DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Demirtaş: Vergiyi iktidara geldiğimiz gün kaldırabiliriz

HDP Mardin’de 1.Olağan Kongresi kapsamında İl Kongresini merkez Artuklu ilçesindeki Şimal Düğün Salonunda gerçekleştirdi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Demirtaş: Vergiyi iktidara geldiğimiz gün kaldırabiliriz

Kongreye HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, ve Partililer Katıldı.
Kongrede daha önceki kongrelerde tartışılan Türk Bayrağının yanı sıra Abdullah Öcalan’ın posteri de asıldı.
HDP genel başkanı Selahattin Demirtaş, “HDP’yi hep beraber kurduk şimdi HDP’yi büyütme zamanı, şimdi Türkiye de artık HDP zamanı, Artık Mardin’de HDP ile seçime hazırlanırken 81 Vilayette 81 ilde HDP’Yİ %10 seçim barajını tarumar edecek. Bütün barajları yıkacak şekilde seçime hazırlığın ilk kongresini yapıyoruz hayırlı uğurlu olsun” dedi.
Demirtaş, “Bir avuç zengin, bir avuç hırsız niye Ülkemizi yönetsin mecburmuyuz bunlara biz bunlara mahkum muyuz? 90 yıldır bunlar yönettiler, şimdi sıra bizde. Bunları alaşağı edeceğiz. Halkların iktidarını kuracağız. HDP’nin iktidarını kuracağız. Parlementoya taşıyacağımız milletvekilleri de, Bütün Türkiye zenginliğinin, mozayiğinin bir fotoğrafı olacak. İlk defa belki de Türkiye tarihinde bu kadar çok kültürlü çok inançlı bir parlemento grubunu oluşturacağız. 2011 seçimlerinde bunu kısmen başardık. Ama şimdi her yerden Milletvekili çıkararak. Her inançtan her kimlikten Milletvekili çıkararak, Türkiye’nin halklarının o Parlemento da gerçek teslimiyetini sağlamak zorundayız.
Emin olun ortada baraj falan kalmayacak. Biz % 10’u aşmakla yetinmeyeceğiz. Bütün Türkiye siyasi dengelerini altüst edeceğiz. Biz iktidara yürüyoruz iktidara % 10 barajı neki iktidara yürüyoruz bundan emin olun. Milletvekili adaylarımız Bakanlar Kurulumuzun bir prototipi olacak. Biz Milletvekili seçmiyoruz. Unutmayın Bakanlar Kurulumuzu oluşturacağız. Artık ciddiyet ile Türkiye’in geleceğine el koymanın zamanı geldi. Bu gidişata dur deme zamanı geldi.
Bu kadar servete bu kadar paraya ne ihtiyaç var nasıl böyle bir hırsa büründünüz, nasıl böyle bir kaprise girdiniz. Yetmedi bunlara, işte bakanlarının içine düştüğü durumu görüyorsunuz. Allah size böyle bir görev nasip etmiş ya. % 50 oy almışsınız. Gelmişsiniz Cumhurbaşkanı Başbakan olmuşsunuz neyinize yetmiyor. Ama doymuyorlar. Milyarlarca dolarlık rüşvetler yolsuzluklar hırsızlıklar ile kendi kişisel saltanatlarını kurmaya çalışıyorlar.
Allah şahittir biz adil olacağız. Yargıya müdahale etmeyeceğiz. Biz iktidara gelsek, kendimizden taraf bir Yargı bir mahkeme kurmayacağız. O nedenle hepsinin adil yargılanmasını sağlayacağız. Onlara vereceğimiz söz budur. Onların bugün yaptığı gibi, bugün kendi muhaliflerine yaptıkları gibi onuruzlaştırma operasyonları yapmayacağız. Deliller belgeler bilgiler ne ise onların hepsini adil yargılayacağız merak etmesinler, içleri rahat olsun yeter ki iktidara gelelim. Siz güç verin destek verin bakın Türkiye de neleri değiştiriyoruz. HDP bu ülkede iktidar olsun bakın Ülkede neler değişiyor.
HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş iktidar oldukları zaman Vergileri kaldırma iddiasında bulundu.
Hiçbirşey yapmasak ne yapacağız biliyormusunuz. Çoğunuz çiftçisiniz bilirsiniz. Tarımsal girdilerin maliyetini düşürebiliriz. Biz mazottaki gübredeki vergiyi iktidara geldiğimiz gün kaldırabiliriz. Vergiyi kaldırsak bile çiftçi başını kaldırabilir belini doğrultabilir. Vegisiz mazot Vergisiz gübre sadece bu desteği sağlasak bile çiftçimize bu bile çiftçimizi ayağa kaldırır. Ucuz mazot ucuz gübre. Ama şimdi çiftçi mazotun gübrenin bile parasını topraktan geri alamıyor. Toprağı ekmese daha karlı olacak.
Demirtaş konuşmasının devamında Maraş Katliamına da değindi.
1978, 19 Aralığında yani bugün Maraşta başlayan katliam, Maraş ta yaklaşık 5 gün süren kesintisiz 5 gün süren alevi katliamında 110 yurttaşımız katledilmiş yüzlercesi yaralanmış. Maraştaki Alevilerin neredeyse tamamı Maraş ta sürgüne gönderilmiş yada göç ettirmek zorunda bırakılmıştı. Bugün Maraş katliamının yıldönümü. Bir kez daha bu katliam vesilesi ile kaybettiğimiz bütün Alevi kardeşlerimizi burada rahmetle anıyorum. Maraş Katliamını bir kez daha lanetlediğimizi kınadığımızı belirtmek istiyorum. Aradan geçen bunca zamana rağmen katliamın hesabı sorulmadı, sorulamadı. Tam tersine o katliamdan sorumlu olanlar Milletvekili yapıldı. Vali yapıldı Emniyet Müdürü yapıldı. Katliamın sorumluları daha sonra ödüllendirildi” dedi.

 

Vehap Erdoğan