DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Sosyal medyada yer alan mucize diyetlere dikkat!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sosyal medyada yer alan mucize diyetlere dikkat!
 Mardin Eğitim ve Araştırma hastanesinde görev yapan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Davut Sakız, Avrupa Obezite Günü kapsamında açıklamalarda bulundu.
Doç. Dr. Sakız şu açıklamalarda bulundu: “Obezite, vücudun yağ oranının artmasıdır. Vücudun yağ oranını çok kolay ölçemediğimiz için Vücut Kitle İndeksi dediğimiz bir yöntemle kişilerin vücut yağlarını ölçebiliyoruz. Bu yöntemde, biz kişinin kilosunu boyunun metre cinsinden metre karesine bölerek Vücut Kitle İndeksini hesaplayabiliriz. Vücut Kitle İndeksi 25’in altında olan hastalar normal kabul edilmektedir. 25 ile 30 arası olan hastalar fazla kilolu kabul edilmektedir. Eğer Vücut Kitle İndeksiniz 30’u geçerse biz Obez bireyler olarak tanımlanıyoruz. Ülkemizde obezite prevalansı yaklaşık %35’lerde seyretmektedir. Bu %35 kabaca toplumu üçte birine denk gelmektedir ve biz bu oranla Avrupa birinciliğini elimizde tutuyoruz.  Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Mardin özelinde bakarsak ülkemiz sınırları içinde de Güneydoğu Anadolu Bölgesinin obezite prevalansının daha yüksek olduğunu biliyoruz.
      Obezite temel nedenleri düzensiz beslenme, uygunsuz hayat tarzı ve fiziksel aktivite yetersizliğidir. Bununla birlikte çeşitli hastalıklar, endokrin bozucular gibi nedenler Obeziteye neden olabilmektedir. Obezitenin en önemli tedavisi düzenli beslenme ve fiziksel aktiviteyi arttırmaktır”.
‘’Eğer bir şey gerçek olamayacak kadar güzelse gerçek değildir.’’
      Biz sosyal medya mecralarında mucize diyetle karşı karşıya kalınabildiğini belirten Doç. Dr. Sakız, “Ve maalesef birçok insan bunları deneyebiliyor. Bunların kısa vadede bazen olumlu sonuçları olabilmekle birlikte uzun vadede faydaları olmadığı hatta zararları olduğu bilinebilmektedir. ‘’Eğer bir şey gerçek olamayacak kadar güzelse gerçek değildir.’’ Bu yüzden kısa süreli ve hızlı kilo verdiren diyetler bizim için uygun değildir. Bununla birlikte Obezite kronik bir hastalıktır. Özellikle modernleşen ve hareketlerimizi kısıtlayan dünyada sürekli çaba harcanması gerekmektedir.
    Bu nedenle kilo verme tedavisi doktor muayenehanelerinde diyetisyen ofislerinde ve attar dükkan dükkanlarında yapılmamalıdır. Kilo verme kararı her gün tekrar ve tekrar evimizin mutfağında verilmelidir” dedi.