DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

DİKA önemli iş bağlantılarına aracı oldu

Yayınlanma Tarihi : Google News
DİKA önemli iş bağlantılarına aracı oldu

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA), Van Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen İran İhracat Fuarı ve Zirvesi’ne katılım sağladı. Ajans’ın faaliyet gösterdiği TRC3 Bölgesi’ndeki Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illeri ile birlikte stant açarak önemli iş bağlantılarına aracı oldu.
Ülkemiz ile İran arasındaki ekonomik ilişkilerin ve karşılıklı ticaretin geliştirilmesi amacıyla Van’da “İran İhracat Zirvesi ve Fuarı” düzenlendi. Van Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Fuar aralarında inşaat, mobilya, tekstil ve otomotiv sektörlerinin bulunduğu birçok firmanın katılımıyla gerçekleştirildi.
DİKA uluslararası boyuta sahip ve stratejik önem arz eden fuarlarda Bölgey’e üst düzey iş birliği ve ortaklık getirecek faaliyetlerde bulunmak amacıyla “İran İhracat Zirvesi Fuarı’na” öncülük ederek Bölge’den birçok firma ile birlikte katıldı.
Fuar kapsamında Bölge’deki paydaşlar stantlarda bulunan Ajans uzmanları aracılığıyla çeşitli görüşmeler gerçekleştirmiş, uzmanlar birçok görüşmede hazır bulunmuşlardır. Firmalar tanıtım, iş birliği faaliyetleri gerçekleştirip, çeşitli ticari anlaşmalar yapmışlardır. Özellikle inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalardan biri 20’den fazla bağlantı kurmuştur. İleriki zamanlarda kurulan bağlantıların ve yapılan anlaşmaların daha da güçlendirilmesi hedeflenmektedir.
Fuarların Bölge’yi hem ülke geneline hem de uluslararası platformlara açmada önemli rol oynadığını vurgulayan Ajans Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Ajans’ın öncü rolünü ve ilklere imza attığını belirterek Bölge’nin çeşitli farklı pazar arayışı ve yenilikçi platformlarda en iyi şekilde temsil edileceğinin altını çizdi.
Zirveye Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanı sıra bakan yardımcısı, müsteşar, milletvekilleri gibi devlet erkânı ile birlikte Azerbaycan’dan da önemli şahsiyetler katıldı.
“İran ile Ticaret hacminin 30 milyar dolara çıkarılması hedeflenmektedir”
İran İhracat Zirvesi, Bölge’nin iki güçlü, dost ve kardeş ülkeleri olan Türkiye ve İran’ın işbirliği ile etnik, mezhebi çatışmaların panzehiri olacaktır. İki ülke nüfusu toplandığında 160 milyonluk, 2 trilyon dolar büyüklüğünde bir pazar söz konusu olup, ülkemiz ile İran arasındaki ticaret hacminin 30 milyar dolara çıkarılması hedeflenmektedir.
İran Fuarı ve zirvesi ile iki ülke arasında yapılan 10 milyar dolarlık tercihli ticaret anlaşmasının hayata geçirileceği, üretim yapan bayi ve dağıtıcı firmaların alıcısına ulaşacağı bir platform oluşturacaktır. Böylece İran ve Türkiye pazarlarındaki fırsat ve imkânlar hakkında farkındalık oluşturarak iki ülke arasındaki ticari bağlantıların güçlendirilmesine ön ayak olması amaçlanmaktadır.
Bölge’deki firmaların İran pazarındaki yerlerini alabilmeleri için Ajans’ın işbirliği geliştirmeye yönelik çalışmaları devam edecektir.

selman AslanaçierTÜM YAZILARI

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış