KENDİNİZE BU İYİLİĞİ YAPIN – Mardin İletişim Gazetesi
DOLAR
8,8689
EURO
10,4740
ALTIN
499,21
BIST
1.385
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mardin
Az Bulutlu
26°C
Mardin
26°C
Az Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
29°C
Salı Az Bulutlu
28°C
Çarşamba Az Bulutlu
27°C
Perşembe Az Bulutlu
26°C

KENDİNİZE BU İYİLİĞİ YAPIN

KENDİNİZE BU İYİLİĞİ YAPIN
15.05.2021
0
A+
A-

Bir insanın kendisine yapabileceği en büyük iyilik Allah’ın yoluna girmesidir. Böylece hem dünya saadetini hem de ahiret saadetini yaşar. Bunu yaptığı taktirde Allah ondan razı olur dolayısıyla oda Allah’tan razı olur. Allah’ın yoluna girmek ise Sırat-ı  Müstakim üzere olmaktır. Fatiha Suresi’nde bunu dile getiriyoruz.

Allah’ın yoluna girmek Allah’a yönelmekle başlar. Allahû Teâala Zümer Suresi 54. ayeti kelimesinde bunu farz kılmış.

 

39/ZUMER-54: Ve enîbû ilâ rabbikum ve eslimû lehu min kabli en ye’tiyekumul azâbu summe lâ tunsarûn(tunsarûne).

Ve Rabbinize (Allah’a) yönelin (ruhunuzu Allah’a ulaştırmayı dileyin)! Ve size azap gelmeden önce O’na (Allah’a) teslim olun (ruhunuzu, vechinizi, nefsinizi, iradenizi Allah’a teslim edin). (Yoksa) sonra yardım olunmazsınız

 

Bu ayeti kerimede Allah’a yönelmemiz ve bunun sonucunda Allah’a teslim olmamız emredilmektedir. Yönelmenin manasını anlamak için Şura Suresi 13. ayeti kelimesine bakmak gerekir.

 

42/ŞÛRÂ-13: …allâhu yectebî ileyhi men yeşâu ve yehdî ileyhi men yunîb(yunîbu).

…Allah, dilediğini Kendisine seçer ve O’na yöneleni, Kendisine ulaştırır (ruhunu hayatta iken Kendisine ulaştırır).

 

Ayeti kerime de Allah’a yönelen kişinin hidayete erdirildiği yani Allah’a ulaştırıldığı söyleniyor. O halde bizler Allah’a yöneldiğimizde yani Allah’a ulaşmayı dilediğimizde Allah da bizi kendisine ulaştıracağını söylüyor. Buradaki Allah’a ulaşma kavramı ruhun ulaşmasıdır. Çünkü bir insanın fizik bedeni Allah’a ulaşamaz. Nefsi de Allah’a ulaşamaz. Bizden Allah’a ulaşacak şey Allah’tan gelen ve Allah’a ait olan ruhtur. Çünkü Allah kendi ruhundan bizlere vermiştir.

 

32/SECDE-9: Summe sevvâhu ve nefeha fîhi min rûhihî ve ceale lekumus sem’a vel ebsâre vel ef’ideh(efidete), kalîlen mâ teşkurûn(teşkurûne).

Sonra (Allah), onu dizayn etti ve onun içine (vechin, fizik vücudun içine) ruhundan üfürdü ve sizler için sem’î (işitme hassası), basar (görme hassası) ve fuad (idrak etme hassası) kıldı. Ne kadar az şükrediyorsunuz.

 

 

Allahû Teâla bunun emanet olduğunu Ahzab Suresi 72.ayetinde söylüyor.

 

33/AHZÂB-72: İnnâ aradnel emânete ales semâvâti vel ardı vel cibâli fe ebeyne en yahmilnehâ ve eşfakne minhâ ve hamelehal insân(insânu), innehu kâne zalûmen cehûlâ(cehûlen).

Muhakkak ki Biz, emaneti göklere, arza ve dağlara arz ettik (sunduk, teklif ettik). Onu yüklenmekten çekindiler ve ondan korktular. Ve insan onu yüklendi. Muhakkak ki o (nefs), çok zalimdir, çok cahildir.

 

 

Emanetin ehline iadesi de üzerimize farz kılınmıştır.

 

4/NİSÂ-58: İnnallâhe ye’murukum en tueddûl emânâti ilâ ehlihâ ve izâ hakemtum beynen nâsi en tahkumû bil adl(adli), innallâhe niımmâ yeızukum bih(bihî), innallâhe kâne semîan basîrâ(basîran).

Muhakkak ki Allah, emanetleri sahibine teslim etmenizi ve insanlar arasında hakemlik yaptığınız zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Muhakkak ki Allah, onunla (bununla) size ne güzel öğüt veriyor. Ve muhakkak ki Allah, en iyi işiten ve en iyi görendir.

 

O halde bize ait olmayan ve Allah’a ait olan ruhun Allah’a ulaştırılması ile kişi hidayete ermiş olur. Yani Allah’a ruhen ulaşmış olur. Diğer bir deyişle emanetini ehline iade  etmiş olur.

Gördük ki kâinatta hiç kimseye verilmeyen bir varlık olan ruh biz insanlara verilmiştir. Bu sebeple insan en üstün mahluk olarak yaratılmıştır. Ve kâinatta Allah’a ulaşabilecek (ruhun ulaşması) tek varlık insandır. Kimileri dünya hayatında iken Allah’a dönerler yani ulaşırlar ve Allah’ın bir dost olurlar. Diğerleri ise ölümle birlikte görevli melekler tarafından ruhları Allah’a ulaştırılır.

 

32/SECDE-11: Kul yeteveffâkum melekul mevtillezî vukkile bikum summe ilâ rabbikum turceûn(turceûne).

De ki: “Size vekil kılınan ölüm meleği, sizi vefat ettirecek (öldürecek). Sonra Rabbinize döndürüleceksiniz.”

 

O halde dünya hayatını yaşarken Allah’a ulaşmayı dileyerek Allah’ın bir dostu olmak bizim irademize bırakılmış. Eğer biz Allah’a ulaşmayı dilirsek Allah’ın yoluna gireceğimiz ve Allah’ın bir dostu olacağımız için hem dünya hem ahiret saadetine ulaşmış oluruz.

 

10/YÛNUS-62: E lâ inne evlîyâ allâhi lâ havfun aleyhim ve lâ hum yahzenûn(yahzenûne).

Muhakkak ki Allah’ın evliyasına (dostlarına), korku yoktur. Onlar, mahzun olmazlar, öyle değil mi?

10/YÛNUS-63: Ellezîne âmenû ve kânû yettekûn(yettekûne).

Onlar, âmenûdurlar (ölmeden evvel Allah’a ulaşmayı dileyenlerdir) ve takva sahibi olmuşlardır.

10/YÛNUS-64: Lehumul buşrâ fîl hayâtid dunyâ ve fîl âhıreh(âhıreti), lâ tebdîle li kelimâtillâh(kelimâtillâhi), zâlike huvel fevzul azîm(azîmu).

Onlara, dünya hayatında ve ahirette müjdeler (mutluluklar) vardır. Allah’ın sözü değişmez. İşte O, fevz-ül azîmdir.

 

O halde yaşamımız devam ettiği süre içerisinde kendimize bu iyiliği mutlaka yapmalıyız. Unutmayalım ki ikinci bir imkânımız asla olmayacaktır. Bize verilen hayat hakkını en güzel şekilde kullanmak bizim hakkımızdır. Ve aynı zamanda görevimizdir. Bu görev Allah’ın üzerimize yüklediği bir farz yükümlülüktür. O halde Allah’ını seven herkesin Allah’ın bu temel emrini yerine getireceği ümidiyle sözlerimi burada noktalıyorum.

Allah ile kalın, mutlu kalın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mardin İletişim Gazetesi. 0482 212 67 36. 13 Mart Mah. Çağdaş Sk. Dörtmevsim Apt. altı, 47200 Artuklu/Mardin