DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Denetimlik Serbestlik Protokolü imzalandı

Mardin Valiliği ve Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı arasında bir yıl geçerli olmak üzere cezası bir yıldan az olan mahkumların Kamu kurumlarında çalışması için Mardin Adliyesi Cumhuriyet Başsavcılığı makamında protokol imzalandı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Denetimlik Serbestlik Protokolü imzalandı

Bir yıl geçerli olacak protokol kapsamında bin 500 civarında Erkek, kadın ve çocukların faydalanacağı bekleniliyor.
Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, “Adliyelerin çekinilmesi uzak durulması gereken yerler olmadığını defalarca dile getirdik. Malumunuz suç işleyenler de vatandaşımızdır. Onlarda suç işlemeden önce kendi alanlarında yaşadığı gibi suç işledikten ve cezalarını çektikten sonra aramıza döneceklerdir. Bizim aramızda bizler gibi yaşamaya devam edeceklerdir. İşte bu süreçte ceza verildikten sonra cezanın infaz aşamasında bu kader mahkumu dediğimiz veya mevzuatın elverdiği suçları işleyen veya cezası bulunanların tekrar topluma kazandırılması amacıyla mevzuatımızın denetimlik serbestlik birimi faaliyete geçirilmiştir. Bu kapsamda suç işleyen mahkumların özellikle cezasının beli bir kısmını kamu kurumlarında çalışarak bir şekilde toplumun içerisinde vakit geçirerek cezasını infaz etmesi düzenlemesi getirilmiştir. Bu kapsamda da denetimlik serbestlik birimi görev ifa etmektedir . Bunun için sayın Valim ile arz ettiğimiz üzere Mardin valiliğinin tüm kamu kurumlarında bizim denetimlik serbestlik biriminin topluma faydalı olacağı değerlendirilen mahkumların, Mardin valiliğinin uygun gördüğü yerlerde belli sürelerde kamu yararına çalıştırılması yükümlülüğü yerine getirilmesi amacıyla bir protokol imzalamaya karar verdik. Sayın valimiz sağolsun davetimize icabet ettiler, kendilerine teşekkür ediyorum. Bu bir yıllık bir protokol ama herhangi bir aksilik olmadığı taktirde devam edecek bir protokol. Bu protokol topluma kazandırılması sürecinde suç işleyen vatandaşlarımızın bir şekilde topluma entegre edileceğini düşünüyorum” dedi.
Mardin Valisi Mustafa Taşkesen ise, “Aramıza dönen, ceza almış mahkumların yararlı hizmetler vererek, topluma adapte olacaklarına inanıyorum. Mahkumların topluma adapte ve entegrasyonuna kurumlarımızda çalıştırarak sağlayacağız” dedi.

 

Vehap Erdoğan