“Her zaman barış dedi” – Mardin İletişim Gazetesi
DOLAR
9,3563
EURO
10,8927
ALTIN
531,72
BIST
1.418
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mardin
Parçalı Bulutlu
21°C
Mardin
21°C
Parçalı Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
22°C
Cuma Az Bulutlu
23°C
Cumartesi Az Bulutlu
23°C

“Her zaman barış dedi”

“Her zaman barış dedi”
01.12.2015
0
A+
A-

Mardin Baro başkanlığı, adliye önünde, Diyarbakır’da saldırı sonucu yaşamını yitiren Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi için bir basın açıklaması yaptı.
Tahir Elçi’ye yönelik saldırıyı kınadıklarını belirten, Baro Başkanı Çelebi Araz, konuşmasını şu şekilde sürdürdü;
Bütün mesleki hayatını akılla, vicdanla, cesaretle, karanlığı dağıtmak, adaleti ve barış] sağlamak çabasıyla geçiren Diyarbakır Baro Başkanımız Av.Tahir Elçi’yi, 28.11.2015 tarihinde Diyarbakır Sur ilçesinde bulunan dörtayaklı minare önünde basın açıklaması yaptıktan sonra halen faili ve nedeni meçhul bir saldırı sonucu kaybettik.
Her şeyden önce bu saldırıyı kınıyor, lanetliyor barış elçimize, dostumuza, meslektaşımıza ve olay esnasında yaşamını yitiren iki güvenlik görevlisine Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır diliyoruz. Tahir Elçi’ye yapılan saldırının aydınlatılması devletin sorumluğundadır. devlet hiç bir şüpheye mahal vermeyecek şekilde etkin ve hızlı bir şekilde bu olayı aydınlatmalıdır. Aksi halde Tahir Elçi’nin aydınlatmak için ömrünü adadığı diğer nice faili meçhuller gibi, bu menfur olayda devletin alnında kara bir leke olarak kalacaktır. Mardin Barosu olarak bu karanlık olayın aydınlatılması için mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.
Avukat Tahir Elçi ömrü boyunca nerede bir hak ihlali varsa bir hak savunucusu olarak orada bulundu. Dokunulmaz konulara dokundu, söylenemeyenleri söyledi, tabuları yıktı, halkın sesi oldu, rahatsız etti. Barış ve adalet için ömrünü adadığı görmemezlikten gelinerek hakkında başlatılan linç kampanyasına, tehditlere, maruz bırakıldığı hukuksuz uygulamalara rağmen yılmadı, geri adım atmadı.
Barışçıl ve özgür bir ülke hayalinin peşinden gitti. Her zaman barış dedi, en zor koşullarda barış ısrarından vazgeçmedi. Bütün değerleri ile insanın, doğanın hakkını savundu.
Dört ayaklı minare’nin ayaklarına sıkılan kurşunlardan bile canı yanan yani taşın aldığı yaranın bile acısını yüreğinde hissedebilen koca yürekli Av. Tahir Elçi’yi, dört ayaklı minarenin dibinde insanlık acımasızca yere serdi.
Herkes bilsin ki kim tarafından nasıl ve hangi maksatla yapılmış olursa olsun, Tahir Elçi’nin öldürülmesinin sorumlusu onu anlamayanlar, anlamamakta ısrar edenler, linç kampanyasına ve hukuksuz uygulamalara maruz bırakanlar ile isyan ettiği, sesini yükselttiği uygulamalar! sürdürenlerdir.
Eğer Tahir Elçi’nin sesine ses verilseydi, karşı çıktığı uygulamalardan vazgeçilseydi bugün hem Tahir Elçi hem de bu süreçte yitip giden nice can aramızda olurdu.
Ancak maalesef bugün görüyoruz ki; Tahir Elçi’nin isyan ettiği mücadele ettiği uygulamalar, çatışma ortamı halen sürmektedir.
Nusaybin ilçemizde ve Derik ilçemizde sivil alanlarda halen şiddetli çatışmalar sürmekte olup, Nusaybin ilçemizde verilen aradan sonra uygulanan sokağa çıkma yasağı bugün 3. gününde, Derik ilçemizde ise sokağa çıkma yasağının 6. gününe girmiş bulunmaktayız.
Nusaybin ve Derik ilçemizde sivil alanda yaşanan çatışmalar ve uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeni ile sivil vatandaşların can ve mal güvenliği tehlike altındadır. Çatışmalar nedeni ile sivil kayıplar yaşanmakta ve soruşturmaları dahi sağlıklı bir şekilde yürütülememektedir. Vatandaşlarımızın sağlık, eğitim, elektrik ve diğer sosyal hak ve hizmet ihtiyaçları ile su ve gıda gibi temel yaşam ihtiyaçları dahi çatışmalar ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle tam olarak karşılanamamaktadır. Zaman geçtikçe durumun vehameti daha da artmakta ve ortaya çıkan maliyet telafisi imkânsız bir şekilde artmaktadır. Bu çatışmalı sürecin kazananı olmadığı gibi tek kaybedeni halktır.
Hedeflenen kazanımların, bu süreçte gün geçtikçe daha da ağırlaşan insani, sosyolojik, ekonomik ve psikolojik anlamdaki ağır maliyetinin yanında kıymet! harbiyesinin olmadığı aşikârdır.
Sivil alanlarda sürdürülen çatışmalara ve sokağa çıkma yasağı uygulamasına derhal son verilmelidir. Şehirlerde kazılan hendeklerle ve buna karşılık diğer çözüm kanallarını göz ardı eden güvenlikçi anlayışla geliştirilen çözüm yöntemleri ile bu meselenin çözülemeyeceğini artık herkes görmelidir. Herkes elini taşın altına koyarak bu manada sesini yükseltmeli ve bu ateşe su dökmelidir. İstediğimiz karşılıklı savaş naraları atılması değil, çatışmalar ortasında kalan halkın çığlıklarına kulak kabartılması ve demokratik yollarla bu meselenin çözülmesidir. Bu manada biz Mardin Barosu olarak Mardin’de bulunan bütün sivil toplum örgütlerini bu yönde çabalarını artırmaya ve ortak çalışmaya davet ediyoruz.
Şu an uygulanan mücadele yöntemlerinin çözüm olmadığı, aksine çözümü zorlaştırdığı ve halkın taleplerine aykırı olduğu görmemezlikten gelinmemelidir.
Yaşanmakta olan çatışmalı süreç, devleti hukuk ve demokrasi yolundan saptırmamam, çözüm sürecinden vazgeçirmemeli, siyaset kanallarının rafa kaldırılmasına ve ülkemizin acil olarak ihtiyaç duyduğu demokratik bir anayasa talebine kulaklarını tıkamasına vesile olmamalıdır. Şu an uygulanan ve ağır insani maliyeti olan yöntemlerin yerine; Türkiye Büyük Millet Meclisimiz, Hükümetimiz, bütün Siyasi Partilerimiz ve Sivil Toplum Örgütlerimiz derhal harekete geçerek Türkiye toplumunun acilen ihtiyaç duyduğu demokratik bir anayasa talebine yanıt vermeli ve meclisten geçmesini sağlamalıdır.
Şu an toplum olarak yaşadığımız acılara hayal edemediğimiz acıların eklenmesi kaygısını çok kuvvetli bir şekilde hissetmekteyiz. Ancak bizim bu mazlum coğrafyada ülke olarak, bölge olarak bu acılardan daha fazlasını yaşamaya, Tahir Elçileri ve nice canları kaybetmeye ne gücümüz nede tahammülümüz kalmamıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mardin İletişim Gazetesi. 0482 212 67 36. 13 Mart Mah. Çağdaş Sk. Dörtmevsim Apt. altı, 47200 Artuklu/Mardin