DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Muhtar Çalhan : Eski metruk binalar uyuşturucu mekanlarından acil kurtarılsın

Yayınlanma Tarihi : Google News
Muhtar Çalhan : Eski metruk binalar uyuşturucu mekanlarından acil kurtarılsın

Mardin merkez Artuklu ilçesi Çabuk Mahalle Muhtarı Ferhan Çalhan her geçen gün artan uyuşturucu kullanımına dikkat çekerek tüm kurum ve STK’ların elbirliğiyle bu sorunun çözümü için çalışmaları gerektiğini belirtti.

Tüm Mardin halkını uyuşturucuya karşı ortak hareket etmeye davet eden Muhtar Çalhan,  Çabuk Mahallesi İçinde bulunan eski metruk Orman Müdürlüğünü ve Mahalle içinde bulunan Mardin Artuklu İlçe Emniyet Müdürlüğüne ait Eski Çarşı Karakolunu mesken tutan madde bağımlılarından temizlenmesi için metruk binaların Taziye evine veya Mahalle Konağına çevrilmesini istedi

Mardin Artuklu Mahalle Muhtarı Ferhan Çalhan , kendilerine gelen talepler ve ricalar arasında uyuşturucunun önünün alınması, uyuşturucu belasından gençlerin kurtarılması taleplerinin ilk sırada yer aldığını belirtti.

Muhtarlar olarak yaygın hale gelen bu uyuşturucu meselesi konusundaki hassasiyetlerinin yıllardır Muhtarlığının bir ilkesi olarak devam ettiğini uyuşturucu belasının birçok aileyi ciddi anlamda mağdur ettiğini belirten Muhtar Çalhan, “Normal hayatta anneler çabuk ağlar. Fakat babalar dahi artık müptela olan evlatları, bu uyuşturucu belasına müptela olan babalar dahi gelip üzerimize ağlıyorlar ve Allah rızası için nereye gidiyorsak bir çare bulamıyoruz. Siz bu evlatlarımızı bu uyuşturucu belasından kurtarmaya çalışın. Bizim bir umudumuz siz kalmışsınız diye gelip bize dil döküyorlar. Ve evlatlarının düştüğü hali anlattıklarında gerçekten yüreklerimiz parçalanıyor.” Dedi

Muhtar Çalhan, gün geçtikçe uyuşturucu kullanımının ilimizde daha da yaygın hale geldiğini parkların, sokakların, okulların güvende olmadığını belirtti.

Çalhan, tüm kurumların uyuşturucuyla mücadele konusunda üzerine düşeni yapması gerektiğini belirterek “Gerçekten bu konu ciddi anlamda mücadele edilmesi gereken bir konudur. Tabii bunu da vurguluyoruz hep bu mesele sadece Emniyetin tedbirleriyle olabilecek meseleler değil. Evet, Mardin İl Emniyet Müdürlüğü üzerine düşenin fazlasını yapmakta ve her zaman da ciddi mesafeler alınmakta ama Yargının bu konuda ciddi caydırıcı cezalar vermesi gerekmekte. Yani yargının da bu konuda emniyetin gözaltına aldığı ve tespitini yaptığı sanıklara ciddi cezai müeyyideler vermesi lazım ki caydırıcı olabilsin.” Dedi.

Ferhan Çalhan; İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik Spor Müdürlüğü, Müftülük ve STKların bir konsensüs içerisinde el birliği ve bir program dahilinde bu mesele üzerinde durmaları halinde sonuç alınabileceğini Muhtarlar olarak bu konuda üzerlerine ne düşüyorsa her zaman yapmaya hazır olduklarını belirtti.

“Böyle bir adım atılırsa, böyle bir projeli hareket edilirse Mardin’de gerçekten sonuç alınabileceğini düşünüyoruz. Yoksa gün geçtikçe evlatlarımızı bu belaya kaptırıyoruz ve maalesef aileler dağılıyor, çok ciddi yaralar alıyor.” Diyen Çalhan tüm Mardin halkının el birliğiyle uyuşturucu belasından çocuklarını kurtarabileceğini ifade ederek, “Mardin halkı olarak da bizlerin de bu konuda çok ciddi bir duyarlılık göstermesi lazım. Ebeveynlerin çocuklarına sahip çıkması lazım. Çocuklarını bu ortamdan uzak çevrelere adapte etmesi Mahallem İçinde bulunan Eski Metruk Orman Müdürlüğünü ve Mardin Artuklu İlçe Emniyet Müdürlüğüne ait Eski Çarşı Karakolunu Mesken tutan madde bağımlılarından temizlenmesi için Metruk binaların Taziye evine veya Mahalle Konağına Çevrilmesini yoksa gün geçtikçe maalesef bu yaramız derinleşecek ve aileleri daha beter duruma sokacaktır.” dedi.