DOLAR32,2143% 0.03
EURO35,0325% 0.05
STERLIN40,9713% 0.15
FRANG35,4354% 0.08
ALTIN2.510,99% 0,41
BITCOIN67.202,800.534

Kasımiye Millet Ormanı’nın Açılışı Gerçekleştirildi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kasımiye Millet Ormanı’nın Açılışı Gerçekleştirildi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Hamdolsun ki doğu illerimizin her türlü imkandan mahrum ve hizmetsiz bırakıldığı, teröre teslim edildiği o kara günleri artık geride bıraktık.” dedi.
Bakan Işıkhan, beraberinde Mardin Valisi Tuncay Akkoyun, AK Parti Mardin milletvekilleri Faruk Kılıç ve Muhammed Adak, AK Parti İl Başkanı Vahap Alma ile Mardin Artuklu Üniversitesi’ni ziyaret ederek, Rektör Prof. Dr. İbrahim Özcoşar ile görüştü.
Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2021 yılında Beştepe’de Milli Ağaçlandırma Günü Fidan Dikim Töreni’nde “81 şehre 81 millet ormanı” kurulacağını açıklamasının ardından Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü tarafından pilot il seçilen Mardin’de Saraçoğlu ve Diyarbakır Kapı mahalleleri arasındaki 45 bin 89 hektarlık alanda yapılan “Kasımiye Millet Ormanı” açılışına katılan Işıkhan, burada yaptığı konuşmada, Mardin’de bulunmaktan dolayı mutluluk duyduğunu söyledi.
Bakan Işıkhan, amaçlarının Mardin için daha fazla hizmet ve yatırım olduğunu aktarıp, “Hem Mardin’in bağrından kopup gelmiş bu toprakların bir evladı hem de devletimizin Bakanı olarak çalışmak ve üretmek benim, görevim ve sorumluluğum. Çünkü biz sosyal devlet olmanın şuuruna erişmiş bir yönetim anlayışının temsilcileriyiz. Bizim insanı yaşatmak üzerine inşa edilen devlet geleneğimiz en az bin yıllık bir tecrübeyle bugünlere ulaşmış durumda. Davamızın lideri Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, çeyrek asrı aşan politika hayatı boyunca bir kez olsun halkımızdan ayrı kalmamıştır. Ne zaman ülkemizi ilgilendiren kritik bir mesele olsa doğrudan milletimize gitmiştir. Dün Birleşmiş Milletler Genel Kurul kürsüsünde bütün dünyaya adaleti haykırırken daha adil bir dünyanın mümkün olabileceğini de ifade etmiştir. Bu anlamda, yürüdüğü bu haklı yolda Sayın Cumhurbaşkanımıza, yol arkadaşı olmak, yükünü hafifletmek, ülkemizin istikbali için yapılacak çalışmalara omuz vermek bir vatandaş olarak her birimizin asli görevidir.” İfadelerini kullandı.
Memleketi Mardin için çalışmalarının hız kesmeden devam edeceğini söyleyen Bakan Işıkhan konuşmasının devamında; “Hamdolsun ki doğu illerimizin her türlü imkandan mahrum ve hizmetsiz bırakıldığı, teröre teslim edildiği o kara günleri artık geride bıraktık. Diyarbakır annelerinin kutlu davasına sonuna kadar sahip çıkacağız. Bizim hiçbir evladımızı feda etmeye tahammülümüz de, vaktimiz de yok. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Türkiye’yi yüzyılın ülkesi haline getirme hedeflerimiz var” dedi.
  Bakan Işıkhan: “Bizleri burada ağırlayan tüm hemşehrilerime şükranlarımı sunuyorum. Millet Ormanı’nın hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” Dedi.
Vali Akkoyun: Mardin’imizi kalkındırmaya ve ihya etmeye devam edeceğiz
Kasımiye Millet Ormanı’nın açılışında konuşan Vali Akkoyun: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde “Daha Yeşil Türkiye” hedefiyle 450 dekardan büyük bir alana kurulan Kasımiye Millet Ormanımızın açılışının sevincini yaşıyoruz. Şehrin kalabalığından ve kargaşasından yorulan vatandaşlarımız, buralarda dinlenmekte, evlatlarımız buralarda eğlenceli vakitler geçirmekte ve dileyen hemşehrilerimiz ise buralarda spor ve egzersiz yapmaktadırlar. Mardin’imizi kalkındırmaya ve ihya etmeye bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğiz. Mardin’imizde son beş yıl içerisinde 2 Milyon fidan toprakla buluşturuldu. İklim krizinin gündemimizi fazlasıyla meşgul ettiği bir dönemde fidan dikerek Ortak Evimiz Dünya’ya ve geleceğimize bir nefes armağan ediyoruz. Bu itibarla şehrimizde orman varlığımızı arttırmaya yönelik çalışmalarımız her zaman devam edecektir. Zira medeniyet düşüncemizin özünde, kâinat ve tabiat bizlere emanettir. Bu emanetin sahibi önce kâinatın yaratıcısı Rabbimiz, sonra da gelecek nesillerimizdir.” İfadelerini ekleyerek konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Bizler doğamızı korumakla ve bizden sonraki nesillere güzel bir şekilde aktarmakla mükellefiz. Bu bilinç ve farkındalıkla çevremize en güzel ve hassas bir şekilde sahip çıkmanın gayreti içerisindeyiz. Ayrıca çevre bilincinin toplumumuzda yaygınlaşması için de yoğun çaba harcıyoruz. Nitekim bizler, yüzyıllar öncesinden günümüze bir mesaj olan ‘Yarın kıyametin kopacağını bilseniz bile elinizdeki fidanı dikiniz’ hadis-i şerifini kendimize şiar edindik. Bu bakımdan Dünya’da gelip geçici bir yolcu olduğumuzu unutmadan; gelecek nesillerimize güzel bir çevre miras bırakalım. Her şeyi belli bir ölçüde ve mükemmel bir düzende yaratılan tabiatımıza asla ve asla zarar vermeyelim. “Dünya’nın ortak evimiz” olduğu bilinciyle çevreyi koruma hususunda hep beraber üstün gayret gösterelim. Bu duygu ve düşüncelerle birazdan açılışını gerçekleştireceğimiz Kasımiye Millet Ormanımızın Mardin’inimize hayırlı uğurlu olmasını en içten dileklerimle temenni ediyorum.” Dedi.