DOLAR31,0917% 0.33
EURO33,6839% 0.12
STERLIN39,4117% 0.13
FRANG35,2870% 0.21
ALTIN2.020,27% 0,16
BITCOIN1.603.477-0.978
Muhammed GülTÜM YAZILARI

Aramızda Sevgi Olsun

Yayınlanma Tarihi : Google News

Sevgili kardeşlerim. her şeyden evvel sizleri canı gönülden çok sevdiğimi bilmenizi isterim. Neden mi? Nedeni çok açık ve net. Sizi yaratan benim sevdiğim Zattır. Evet, Rabbim yaratmıştır sizleri. Hamd olsun gönlümün aydınlık oranı kadar Rabbimi ve buna bağlı olarak da sizleri seviyorum.

Aramıza sevgiyi koymayı başarabilirsek nefrete yer kalır mı? Ne dersiniz? Seven insan mutlu olmaz mı? Peki ya nefret eden? Nefretin sonu mutsuzluk değil midir? Eğer günümüzde insanların çoğu mutsuzsa bunun nedeni nefret ettikleri için değil midir? Sevgili kardeşlerim, sevmek dururken insanlar neden nefret etmeyi tercih ederler? Neyi paylaşamıyoruz bu alemde. Hepimize yetecek kadar maddi ve manevi nimetlere sahip değil miyiz? Allah’a bir yaklaşabilirsek… O, tüm sıkıntılarımızı çözebilir. Kalbimize sevgiyi yerleştirdiği zaman birbirimizi sevmek kolaylaşır. Allah. Bizleri de sizleri de tüm varlıkları yaratan. Ama sevgiyle yaratan. Her şeyin özünde sevginin var olduğunu görmemiz gerekir. Allah, bizleri çok ama çok sevmektedir insan olduğumuz için. Peki biz O’nu ne kadar seviyoruz? Bunun ölçüsü nedir? Bakınız Al-i İmran Sûresi’nin 31.âyetine. Ne diyor Rabbimiz bu konuda.

3/ÂLİ İMRÂN-31

Kul in kuntum tuhibbûnallâhe fettebiûnî yuhbibkumullâhu ve yagfir lekum zunûbekum, vallâhu gafûrun rahîm(rahîmun).

De ki: “Eğer siz Allah’ı seviyorsanız, o taktirde bana tâbi olunuz ki Allah da sizi sevsin ve sizin günahlarınızı mağfiret etsin (sevaba çevirsin). Ve Allah “Gafur”dur, “Rahîm”dir.”

 

O halde Allah’ı seven bunu ispat eder. Bu da, O’nun görevlendirdiği elçisine (A’raf-35)  tâbiyettir. Kişi Allah’a ulaşmayı dileyip ( Kehf-110, Ankebut-5)  sonra da Allah Resûlü’nün vekilleri konumunda olan mürşidlerden (Kehf-17, Mâide-35, Al-i İmran-112)  birine tâbi olursa ( O mürşide ulaşıp el alırsa) Allah’ı sevdiğini göstermiş olur. Allah da onun kalbine sevgiyi yerleştirir, imanı sevdirir ( Hucurat-7) ve insanları bu şekilde ( kalplerini sevgiyle birleştirerek) birbirlerine sevdirir (Al-i İmran-103, Enfâl-63). Görüyoruz ki, aramızda sevginin oluşması Allah’ın kesin olarak yardım etmesine bağlı. Kalplerimize sevgiyi yerleştirecek ki birbirimizi gerçekten sevebilelim. Bunun için de bizler, üzerimize düşen görevi yerine getirmeliyi, Allah’a ulaşmayı dilemeli ve mürşidimize ulaşıp tövbemizi almalıyız.Evet, bunları gerçekleştirmek elimizde. Yeter ki bu konuda samimi ve istekli olalım. Allah, bizlere de yardım edecektir. Allah ile kalın, mutlu kalın.