DOLAR31,0870% 0.31
EURO33,6644% 0.06
STERLIN39,3582% 0
FRANG35,2618% 0.13
ALTIN2.015,73% -0,06
BITCOIN1.599.349-1.446
Mehmet Sait ÇakarTÜM YAZILARI

Osmanlıca Yetmez

Yayınlanma Tarihi : Google News
Osmanlıca Yetmez

Yazıma “Allah akıl versin” temennisiyle  başlamakla son bir kaç yılda yaptığım en akıllıca konu açılışı olduğunu düşünüyorum.

Çünkü bu yazının özünde Allah’tan akıl dilenmekten başka bir çare görmüyorum. Zira konu Osmanlıca olunca kelimenin kulağımdaki tınısı bile benim titretip kendime gelmemi sağlıyor. Çünkü adamlar bırakın aya gitmeyi daha geçen bilmem ne adlı kuyruklu yıldızın kuyruğunu yaklayıp ona inmişken biz de memleketimdeki bebelerin kulaklarını tutup onlara zorla Osmanlı Türkçesi öğretmeye çalışıyoruz. Öyleyse şunu sorarım madem Osmanlı Türkçesinde marifet vardı niye bu Latin harflerini kullanmaya başladık?

Şimdi Atatürk’ü, harf inkilabını anlatmaya gerek yok, lakin Osmanlı Türkçesinin yeniden öğretimi tartışılmalı ve mümkünse bu sevdadan vazgeçilmeli. Ben bunu yaparken sakın Osmanlı Türkçesine bilmediğim için karşı olduğumu sanmayın. Ben bu Osmanlı Türkçesini bu yazıyı yazdığım gibi okuyup yazabiliyorum ve Osmanlı Türkçesinin ne olduğunu bildiğimden çocuklara öğretmenin fayda sağlayamayacağı gibi zarar vereceğini belirtmek istiyorum.

Çünkü ülkemizin eğitimi fevkalade değil bilakis tahtelade ve  yerlerde sürünüyor. Doğru dürüst bir eğtimimiz yok ve yöneticiler de bu durumu yok sayıyor. Eğitim şurasında Osmanlı Türkçesi konuşulacağına PISA’dan  birkaç gün önce yayınlanan rapora göre 65 ülke arasında matematik, fen ve okuma becerileri alanında 44’üncü olduğumuz konuşulmalıydı. Ama hayır bu bebelere matematik, fen veya okuma yazma öğretileceğine Osmanlı Türkçesi öğretilecek. Gel de patlama.

Çünkü temel öğretilmesi gereken şeyler varken, temel üzerinde durulması  gereken şeyler varken, Türkçe okumayı öğrenmesi gerekirken, sayı saymasını öğrenmesi gerekirken ona hiçbir fayda sağlamayacak Osmanlı Türkçesini öğretmek beyhude bir davranıştır. Bu bir okumuşluktan başka bir şey olmayacak. Daha liselilere İngilizce gibi basit bir yabancı dili öğretememişken, Arapça veya Osmanlı Türkçesi öğretmeğe çalışmak boş bir heves.

Hepsi bir yana bunu öğretecek öğretmenler nereden öğrenecek. Osmanlı Türkçesini hangi dersin öğretmeni verecek? Arapça, Farsça, Türkçe ya da Tarih mezunları mı?  Onların ne kadar Osmanlı Türkçesine vakıf olduğuna baktınız mı? Eminim ki hayır.