DOLAR31,1106% 0.21
EURO33,7146% 0.23
STERLIN39,4102% 0.09
FRANG35,3134% 0.22
ALTIN2.034,17% 0,08
BITCOIN1.619.445-0.733
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Kızıltepe’de engelliler için toplantı

Kızıltepe’de engelli vatandaşların kayıt altına alınması ve bazı haklardan yaralanmaları için bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kızıltepe’de engelliler için toplantı

Kızıltepe Hlk Eğitim Merkezinde, Kızıltepe Kaymakamlığının desteklediği ve Mardin İl Halk Sağlık Müdürlüğünün Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi (KDRP) kapsamında engellilere yönelik sosyoekonomik desteklerle ilgili sunum eşliğinde bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Toplantıda konuşan Kızıltepe Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, engellilerle ilgili yapılan bilgilendirme toplantısını desteklediklerini, bu tür toplantıları önemsediklerini, Mardin İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve toplantıya katılanlara teşekkür ettiğini söyledi.
Mardin Sağlık İl Müdürü Mehmet Derviş de, engelli vatandaş için bir araya geldiklerini, engelli guruplarının olduğunu ve bu engellilerin kayıt altında olmadığını belirtti.
Bunları kayıt altına almak istediklerini ifade eden Derviş, şöyle konuştu:
“Şu an ilimizde kaç engelli var bilmiyoruz. Onun için biz böyle bir proje gerçekleştirdik. İlimizde kaç engelli var, hangi kategorilere giriyor, engelliliğin sebebi nedir? En azından engelliliğe yol açan durumlarla savaşmamız için bilgi edinmiş oluruz. Hastaneye, vakıflara ve aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne başvuranların hepsini aldık. Şu an Mardin’de toplam 32 bin kayıtlı var. Bizim tahminimize göre 70 bin engelli var. Nüfusun yüzde 10’u engelli olduğunu tahmin ediyoruz. 70 bine tek tek ulaşmak istiyoruz. Böyle yaparsak onların ne durumda olduğunu görebileceğiz ve durumlarına göre yardımcı olacağız.”
Mardin İl Proje Koordinatörü Şeyhmus Altınterin ise, TUİK verilerinin 2013 yılına göre Güneydoğu Anadolu’da engelli olma yüzde 9.8 nüfusla çarpıldığı zaman 70 binlere denk geldiğini kaydetti.
Mardin İl Sağlık Müdürlüğü olarak bu çalıştay için bir proje hazırladıklarını dile getiren Altınterin, “Bu proje kapsamında İl ve tüm ilçelerimizin engelli verileri elimizde olsa, o zaman engellilere yönelik devletin tüm kurumlarında herhangi bir yatırım programında gerek devletin imkanları gerek hayırseverlerin imkanıyla engellerimiz kaymakamlık kapısına gelmeden o hizmeti almış olacaklardı” şeklinde konuştu.
Toplantıya, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.