DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

“Saldırılar tam manasıyla hainliktir”

Yayınlanma Tarihi : Google News

İçişleri Bakanlığınca KHK ile Derik Belediyesinde görevlendirilen Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk’ün PKK’lı teröristlerce katledilmesi, Mardin’deki sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerce kınandı.
Uluslararası Stratejik Tahlil ve Araştırmalar Merkezi Derneği (USTAD) Başkanı Ahmet Akgül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saldırıyı lanetlediklerini söyledi.

– “Hüsrana uğrayacaklar”
Terör örgütünün bölge halkından karşılık bulamadığı için halka karşı hırçınlaşmaya başladığını ifade eden Akgül, “Derik Kaymakamımız halk tarafından sevilen, kendisine verilen belediye başkanlığı görevini de en iyi şekilde yürüten ve kısa bir sürede her iki hizmet kurumunu da halkla kaynaştırmayı başarmış bir isimdi.” dedi.
“Bölge üzerinde toplum mühendisliği yürütenler, bölge halkının devleti ile kaynaşmasını, kaybolan güven ortamının yeniden tesis edilmesini hazmedemeyenler hüsrana uğrayacaktır.” diyen Akgül, saldırıyı kınadığını aktardı.
Akgül, Kaymakam Safitürk’ün şehit ve mekanının da cennet olduğunu vurgulayarak, teröristlerin hem bu dünyada hem de ahirette en ağır hesaba çekileceğini bildirdi.

– “Kaymakama yönelik saldırının hiçbir izahı olamaz”
Mardin Dostluk, Eğitim, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Dost-Der) Genel Sekreteri Muhammed Arasan, insanlık dışı saldırıyı lanetlediklerini belirtti.
“PKK, kendisine destek azaldığı için, halkın desteğini kaybettiği için bu tür eylemlere yöneliyor. Kaymakama yönelik saldırının hiçbir izahı olamaz, bu bir vahşettir. ” ifadelerini kullanan Arasan, bu saldırıların PKK’yı tamamen bitireceğini dile getirdi.
Arasan, gerek sivillere gerekse güvenlik güçleri ve yöneticilere yönelik saldırıların PKK’nın vahşiliğini, zalimliğini ortaya koyduğunu kaydederek, şiddeti telin ettiklerini aktardı.
Halkın PKK’nın gerçek yüzünü gördüğüne işaret eden Arasan, Safitürk’e Allah’tan rahmet dilediklerini, bir daha bu tür olayların yaşanmasını istemediklerini bildirdi.
Türkiye Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Orhan Kandemir, saldırıyı lanetlediklerini ve nefretle kınadıklarını ifade etti.
Terör örgütünün bu ve benzer saldırılarla ne kadar aciz olduğunu gösterdiğini dile getiren Kandemir, el ele omuz omuza verilmesi gerektiğine işaret etti.

– “Saldırı milletimizin iradesine yapılmıştır”
AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Derik Kaymakamına düzenlenen alçak terör saldırısını şiddetle kınadıklarını söyledi.
“Saldırı Derik Kaymakamımız şahsında, milletimizin iradesine yapılmıştır.” diyen Çankırı, şunları dile getirdi:
“Kısa süre önce Derik Belediyesine görevlendirilen Kaymakam Safitürk, devletimizin sıcak yüzünü ve onlara kucak açan yaklaşımını halkımızla buluşturmuş, belediyelerimizin yerel anlamda halka hizmet için var olduğunu hızla uyguladığı politikalarla vatandaşlarımıza hissettirmiştir. Bu durum hain teröristleri ve onların alçak işbirlikçilerini rahatsız etmiştir. Bu nedenle, şu an yaşadığımız acı ve üzüntülerimizin üstesinden gelecek, terörü içimizden söküp atacak olan tek yol birlik ve beraberliktir. Birlik ve beraberliğimize zarar verecek her şeyden kaçınmaktır. Terör örgütleri ve arkasındaki karanlık odakların, hain saldırılarla birliğimizi, beraberliğimizi ve dirliğimizi asla bozamayacaklarına inancım tamdır.”

– “Saldırılar tam manasıyla hainliktir”
AK Parti Mardin İl Başkanı Mehmet Ali Dündar, Safitürk’ün şehit olmasından duydukları üzüntüyü dile getirdi.
Dündar, “Bugüne kadar vatan uğruna neyimiz varsa hepsini çekinmeden verdik. Şimdi de bir avuç dışarıdan yönetilen çapulcu bölgemizi iç karışıklığa sürüklemeye, huzurumuzu bozmaya kalkışıyor. Ne devletimiz ne de yüce milletimiz buna asla izin vermeyecektir.” şeklinde konuştu.
Terör örgütünün hain saldırılarını şiddetle kınadıklarını anlatan Dündar, “İnsanların canlarına kastederek geride gözü yaşlı ana, baba, eş, dost bırakarak yapılan saldırılar tam manasıyla hainliktir. Halkımız bu odaklara gereken cevabı elbette verecektir, veriyor da. Terörü yapan, teröre destek veren kim olursa olsun bilsin ki bir gün kendileri de bunun mağduriyetini yaşayacaktır.” ifadelerini kullandı.
CHP İl Başkanı Mahmut Duyan, ilçenin mülki amirine yönelik saldırıyı kınadığını kaydetti. Saldırının araştırılmasını istediklerini dile getiren Duyan, bu saldı-rıların son bulmasını istedik-lerini sözlerine ekledi.