DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
Prof.Dr. Nazif GürdoğanTÜM YAZILARI

Çatışma Dünyası Uzlaşma Dünyasına Dünyada Bir Yolcu Gibi Yaşamasını Bilen Bilgelerle Dönüşür

Yayınlanma Tarihi : Google News
Çatışma Dünyası Uzlaşma Dünyasına Dünyada Bir Yolcu Gibi Yaşamasını Bilen Bilgelerle Dönüşür

Her kitapta insanı çeken, düşünceyi ve duyguyu, denemeyle, günlükle, anıyla harmanlayan, hayatın içinde anlatımlardır. Kendi payıma söylemek gerekirse, deneme tadı taşıyan, gezi kitaplarını, sınırsız bir keyif alarak okurum. Bu tür kitaplarda, söz istenilse bile gereğinden fazla uzatılmaz. Bütünüyle gözden geçirilmiş, ”Hicaz”dan Endülüs”e, ”Zamanı Aşan Şehirler” , “New York’tan Los Angeles’a Yeni Roma” kitaplarım, dünyada bir yolcu gibi yaşama, anlayışının sonucu ortaya çıktılar.

Erzurum İşletme Fakültesi’ndeki görevimi, Ankara SBF’ne aktarmanın ardından, seksenli yılların başında, Cidde’de Melik Abdülaziz Üniversitesi’nin, Mühendislik Fakültesi’ne öğretim üyesi olarak kabul edildim. ”Yedi Güzel Kurucu”su olan Mavera dergisinde ”Noktalamalar” ve ”Karalama Defteri” başlığı altında yazdığım yazılara, Cahit Zarifoğlu’nun ve Erdem Bayazıt’ın zorlamalarıyla, Hicaz bölgesinde bulunduğum yıllarda, hiç aksatmadan devam ettim.

Kızılcahamam Orman İşletmeleri’nde, 1986 yılında, Rasim ve Aleaddin Özdenören kardeşlerle birlikte, bir haftalığına ailecek Sait Zarifoğlu’nun misafiri olduk. Gece ve gündüz, hazırlamayı düşündüğünüz kitapları konuştuk. Aleaddin Özdenören, benim toplamayı düşündüğüm, yazılardan oluşacak kitaba, şiir kitabı için düşündüğünü, severek verebileceği ”Bulut Sardı Penceremi” ismini önerdi. Ancak Özdenören”in, yolculuğu anlatan şiirsel ismi, kitaba isim değil, önsöze başlık oldu.

Asya’nın ve Avrupa”nın Hicaz’ı ve Endülüs’ü küresel bir üniversiteye dönüşen kare dünyanın, iki büyük kültür merkezidir. Hicaz Yunan’ın bilgi ve bilgelik birimini içselleştirerek,Avrupa’nın Endülüs’ünde büyük bir kültür ve sanat patlamasına yol açtı. Avrupa Endülüs”ün, kültür ve sanat birimini özümseyerek, Batı dünyasının bilimsel ve teknolojik dönüşümünü hazırladı. Artık dünyada, bilim ve teknoljinin vatanı yok. Oluşmakta olan kare dünyanın yeni fatihleri, bütün insanlığın birikimiyle, “Yeni Bir Rönesans”ın öncülüğünü yapanlar olacaktır.

Gezi kitapları, okuyanlara çok boyutlu düşünme yeteneği kazandırırlar. Gözlemlerle, izlenimlerle, anılarla, alıntılarla, gezi kitapları zenginleşir, bir canlı gibi, nefes alırlar, nefes verirler. Her kitap varlığını, kendisinden önce yazılan kitaplara borçludur. İnsanlığın düşünce ve eylem birikimi, geçmişten geleceğe bir nehir gibi akar. Bir yüzyıl, iki kere yaşanmaz. Yeni düşünce, yeni yüzyılda eski yüzyılın yaşaması değil, yeniden yazılması ve yeniden yorumlanmasıdır.

Düz kare dünyada, Hicaz”da ya da Endülüs”te olmak önemli değildir. Önemli olan önde olmaktır. Mekke, Kurtuba, Lefkoşe, Londra, Tanca, aynı mahallede yaşayan komşulardır. Yıkılan duvarlar, Asya ya da Avrupa baskısını kaldırdı, küresel hukuk vedeğişmeyen etik baskısını getirdi. Doğu’suz Batı, Batı’sız Doğu olmaz. Bu bağlamda Necip Fazıl’ın vurguladığı gibi: ”Doğu”nun eksiği Batı”dadır, Batı”nın eksiği Doğu”dadır.

Küre dünyada Doğu ve Batı eksenindeki çatışmalar, kare dünyada kültür ve ekonomi arasındaki uyumsuzluğu giderme, dengeyi sağlama yarışına dönüşmüştür.

Kare dünyanın kültürünü derinleştirmeden, ekonomisini zenginleştirmek mümkün değildir. Kültüre yolculuk kutsala yolculuktur.

İnsanlığın kültürel ve ekonomik birikimi kutsal kitaplara düşülmüş uzun bir dipnottur. Kutsal’ın güneşi hiçbir zaman batmaz.