DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Cumhurbaşkanı ile görüşen Koruculardan Çözüm Sürecine destek

Ömerli İlçesinde görev yapan geçici köy korucularından Çözüm Sürecine destek.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Cumhurbaşkanı ile görüşen Koruculardan Çözüm Sürecine destek

Üç Mart tarihinde Cumhurbaşkanlığı sarayında Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile Geçici Köy Korucuları adına görüşen, Türkiye Geçici Köy Korucuları Ve Şehit Aileleri Mardin Federasyonu Başkanı Orhan Kandemir PKK’ın Çözüm Süreci Kapsamında silah bırakması halinde, kendilerinin de silah bırakacağını ifade etti.
Geçici Köy Korucuları, Hükümet ve HDP tarafında mevcut devam eden çözüm süreci görüşmelerini desteklediklerini Çözüm sürecinin nihayete ermesi durumunda da kendilerinin işsiz kalmaması için emeklilik ya da kamu kurumlarında istihdam talep etti.
Türkiye Geçici Köy Korucuları Ve Şehit Aileleri Mardin Federasyonu Başkanı Orhan Kandemir, “Üç Martta sayın Cumhurbaşkanımız ile 22 ilde korucu temsilcilerimiz ile beraber bir araya geldik. Bizi sarayda ağırladı. Sayın Cumhurbaşkanımızın oradaki konuşmaları, bizimle görüşmesini biz çok önemsiyoruz korucular olarak. Ve tarihte de ilk defa bir Cumhurbaşkanı makamında korucuları kabul ederek orada bizimle görüşmesini gerçekten önemsiyoruz. İşte bu nedenle orada korucularımız ile ilgili, sıkıntılarımız ile ilgili sayın Cumhurbaşkanımız ile paylaştık sıkıntılarımızı. Sayın Cumhurbaşkanımız, her zaman bizler devlet olarak sizin yanınızda olacağız ve korucularımızın sizlerin durumunu dedi 9 martta Bakanlar kurulunda gündeme getireceğiz, mevcut olan durumunuzu ve sizler için gelecekte daha iyi ne yapabiliriz görüşmelerimizde gündeme getireceğiz dedi bakanlar kurulunda. Çok hassas bir süreçten geçiyoruz.Bu Çözüm Süreci de kesinlikle ben ilk baştan beri söylüyorum. Biz korucular olarak sonuçta bu koruculuk sistemi terörün bir sonucu değil terörün bir sebebidir. Eğer gerçekten terör örgütü samimi ise silahları bırakacak ise Korucularımız her halikarda silah bırakmaya hazırdır yani bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye Geçici Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Mardin Federasyonu Başkanı Orhan Kandemir, Çözüm süreci olumlu bir şekilde nihayete erdiği zaman Devletimizin bizi mağdur etmeyeceğine inancımız tamdır” diye konuştu.
-Tabi ki korucular ile ilgili taleplerimiz muhakkak vardır. Yani yıllardır bu işi yapıyoruz 30 yıla yakındır korucularımız sigortasız çalışıyor özlük hakları ile ilgili sıkıntıları var. Şimdi çözüm süreci güzel bir şekilde sonuçlanırsa ben devletimize güveniyorum ben inanıyorum ki devletimiz korucularımızı hiçbir zaman mağdur etmeyecek şekilde iyi adımlar atacağına inanıyorum.
Köy Korucusu Abdulselam Öncü, “Talebimiz Devletimizden bizi boş bırakmamasını istiyoruz. Bir bağlantımız olsun, bir maaşımız olsun, geçim sağlayabileceğimiz bir şeyimiz olsun istiyoruz. Çözüm Sürecini de istiyoruz. Herkes için bunu istiyoruz. Kan dursun, analar ağlamasın iyiliği her zaman isteriz”.
PKK’nın 20 Haziran 1987’de geçici köy korucusu ailelerin yoğunlukta olduğu Mardin’in Ömerli İlçesine bağlı Pınarcık köyünde 16’sı çocuk 30 kişiyi öldürdüğü olayda eşini ve kızını kaybeden Mehmet Sıdık Öztep de Çözüm sürecinin gidişatından memnun.
Mehmet Sıdık Öztep, “Bu süreç eğer devam ederse, bu kan durursa hem Türkler için hem Kürtler için çok iyi bir şey olacak ve bu işi bitirirlerse BDP Tarafı olsun PKK tarafı olsun veyahut ta Hükümet tarafı olsun kim bu süreci durdurursa Allah Peygamber onlardan razı olsun ve bu kan dursun artık bunları yaşamak istemiyoruz. Korucular da silahlarını bıraksa iyi olur. PKK da bıraksa iyi olur yani bu süreç inşallah devam eder. Hükümet tarafından da BDP tarafından da hep bu süreç için barış için çalışsınlar”.