DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
Prof.Dr. Nazif GürdoğanTÜM YAZILARI

“Doğrusal Ekonomik Büyüme”ye Karşı “Doğal Konomik Büyüme”yi Benimseme Tek Çıkış Yoludur

Yayınlanma Tarihi : Google News
“Doğrusal Ekonomik Büyüme”ye Karşı “Doğal Konomik Büyüme”yi Benimseme Tek Çıkış Yoludur

Roma Kulüb’nün öncülük yaptığı, “Büyümenin Sınırları” olsun,Türkçe’ye “Dönüm Noktasında İnsanlık” olarak çevirilen “Mankind at the Turning Point” olsun, her iki araştırma ülkelerin kısa zamanda, tüketim kalıplarını değiştirmeleri gerektiğini söylüyor. Ülkeler tüketimlerinde kısıntıya gitmezlerse, savurganlığı özendirirlerse, büyük çevresel, yıkıcı ekonomik, sarsıcı kültürel sorunlarla karşı karşıya gelirler. Toprak kaymaları, seller, su baskınları, depremler yaklaşmakta olan büyük yıkım yolunun kilometre taşlarını oluşturuyorlar.

İlk çalışmanın “Ekonomik büyümeyi durduralım” önersine karşı, ikincisi “Organik Ekonomik Büyüme”yi öneriyor. Doğal büyümeden uzaklaşanlar, hiç beklemedikleri ölümcül sorunlarla karşılaşırlar. Bu yüzden ölçüsüz, dengesiz, doğal yapıya aykırı doğrusal büyüme yerine, ölçülü, dengeli, doğal yapıyla uyumlu, organik ekonomik büyüme, bütün dünya için hayati önem taşıyor. Doğal ekonomiler her yıl belirli oranda, doğrusal olarak sürekli büyümezler, bir ağaç gibi, bir çocuk gibi, zaman içinde azalan bir hızla sürdürülebilir bir tempoda büyürler.

Doğal büyüyen ekonomide, insan eli değmeyen ormanlarda olduğu gibi, atık ve artık olmaz. Doğal atıklar ve artıklar, üretim ve tüketim sürecinde yeniden değerlendirilirler. Doğal ekonomilerde hiçbir ürün gereksiz yere üretilmez ve tüketilmez, her şey yeniden değerlendirilir. Doğrusal ekonomilerde fabrikalarda ürünler üretilir, alışveriş merkezlerinde markalar satılır. Doğrusal ekonomilerde ürünlerin görünen, doğal ekonomilerde görünmeyen yüzlerine önem verilir. Her ürünün ekonomik ve kültürel yapıda vazgeçilmez bir işlevi, doldurulması gereken bir yeri vardır.

Doğallığa önem veren ekonomilerde, sınırsız isteklere değil, sınırlı ihtiyaçlara önem verilir. Doğrusal ekonomik büyümede nicelikler, doğal ekonomide nitelikler ağırlık kazanır. İstekleri karşılayan ürünler süpermarketlerde, ihtiyaçları karşılayan ürünler çarşılarda satılır. İsteklerin peşine düşerek, dengesiz büyüme, sağlıklı olunduğunu göstermez. Ekonomide dengesizlikler, toplumsal göstergeleri altüst ederler. Dengesiz büyüyen ekonomiler, her alanda haksız kazançlara yol açarlar. Büyümeyle gelişmeyi birbirine karıştıranlar, ekonomik, siyasal, kültürel krizlere sürüklenirler.