DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

‘Ziraat Fakültesi talebimizi Başbakan Davutoğlu’na ileceğiz’

Yayınlanma Tarihi : Google News
‘Ziraat Fakültesi talebimizi Başbakan Davutoğlu’na ileceğiz’

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça Kızıltepe için en zaruri olan ve yıllardır hayalinde olan ziraat fakültesi taleplerini Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ileteceklerini söyledi.

Kızıltepe Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş ile beraber Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Menduh Çakar’ı ziyaret eden Ağırakça, yaptığı açıklamada, Kızıltepe’deki verimli topraklar üzerinde ziraat fakültesi yapmanın hayalleri olduğunu söyledi.

Kızıltepe için en zaruri olanın bir ziraat fakültesi olduğunu dile getiren Ağırakça, şöyle konuştu:

“İkinci projemiz beden eğitim yüksekokulunu ihya etmek ve buraya kurmaktır. şuanda çalışmalarımız devam ediyor. Kızıltepe için en zaruri olan ve yıllardır hayalimde olan ziraat fakültesidir. Bu verimli topraklar üzerinde bir ziraat fakültesi yapmak bizim hayalimizdir. Bunu da inşallah gerek siyasi otoriteyle hükümetimizle gerek sivil toplum kuruluşlarının katkı ve destekleriyle valiliğimizin ve kaymakamımızın desteğiyle burada bu fakülteyi oluşturmaya çalışacağız. İnşallah pazar günü sayın Başbakanımız Mardin’e geldiğinde bu talebimizi arz edeceğiz ve Mardin’e bir tıp fakültesinin gerekliliğine inandığımızı söyleyeceğiz. Çünkü Mardin nüfusu bir milyondur. 800 bin vatandaş var. 150 bin Suriyeli var. ve 50 bin turist gelip geçiyor. Dolayısıyla bir milyon nüfusu olan Mardin’imize bir tıp fakültesi yakışır.”.

Kızıltepe Kaymakamı Ermiş da, “Rektörümüz Ahmet Ağırakça’nın seçilmesi ile bu sürecin hız kazandı. Beden eğitimi spor ve meslek yüksek okulu, ziraat fakiltesinin açılması ve bir de ziraat meslek yüksek okulunun taşınması için her daim hazırız” dedi.

Kızıltepe çevre gönülleri derneği Menduh Çakar ise, Rektör Ağırakça’ya Kürtçe ve Türkçe Kızıltepe çevre gönülleri derneği yazılı bir forma hediye ederek, yaptıkları ziyaretten dolayı kendilerine teşekkür etti.