DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
Mehmet Sait ÇakarTÜM YAZILARI

İslam dininde ırk üstünlüğü yoktur

Yayınlanma Tarihi : Google News

Güzel Türkiye’mizin yaşayan tüm kardeşlerime sevgilerimi gönderiyorum.

Bu yazımda sizlerle kardeş olmanın önemi, güzelliği, Yaratıcımız Allah’ ın bizler için seçip beğendiği İslam dininde aşırı milliyetçiliğin, ırkçılığın haram olması, kardeşlik, birlik konularına değinmek istiyorum.

Canlı cansız istisnasız her şeyin Yaratıcısı olan Rabbimiz, hayatımız boyunca ihtiyaç duyabileceğimiz her konuda gerekli tüm bilgileri Kuran’ da açıklamıştır.

Allah, Kur’an’ da tüm müslümanların milliyetinin önemi olmaksızın kardeş olduğunu ve tüm müslümanlar arasında adeta kurşunla kaynatılmış bir bina gibi dayanışma, birliktelik olması gerektiğini bildirmiştir;
Şüphesiz  Allah, Kendi yolunda, sanki, birbirlerine kenetlenmiş bir bina gibi saf bağlayarak çarpışanları sever. (Saf Suresi, 4)

Allah’ın ipine hepiniz sımsıkı sarılın. Dağılıp ayrılmayın. (Al-i imran Suresi,103)

Bu sebeple Allah’ ın farz kıldığı birlik, dayanışma konularına biz müminlerin çok özen göstermesi gerekmektedir.  Çünkü,  şeytan sürekli olarak insanların nefislerini tahrik ederek müslümanların arasını bozmaya çalışmaktadır. Şeytanın bu çabasına karşı Allah, Müslümanları uyarmakta ve ayetteki gibi davranmalarını emretmektedir;
Kullarıma, sözün en güzel olanını söylemelerini söyle. Çünkü şeytan aralarını açıp bozmaktadır.  Şüphesiz şeytan insanın açıkça bir düşmanıdır. (İsra Suresi, 53)

Aslında müslümanların arasındaki birlik, kendiliğinden oluşur. Çünkü,  müslümanlar birbirlerini Allah rızası için, kardeşlerinin Allah’ a olan aşklarını, İslam yolundaki çabalarını gördükçe doğal olarak severler ve hep bir arada olmak isterler. Müslümanların birbirilerine olan bu sevgilerindeki tek kıstas, kişinin Allah’a derin bir iman ve Allah korkusuyla bağlanmış olmasıdır. Allah’ın emir ve yasaklarına titizlikle uyması, Kuran ahlakını en güzel şekilde yaşamaya çalışmasıdır.
Zaten Allah Katı’ nda asıl değer görecek olan kişinin bu özellikleri olacaktır. Allah Katı’ nda kişiyi üstün konuma getirecek olan tek şey, Allah’ a duyduğu içli sevgi ve saygı dolu korkudur. Allah Kur’an’ da bizlere, Kendi Katı’ nda ırk ya da soyca ayrım olmadığı, ırkçılığın Kuran’ a aykırı olduğunu şu şekilde bildirmektedir;

Ey insanlar, gerçekten, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi halklar ve kabileler (şeklinde) kıldık. Şüphesiz, Allah Katında sizin en üstün (kerim) olanınız, (ırk ya da soyca değil) takvaca en ileride olanınızdır. Şüphesiz Allah, bilendir, haber alandır. (Hucurat Suresi, 13)

Allah, Kur’an’a göre insanlar arasındaki tek üstünlük ölçüsü takva olduğunu ve dünyada elde edebilecek en hayırlı özelliğin takva olduğunu Bakara Suresi, 197 ayetiyle bildirmiştir;

“… Siz, hayır adına ne yaparsanız, Allah, onu bilir. Azık edinin, şüphesiz azığın en hayırlısı takvadır. Ey temiz akıl sahipleri, Ben’den korkup-sakının.”

Kur’an ayetleri ile de görmüş olduk ki; İslam’ da ırkçı, aşırı milliyetçi düşüncelere yer yoktur. Müslümanların ırkçılık, aşırı milliyetçilik vb sebeplerle birliklerini bozarak dağılıp ayrılmaları Yaratıcımız Allah’ ın sözü olan Kur’an hükümlerine karşı gelerek Allah’ a baş kaldırması şeklinde olacağından (Allah’ ı tenzih ederiz.), bu durumda Allah mutlaka karşılığını verir.
Bu sebeple ülkemizde Kürt, Türk, Laz, Çeçen, Arnavut hep birlikte yaşayarak Allah’ ın “dağılıp ayrılmayın” emrini yerine getirmeye çok özen göstermeliyiz. Biz hep birlikte Türkiye’yiz.