DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
Muharrem AğaldayTÜM YAZILARI

“Kur’an”/5  

Yayınlanma Tarihi : Google News

 

“Öyleyse Kur’an okuduğun zaman, kovulmuş şeytandan Allah’a sığın.” Nahl/98

 

Yüreği temizlemeden, beyni sadece Allah’a has kılmadan Allah ile konuşmanın bir anlamı yok. İşe bizleri gaflete sürükleyenden kurtulmakla başlamalı. Şeytansız bir yürek okuyabildiklerini anlayabilir. Sığınılacak liman belli “Allah” (c.c). O’nun himayesine girdikten sonra ğam tunneye…

Hayatımızın üzerindeki kara bulutları Kur’an-ı anlamak ile savuşturabiliriz. Aksi takdir de hayatımız  hep sisli görünmeye devam edecek. Bunu başarabilmek Kur’an-ı bizlere nasip eden Allah’a(c.c) sığınmakla mümkündür. Allah’lı olacağız. Hayatımızın her anını onun rızasını gözeterek idame etmeliyiz.

Kur’an uğruna kaç can verildi diye hesap tutabilecek var mı?

Kaç insanın idam edildiği?

Kaç insanın zindanlarda telef edildiği?

Kaç insanın işkencelere maruz bırakıldığı?

Kaç insanın görevden uzaklaştırıldığı?

Ve daha kaç insan…

Allah’a imanın bedelini ödeme şerefine nail olanlar; Kur’an’ın nasıl bir kitap olduğunu biliyorlardı. Kimden geldiğini gayet iyi bir şekilde kavramışlardı. Onsuz bir hayatın, ölümün, ahiretin olmadığını da iyi anlamışlardı. O yüzden olacaktır ki pazarlıksız bu yola baş koyup bu yolda bedel ödediler.

 

 

“De ki: «Bu (Kur’an) pek büyük bir haberdir. Siz ondan yüz çeviriyorsunuz”              Sad/67-68

 

Telefonumuza bir mesaj geldiğinde kaç kişi merak etmeden, okumadan silebiliyor veya görmemezlikten gelebiliyoruz? Ya çok önemliyse! Ertesi gün gönderenle karşılaştığımızda okumadığımızdan dolayı yüzümüz kızarmayacak mı? ya pişmanlık duyarsak…ve bunun telafisi mümkün iken. Ama ilahi mesajın telafisi olmaya bilir.

İlahi mesaj beşeri mesaj gibi değil. Çünkü ilahi mesajı bizlere okuyacak, yaşayacak bir peygamber ile birlikte gönderilmekte. Kadri çok büyük. Hayal edemeyeceğimiz kadar.

 

 

            “Bu Kur’an, ancak âlemler için bir öğüttür.” Sad/87

 

Ve bu Kur’an belirli bir kesime hitap etmiyor. Kimsenin tekelinde de değil. Alemlere hitap eden ilahi kurallar bütünü. Sadece ona teslim olmak ile mükellefiyetimiz var. Sen bizden değilsin diye ötekileştirme projesinde bizim bir katkımız olmamalı. Allah (c.c) sadece Müslümanların! değil ki. O’nu tek otorite olarak kabul eden herkesindir.

 

 

Böylece biz Kur’an’ı apaçık âyetler hâlinde indirdik. Şüphesiz Allah, dilediğini doğru yola iletir.hac/16

 

Sindire sindire okuyacağız(anlayıp yaşayacağız). Tilavettin yanında birde tefsirine hakim olmamız lazım. Dinimizi sahih kaynaklardan öğrenmezsek birileri inandıklarını bize din olarak lanse edecektir. Allah(c.c) bizlere merhametini esirgemesin diye Kur’an’ı Kerim’e sahiplenmemiz lazım.

 

Selam ve dua ile…..