DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Nusaybin’e bir cami daha

Yayınlanma Tarihi : Google News
Nusaybin’e bir cami daha

Mehmet Masum Bayar tarafından yapılan caminin açılışına Mardin Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Nusaybin Müftüsü İrfan Açık, ilçe müftüleri, Tat Grup Yönetim Kurulu Başkanı Selim Memiş, Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Dündar, Şırnak Cizre, İdil, Midyat, Mardin, Kızıltepe ve Nusaybin’de bulunan çok sayıda din alimi katıldı.
Okunan Mevlit ve dualardan sonra ibadete açılan Caminin ilk hutbesi Mardin Müftüsü Dursun Ali Coşkun tarafından okundu.
Açılış sonrası konuşan Mardin Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Nusaybin’de 20’ye yakın caminin zarar gördüğünü hatırlatarak: “Camilerimizi kısa sürede onarıp ibadete açmayı hedefliyoruz. Şuanda 3 yıldır devam eden camimizi ibadete açıyoruz. Bölgenin mimari yapısına uygun bir şekilde inşa edilen, mahallenin ibadet ihtiyacını fazlasıyla karşılayacak donanıma sahip bu caminin açılışını yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün ilk Cuma namazımızı eda ettik inşallah yakın zamanda diğer camilerimizin de onarımı tamamlayarak ibadete açacağız. Nusaybin ilçemizde terör saldırıları nedeniyle zarar gören dört adet camimizin onarımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılarak kısa bir süre içerisinde halkımızın hizmetine sunulacaktır.” dedi. Coşkun, ayrıca Zeynel Abidin caminin kısa bir süre içerisinde restorasyonun tamamlanarak ibadete açılacağını müjdeledi
Açılış sonrası camii hakkında bilgi veren Mehmet Masum Bayar, üç yıl önce başladıkları camiyi bugün ibadete açmanın nasip olduğunu söyledi. Bu eserin halkımızın kardeşliğine vesile olması temennisinde bulunan Bayar: “Nefret ve kini aramızdan çıkarsın halkımıza huzur getirsin. Kardeşliğin, dostluğun, vefakârlığın, fedakârlığın kapısını açmasına, musibet, afat, bela kapısının kapanmasına vesile olur inşallah. Bu güzel eserlerin başka Müslümanlara da nasip olmasını diliyoruz. Camimiz altlı üstlü, kadın mescidiyle birlikte bin kişilik. İçerisinde kütüphanesi de bulunuyor.
Ayrıca bölgemizin kültürel yapısına uygun bir mimariyle yapıldı.” Ifadelerini kullandı.