DOLAR32,2143% 0.03
EURO35,0325% 0.05
STERLIN40,9713% 0.15
FRANG35,4354% 0.08
ALTIN2.510,99% 0,41
BITCOIN67.202,800.534

Medeniyetler şehrinde uluslararası pedallar yarıştı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Medeniyetler şehrinde uluslararası pedallar yarıştı

Mardin’de kötü günlerin geride kalması ve  sağlanan huzur ile birlikte ulusal düzeyde yapılan program ve yarışmalara bir yenisini daha ekleyerek “Uluslararası Medeniyet Bisiklet Turu”na ev sahipliği yaptı.

Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Uluslararası Bisiklet Birliği tarafından Mardin’de yapılan Uluslararası Medeniyet Bisiklet Turu yarışması vatandaşların şaşkın bakışları ve heyecanları dikkat çekti.

Kosova, Azerbaycan, Gürcistan, Sırbistan, Makedonya ve Türkiye’den büyük erkeklerde 60, mastırlarda 10, gençlerde 35, yıldızlarda 48 olmak üzere toplam 153 sporcunun katıldığı  ‘Uluslararası Medeniyet Bisiklet Turu 15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Parkında, Mardin Valisi ve aynı zamanda Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman’ın start vermesiyle başladı.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, sağlanan huzurla uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yaptıklarına değinirken, “Sadece bir ay içinde kentimizin tanıtımına katkı sağlayacak 3 büyük uluslararası program düzenledik” dedi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin de katkı sağladığı 5 ülkeden 153 sporcunun katıldığı, Uluslararası Medeniyet Bisiklet Turu’nun ilk yarışması Mardin’de gerçekleşti. Mardin, Diyarbakır ve Batman olmak üzere 3 ilde düzenlenen yarışmanın ilk ayağı olan Mardin’de pedallar yarışmayı kazanmak için çevrildi.

Mardin Cazibe merkezi haline geldi

Mardin’in kabuğunu kırdığını ve cazibe merkezi bir kent haline geldiğini dile getiren  Yaman, “Bölgemizde bu tür yarışmaların yapılması adına daha önce yetkililer ile görüşmelerimizi yapmıştık. Görüşmelerimizin neticesinde güzel bir yarışmayı ilimizde düzenledik. Bundan sonra da kentimizde bisiklet yarışmaları yapılması hususunda görüşmelerimiz  söz konusudur. Mardin’de de daha farklı disiplinde olan bisiklet yarışları düzenlenecek. İlimiz yapılan etkinliklerin de katkısıyla cazibe merkezi haline geldi” dedi.

Mardin’e huzur tekrar geldi

Mardin’de sağlanan huzurun geri dönüşlerinden de bahseden Yaman, “ Kısa sürede üçüncü uluslararası organizasyonunu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bize görev verilen 16 Kasım 2016 tarihinden bu yana ‘Sizin İçin Çalışıyoruz’ sloganıyla çalışmalara başlamıştık. 600 milyon TL’lik bütçemizi sadece Mardinimiz ve değerli hemşehrilerimiz için harcayacağız diyerek her yönüyle çalışmalarımıza başlamıştık. Bundan sonra da bu tür etkinliklere devam ederek ilimizin gelişmesine vesile olacağız” diye konuştu.

Turizm şaha kalktı

Organizasyonların turizme olan etkisini de anlatan Yaman, “Son 4 hafta sonundan beri bütün otellerimizde yüzde yüz doluluk oranı söz konusudur. Bu ilimizde sağlanan huzurun bir neticesidir. Bu durumun daha da güzel yerlere geleceğine inancımız tamdır. Bu vesileyle etkinlikte emeği olan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Yaman daha sonra yarışmada dereceye giren sporculara ödüllerini takdim etti.