DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

“Doğu’da TOKİ konutlarına Çözüm Süreci ile talep arttı”

TOKİ Başkanı Turan, Çözüm Süreci ile Doğu ve Güneydoğu’da TOKİ konutlarına talebin arttığını söyledi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
“Doğu’da TOKİ konutlarına Çözüm Süreci ile talep arttı”

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, yapımı süren bin 423 konut ve 300 yataklı Mardin Devlet Hastanesi’nde incelemelerde bulunmak üzere geldiği Mardin’de AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede Çözüm Süreci ile TOKİ konutlarına talebin arttığını söyledi.
“Vatandaşlarımızı ev sahibi yapmak için tüm ekibimizle Anadolu’yu karış karış dolaşıyoruz” diyen Turan, “Çözüm Süreci ile Doğu ve Güneydoğu’da özellikle Şanlıurfa, Diyarbakır, Gaziantep, Batman ve Mardin’de TOKİ konutlarına talep arttı. Geçmişte insanlarımız batıya göç ediyorlardı. Bugün bölgede koşullar iyileştikçe insanların doğduğu yerde yaşama isteği arttı. Çok yoğun bir talep var. Yeni dönemde bu illerimizde çok büyük projelerimiz olacak. Bin ve 2 bin konutlu projelerimiz ihale aşamasında. Yıl sonuna kadar 2 bin konutu teslim etmiş olacağız. 2 bin konut asgari 10 bin kişilik bir mahalle, Anadolu’da bir kasaba demek. Yapılan işin büyüklüğü burada ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Boşaltılan köylere dönüş
Turan, düşük gelirli insanları konut sahibi yapmak istediklerini, bu kapsamda çalışmaları sürdürdüklerini dile getirdi.
“Bölgede daha önce boşaltılan köylere geri dönüşler olduğuna dikkati çeken Turan, bu kapsamda da imkanlar dahilinde çalışmalar yapılabileceğini söyledi.

“Her ilin yöresel mimarisine uygun konutlar”
Turan, TOKİ’nin yeni konseptine uygun inşaatlara başladıklarını belirtti.
Bu projeleri Türkiye’nin 2023 vizyonu kapsamında hayata geçirdiklerine dikkati çeken Turan, şunları kaydetti:
“TOKİ’nin yeni konseptine uygun olarak, yöresel mimariye uygun Anadolu’nun her tarafında inşaatlara başladık. İnanıyorum ki bu yıl sonu veya önümüzdeki yıl içerisinde Mardin, Muş, Trabzon, Diyarbakır ve Şanlıurfa gibi Türkiye’nin birçok yerinde birbirinden farklı mimaride, yöresel özellik taşıyan, yöresel taşların da kullanıldığı çok farklı toplu konut idaresi örnekleri görülecek. ”
Turan, Mardin’de yapımı süren konutların yıl sonunda hak sahiplerine kurayla teslim edileceğini sözlerine ekledi.