hakim kılanlar Kurtuluşa erecektir..” M.A

 

Kur’an’ı anlayarak okunduğumuzda hayatın seyri değişiyor. Her şeye Allah’ın(c.c) bak dediği yerden bakmaya başlarız. Sorgulama gibi bir kabiliyetimiz olur. Aklımızı  kullanmaya başlarız. Kendimize yetmeyeceğimizin farkına varırız. Ben olmaktan çıkıp biz olmak için yol alır, dua ederiz.

Kur’an hayattır yaşabilenler anlar…

Selam ve dua ile…