DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Çatomlu Kadınlara 5 dilde Konser

Mardin Diller ve Dinler Korusu ekibi Çatomlu kadınlara Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde konser verdi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Çatomlu Kadınlara 5 dilde Konser

Vali Yardımcısı Tolga Kamil Ersöz’ün de katıldığı müzik ziyafetinde Çatomlu kadınlar gönüllerince eğlendi.
Mardin’in Tüm İlçelerinden katılımın sağlandığı programda yalaşık 500 kadına sunulan müzik ziyafetinde Kadınlar Diller ve Dinler Korusundan Türkçe, Kürtçe, Arapça, Süryanice, Ermenice Şarkılar, Türküler ve ilahiler dinledi.
Kadınların zaman zaman halay çektiği program bir buçuk saat kadar sürdü.
Program sonunda bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Tolga Kamil Ersöz, Bugün burada çok iyi bir farklılık var. Biz yöneticiler başta olmak üzere millet olarak birçok şeyin kıymetini ne yazık ki bilemiyoruz. Biz kadınlarımızın kıymetini bilemiyoruz, Bugün burada kıymetini bilemediğimiz bir şey daha var oda bu devasa koru. Mardin’in adına şanına yakışır gerçekten Mardin’de yaşayan tüm halkımıza, tüm kesime hitap eden bu korunun da kıymetini bilmemiz lazım. Kıymetini bilemediğimiz iki şey bugün bir arada ve bu birliktelik güzel bir organizasyon ile süslendi. Kıymetini bilemediğimiz ama çok kıymetli iki grubun birleşmesi oldu. Bir düğün gibi, bir bayram gibi bir şey ben çok mutlu oldum ve memnun kaldım emeği geçen herkese teşekkür ediyorum diye konuştu.
İstasyon Çatom sorumlusu Özlem avuka programı çok beğendiğini belirterek, Çok güzel bir ortamdı yüzlerce kadın vardı bu ortamda Mazıdağı’dan Dargeçit’ine, Kızıltepe’den, Ömerli’ye bütün ilçelerden katınlar vardı ve her dilden olması bizi mutlu etti. Çünkü aramızda Iraklısından, Suriyelisine, Kürdünden, Arabından her türlü insan vardı. Ben bu organizasyonu düzenleyen Sayın Vali Yardımcımız Tolga Kamil Ersöz’e kurumum, şahsım ve tüm kadınlar adına teşekkür ediyorum diye konuştu.
Koro Şefi Seçkin Mataracı Koro hakkında konuşarak, Koromuz 2012 yılından beri faaliyet göstermekte Türkçe, Kürtçe, Arapça, Süryanice dillerinde Halk Şarkıları, üç dilde İslami ilahiler ve yezidi ilahileri seslendiriyor koromuz. Bu şekli ile eşine çok nadir rastlanan bir oluşum. Koromuzdaki arkadaşlarımızın tamamı gönüllü. Dolayısıyla her meslek grubundan arkadaşlarımız ile beraberiz. Mardin’in Tanıtımını yapmakla beraber koronun amacı sahneden dünyaya barış kardeşlik mesajları vermektir şeklinde konuştu.
Koroda Yer alan Ahmet Kürşat isimli öğretmen de Öretmen Böyle bir projenin içerisinde yer almak bizi mutlu ediyor. Tamamı ile gönüllü arkadaşlardan oluşan bir oluşum. Bugün de çok güzel bir organizasyon yapıldı. Hem elendik hem de güzel bir kitleyi eğlendirdik mutluyuz dedi.
Bir diğer koro üyesi İngilizce öğretmeni olan Zeynep Arısoy ise, Bu koruda üç yıldır görev yaptığını belirterek, böyle bir ortamda olmaktan dolayı çok mutlu ve gururluyum. Bizim amacımız dilleri ve dinleri tanıtmak, birlik ve beraberliği göstermek bunu da bugün yaptığımıza inanıyorum. Elimizden geleni yaptık diye konuştu.
Program sonunda Çatom sorumluları Koro şefi Seçkin Mataracı’ya bir demet çiçek sunarak teşekkürlerini iletti.
Vehap Erdoğan