DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

İnternet Kafe işletmecilerine bilgilendirme eğitimi

Mardin’de faaliyet gösteren internet kafe İşletmecilerine Artuklu Kaymakamlığı tarafından bilgilendirme eğitimi verildi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
İnternet Kafe işletmecilerine bilgilendirme eğitimi

Artuklu Kaymakamı soner karataşoğlu başkanlığında yapılan Bilgilendirme Eğitimine Kaymakamlık Bilgi İşlem Görevlisi, Mardin İl Emniyet Müdürlüğü İnternet Kafe Denetleme Komisyonunda görevli personel, Hatuniye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Mardin Kahveciler Odası Başkanı ile ilçemizde faaliyet gösteren toplam kafe işletmecilerinin katıldı. Eğitim, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Toplantı salonunda yapıldı.

Eğitimde; İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları Hakkında Yönetmeliği, Konusu suç oluşturan içeriklere erişimi önleyici tedbirler almak, Uygunsuz içerik filtreleme yazılımlarının kurulumu ve kullanımı, İç İp dağıtım loğlarının elektronik ortamda sisteme kaydedilmesi, İnternet toplu kulanım sağlayıcılarının uyması gereken kuralları ve tespit edilen aksaklıkları, İnternetin güvenli ve bilinçli kullanımı, İnternetin güvenli ve bilinçli kullanımını tehdit eden unsurlar, Web tarayıcılarının ve arama motorlarının güvenli ve bilinçli kullanımı, E-posta, e-sohbet yazılımlarının güvenli ve bilinçli kullanımı, Kişisel dosya paylaşım yazılımlarının bilinçli ve güvenli kullanımı, Denetimlerde tespit edilen aksaklıklar, hakkında bilgi verildi.

Yapılan sunumların ardından İnternet kafe işletmecilerinin karşılaştıkları sorunlar, denetlemede karşılaşılan sorunlar ve çözümleri soru cevap şeklinde ele alındı.

Kaymakam karataşoğlu, “Mevzuattan kaynaklı yılda bir kez eğitim verilmesi lazım, biz bu eğitimi düzenlerken bir tek niyetimiz vardı, neslimizi, evlatlarımızı, fuhşiyattan, kumardan, yanlış kişilerden koruyalım ve sizin de helal yoldan para kazanmanıza destek olalım. Evlatlarımız sizin işletmiş olduğunuz internet kafelerde geleceğini karartacak herhangi bir yere tıklarsa hem hukuken hem vicdanen sorumluluk size aittir, ama sadece size ait değil, oda başkanına da ait bana da ait, hepimize ait. Biz onu denetleyip görmekle mükellefiz.
Tahammülümüzün olmadığı, birkaç şey var bunlar müstehcen sitelere kesinlikle hiçbir evladımızın girmemesi lazım. Sizin işletmiş olduğunuz internet kafelerde sigara, alkol, kumar, bahis oyunlarından hiç birisine müsaademiz yoktur. İnternet kafeler bir kahvehane gibi işletilmeyecek biz buna asla müsaade etmeyeceğiz. İnternet kafeler çocuklarımızın tuzağa düştüğü, bir yer olmayacak biz bunlara müsaade etmeyeceğiz gerekirse en ağır cezayı uygulayarak bunu sağlayacağız. Ancak biz denetlemelerde hiçbir olumsuzluk tespit etmeyelim, internet kafelere geldiğimizde temiz, sağlıklı , ferah internet kafeleri görmek istiyoruz. Bizim niyetimiz bu, siz internet kafeleri bu hale getirin bizde bu gibi internet kafelere birer kütüphane kuralım kitaplar hediye edelim, çocuklarımız sadece internet için gelmesinler kitap okumaya da gelsinler. Hatta temiz ve kurallara uyan internet kafelere teşekkür belgesi verelim. Size yazılan cezaları inanın imzalamaya elimiz varmıyor. Biz ceza yerine teşekkür belgesi imzalamak istiyoruz.
Kanun koyucunun neslimizin fuhşa bulaşmasını, neslimizin kumara bulaşmasını, neslimizin yanlış işlere internet kafelerden bulaşmasını engellemek için bir mevzuatı ve iradesi var. Bizde biraz önce ifade ettiğimiz hususlarda sizden destek istiyoruz” dedi.
Daha sonra eğitime katılan internet kafe sahiplerine eğitime katılım belgesi ve uyulması gereken kurallara ilişkin bilgi notu dağıtıldı.