DOLAR32,2053% -0.22
EURO35,1156% -0.22
STERLIN41,0337% -0.05
FRANG35,4067% -0.62
ALTIN2.500,70% 1,40
BITCOIN66.851,250.161

Dünyadaki Bütün Ülkeler Akılları Hem Başlarında Hem Gönüllerinde Olan Bilge Yöneticiler Bekliyorlar

Yayınlanma Tarihi : Google News
Dünyadaki Bütün Ülkeler Akılları Hem Başlarında Hem Gönüllerinde Olan Bilge Yöneticiler Bekliyorlar

Bulaşıcı bir hastalık gibi yayılan terör eylemleri, bütün ülkeleri can evinden vuruyor. Müslüman ülkelerdeki ekonomik, siyasal, kültürel sorunların, kurşun atılan savaş alanlarından önce, oy atılan seçim sandıklarında çözülmesi, bütün dünya için can alıcı önem taşıyor. Demokrasisi ve ekonomisi gelişmemiş İslam dünyasıyla, üretimi ve yönetimi gelişmiş Batı dünyası arasında, uyumun ve dengenin sağlanmasında, en büyük görev Türkiye’ye düşüyor.

Türkiye kültürel derinliği, ekonomik zenginliği, demokratik yönetimiyle, Avrupa ile Asya arasında bir çevre ülke olmaktan daha çok, bir merkez ülke özelliği taşıyor. Demokratik kültürüyle, ekonomik yapısıyla Türkiye, Batı ile İslam dünyası arasındaki barışa öncülük yapıyor. Türkiye’de terör olursa, hem İslam, hem Batı dünyasında barış olmaz. Dünyadaki bütün krizler, terörden kaynaklanıyor. Suçsuz insanları hedef alan terörün önlenmesi, ortak sorunların başında yer alıyor.

Dünyanın her yanında dinine, ırkına, yaşına bakmadan, herkesin güvenliğini tehdit eden, kamu düzenini sarsan terörle savaşmada, her ülkeye önemli görevler düşüyor. İnsan hayatına hiç önem vermeyen, kamu düzenini altüst eden terör, dünyada büyük kırılmalara yol açıyor. Bunun için kamu düzeninin sağlanmasında, dönüştürücü sözün ustası, aklı hem başında, hem gönlünde olan bilgeler öncülük yapıyorlar. Onlar insanları “Adem Safiyyullah”ta buluşmaya çağıyorlar.

Akıllarıyla düşünen, gönülleriyle konuşan bilgeler, kutup yıldızına benzerler. Nasıl kutup yıldızı, sürekli Kuzey’i gösterirse, aydınlar da akıllarıyla kamunun, gönülleriyle toplumun yanında yer alarak,sürekli doğru olanı,yapılması gerekeni gösterirler. Çağlarından sorumlu bilgeler düşünceleriyle, eylemleriyle korku ve düşman üretmezler, insanlara ümit ve güven verirler, Terör eylemlerinin üstesinden, savunulmayanlar savunan, düşünülmeyenleri düşünen bilgelerle gelinir.

Hayatın özünü edebiyatın sözüne dönüştüren bilgeler, bilgeliği akıldan akıla olduğu kadar, gönülden gönüle kutlu bir emanet gibi, kuşaklardan kuşaklara taşırlar. Dönüştürücü sözün ustası bilgeler, insanların gönüllerinde gizli olanları, dillerinde açığa çıkarırlar. Onlar özü söze, sözü öze dönüştürerek, hayatı anlamlı ve yaşanır kılmasını bilirler. Ve tutumlarıyla, davranışlarıyla özgürlükler gibi, güvenliklerin de önemli olduğunu, sürekli vurgulamaktan usanmazlar.