DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Anayasa Mahkemesi’nden 24 yıllık davaya 28 bin TL tazminat

Anayasa Mahkemesi (AYM), M.A.’nın 1990 tarihinde Savur Kadastro Mahkemesi’nde Maliye Hazinesi aleyhine açtığı kadastro tespitine itiraz davasında yargılamanın halen devam ettiği, başvurucunun mülkiyet ve adil yargılanma haklarının ihlal edildiği gerekçesi ile 28 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Anayasa Mahkemesi’nden 24 yıllık davaya 28 bin TL tazminat

Mardin’in Savur ilçesi Şenocak köyünde 120 parsel numaralı taşınmaz, 1984 yılında yapılan kadastro çalışması sonunda Maliye Hazinesi adına tespit edildi. M.A,. anılan taşınmazın kendisine ait olduğu iddiasıyla Maliye Hazinesi aleyhine, 13 Haziran 1990 tarihinde Savur Kadastro Mahkemesi’nde kadastro tespitine itiraz davası açtı ve açtığı dava halen devam etmekte. Gerekçeli kararda, mahkemece eski tapu kayıtları çıkarıldığı, kadastro tespit tutanakları ile taşınmazın krokisi getirtilerek keşif yapılmasına karar verildiği belirtildi. Keşif ara kararlarının bilirkişi temin edilememesi, güvenlik, hava şartları, hâkim değişikliği gibi nedenlerle birçok defa yerine getirilmediğinin vurgulandığı gerekçeli kararda, 13 Mart 2014’te keşif yapıldığı ve yargılamanın ise halen devam ettiği kaydedildi.

Başvuruya konu davanın taraflarında yer alan kişi sayısı ve mahiyeti nedeniyle icrası gereken usul işlemlerinin, başvuruya konu yargılamanın karmaşık niteliğinin bulunmadığını ortaya koyduğunu ifade eden AYM, 3402 sayılı kanunda yer alan usul hükümlerine tabi bir yargılama sürecine ilişkin somut başvuru açısından farklı bir karar verilmesini gerektirecek bir yön bulunmadığı ve yirmi dört yılı aşkın yargılama sürecinde makul olmayan bir gecikmenin olduğunun altı çizildi.

Başvurucunun makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiği yönündeki iddiasının kabul edilebilir olduğuna hükmeden AYM, başvurucunun Anayasa’nın 36. maddesinde güvence altına alınan makul sürede yargılanma hakkının da ihlal edildiğine karar verdi. AYM, ayrıca başvurucuya 28 bin 250 TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.