DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Husumetli aileler barıştı

Acırlı Beldesi’nde Akar ve Akyüz aileleri arasındaki husumet düzenlenen barış yemeği ile son buldu.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Husumetli aileler barıştı

Midyat’ta yaklaşık 5 ay önce bir kişinin ölümü ile sonuçlanan kavganın ardından Akar ve Akyüz aileleri arasında başlayan husumet, Kaymakam Oğuzhan Bingöl ve Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu’nun girişimleri sonucu barışla sonuçlandı.
Acırlı Beldesi’nde, bir anlaşmazlık kavgasında Akar ve Akyüz ailesi karşı karşıya geldi. Çıkan kavgada Akar ailesinden Abdulbaki Akar (45) hayatını kaybetti. Olayın ardından iki aile arasında başlayan husumetin sonlandırılması için Kaymakam Oğuzhan Bingöl ve Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu taraflar ile görüştü. Bingöl ve Nasıroğlu’nun görüştüğü iki ailenin ileri gelenleri, barış teklifine olumlu yanıt verince bugün barış yemeği düzenlendi.
Barış yemeğine; Kaymakam Oğuzhan Bingöl, Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, Ak Parti Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey, İlçe Emniyet Müdürü Yakup Eker, İlçe jandarma Komutanı Binbaşı Ömer Ölmez, Ak Parti Midyat ilçe Başkanı Melih Güneştan, belediye meclis üyeleri, kanaat önderleri, din adamları ve iki ailenin fertleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Program İmam Hatip Cevat Turğut tarafından Kur’an-ı Kerim’in okunmasıyla başladı. Daha sonra kısa bir konuşma yapan kanat önderlerinden Molla Nezir Sezgin, “Bu iki ailenin sulh yapması için gayret gösterenlerden Allah razı olsun. Allah onların da sevaplarını kabul eylesin” dedi.
İmam Hatip Tevfik Acar da, husumetli olan ailelerinin barışmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Kuran’ı Kerim’den ayetler okuyarak, çeşitli hadislerle mesajlar verdi.
Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu ise, ailelerin son derece hayırlı bir karar aldığını söyledi.
Başkan Nasıroğlu, “Barışa ve kardeşliğe burada hep beraber tanıklık ve şahitlik ediyoruz. En kötü barış, savaştan iyidir. Bu barışın daim olmasını, ilelebet bozulmamasını, ailelerimizin barış için yan yana yaşaması temennisini ediyorum. Bu tür husumetlerin sonlandırılması, bütün insanların, dostça ve kardeşçe yaşayabilmeleri için alimlerin ve kanaat önderlerinin devreye girmesi lazım. Bu barışın sağlanması için emek harcayan herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.
Akar ailesi ile Akyüz ailesi fertleri konuşmaların ardından birbirlerine sarılarak helallik istedi. Aile fertleri barış yemini ettikten sonra sırasıyla Kuran-ı Kerim’e el basarak husumeti bitirdi. Ardından, Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, katılımcılar onuruna barış yemeği verdi.