DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Güneş Gözlüklerine dikkat!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Güneş Gözlüklerine dikkat!

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İsmail Hakkı Dede, “Orijinal Olmayan Güneş Gözlükleri Hem Sağlığımızı Hem Ekonomimizi Etkiliyor” Dedi.


Op. Dr. İsmail Hakkı Dede, “Yaz aylarının gelmesiyle, bu ayların vazgeçilmez aksesuarlarından olan güneş gözlüklerine ilgi artarken, güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korumada orijinal olmayan gözlüklerin hem gözlerde büyük hasarlara yol açabileceğine hem de ekonomiye ciddi zarar vereceğine dikkat çekiyor”.
Sıcak havaların geldiği bu günlerde güneş gözlüğü takılmasının önemi hakkında bilgi veren Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Dede: “Güneş gözlüğü Güneydoğu gibi sıcak bölgelerde ve tozlu bölgelerde hem toz koruma özelliği hem de UV ışınları, kornea, lens tabakası gibi gözün kendi toksit ve zararlı etkileri olmaktadır. Erken yaşta katarakt gelişmektedir.. Korneaya hasar verebilmekle birlikte aynı zamanda, gözün kuruması retina patolojiyle sonuç verebilmektedir. Bu yüzden 30 derece ve üstündeki sıcaklıklarda genelde güneş gözlüğü takmayı tercih ediyoruz. Sadece yaz aylarında değil kış aylarında da güneş gözlüğü takılabilir. Güneşin bize verdiği zararı ve oradan yayılan UV ışınları ile alakalı bir durum. UVA ve UVB ışınları gözümüze zarar verebilmektedir. UVC ışınlarını ise atmosfer zaten engellemektedir” dedi.
‘’Güneş gözlüğü takmamak orijinal olmayan bir güneş gözlüğü takmaktan daha iyidir’’
Güneş gözlüğü takarken dikkat etmemiz gereken şeylerden bir tanesi orijinal güneş gözlüğü takmaya dikkat edilmesini gerektiğini vurgulayan Dede, “Orijinal güneş gözlüğü takmadığımız sürece ışınlar tam tersi süzmek yerine daha fazla çekip, normal güneş ışığından daha fazla zarar vermektedir. Güneş gözlüğü takmamak orijinal olmayan bir güneş gözlüğü takmaktan daha iyidir. Orijinal olmayan gözlükler plastik materyallerden yapıldığı için çok ucuza mal oluyor. Bölgeden dolayı kaçak gözlük ve saat tercihleri oluyor. Güneş gözlüklerinde özellikle CE sertifikalı orijinal ve UV ışınlarını doğru süzen orijinal güneş gözlüklerini tercih etmeliyiz. Orijinal, güneş gözlüğü ışığın yüzde 75’ini süzmesi gerekir ki göze zarar vermesin. Işık hassasiyeti fazla olanlardan polarize cam da kullanılabilir” şeklinde konuştu.
Orijinal olmayan gözlüklerin iki türlü zararı bulunduğunu aktaran Dede, son olarak: “Hem insan sağlığını etkiliyor hem de vergi usulsüzlüğünden dolayı devletimize de ciddi zararları oluyor. Kaçak gözlükler, normal oda ışıklarını da süzer. Kaçak yollardan alınanları tercih etmemeliyiz. Kaçak güneş gözlükleri büyük bir vergi eksikliğine sebep oluyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.