DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Doğu’daki üniversitelere ilgi arttı

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde huzur ve güvenin sağlanmasına vesile olan Çözüm Süreci, bölgedeki üniversiteleri de her kentten gençlerin buluştuğu mekanlar haline getirdi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Doğu’daki üniversitelere ilgi arttı

Yıllarca terör olayları nedeniyle tercih edilmeyen bölgedeki üniversitelerde artık eğitim görenlerin büyük bölümünü farklı illerdeki öğrenciler oluşturuyor.
Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdusselam Uluçam, üniversiteye ilginin her geçen yıl biraz daha arttığını bu nedenle yeni bölümler oluşturmaya başladıklarını söyledi.
Geçmiş yıllarca çoğunluğunu bölgedeki gençlerin oluşturduğu öğrenci potansiyeline sahip olduklarını dile getiren Uluçam, Çözüm Süreciyle batı illerinden de öğrencilerin kente gelmeye başladığını belirtti.
“Lisans Yerleştirme Sınavı tercihlerinde bölge üniversiteleri arasında üniversitemiz bölge halkının tercihleri arasında ilk sırada yerini aldı” diyen Uluçam, “Üniversitemiz Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki bin 416 gencin ilk tercihleri arasında yer alırken, çözüm süreciyle batı bölgelerinden de tercih edildi. Özellikle bu yıl Akdeniz’den 49, İç Anadolu’dan 47, Karadeniz’den 43, Ege’den 24 ve Marmara Bölgesi’nden 12 kişi Batman Üniversitesi’nde okumayı tercih etti” ifadesini kullandı.

– Mardin
Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça da üniversite olarak huzur ve güven ortamının sağlanmasından memnuniyet duyduklarını söyledi.
Bölgede huzurun devam etmesinin her açıdan önemli olduğunu vurgulayan Ağırakça, “Silahların tamamen geride kalmasını ve bir daha akıllara bile getirilmemesini arzu ediyoruz. Üniversite olarak beklentimiz bu. Çünkü huzur ilmi ve bilim hayatını da etkiliyor. Huzur olmazsa ilim de olmaz. Öğrenciler de eğitimlerden bir şey anlamaz” dedi.
“Son bir kaç yıldır da üniversitemize güzel bir teveccüh var” diyen Ağırakça, “Başta bölgedeki kardeşlerimiz olmak üzere Türkiye’nin her yerinden tercih ediliyoruz. Sinop, Aydın, Mersin gibi illerden gelenler var. Bu huzur devam ederse daha fazla tercih edilir. Üniversiteler de bu konuda doğu batı kardeşliği üzerinde bir köprü oluşturur. Bu huzur arttıkça bu kardeşlik bağları daha da gelişecektir” ifadesini kullandı.

– Siirt
Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman ise Çözüm Sürecine bağlı olarak yeni açılan bölümlerin öğrenci sayısında etkili olduğunu anlattı.
Öğrenciler arasında batı illerinden gelenlerin yüzde 15 civarında olduğunu kaydeden Erman, “Arzumuz ve beklentimiz bu oranı yüzde 30-35’lere çıkarmak. Üniversitede çok kültürlülük beraberinde dinamizmi de getiriyor. Yani pozitif bir etkileşim ve sinerji oluyor” dedi.
Özelikle 2007 ve sonraki yıllarda her ilde bir üniversitenin kurulmasının öğrencilere kendi bulundukları bölgelerde okuma imkanı sağladığını dile getiren Erman, “Tıp, hukuk ve diş hekimliği fakülteleri açılırsa buralara Türkiye’nin her yerinden daha kolay öğrenci gelir. Bölgede güven ve huzur olursa bölgeyi merak edip gelip okuyan öğrencilerde oluyor” diye konuştu.

– Şırnak
Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuri Nas da Çözüm Sürecinin 40 yılda devlet tarafından ülkeye yapılan en büyük yatırım olduğunu söyledi.
Sürecin, hem ekonomik hem de sosyal açıdan bölgenin 20 yıl içerisinde göreceği en büyük fırsat olduğuna değinen Nas, şöyle dedi:
“Çözüm Sürecinden sonra belirgin ve hissedilir bir şekilde Şırnak’a olumlu yansımalar oldu. Bölgede ilk önce huzur iklimi hasıl oldu. Daha önce dağlara yaylalara çıkamayan hayvan yetiştiricileri ve köylü vatandaşlar tekrar yaylalara çıkmaya başladılar. Bu anlamda bölgenin kültürel ve ekonomik anlamda bölgeye büyük faydaları oldu. Üniversitemiz açısından da şu an 77 ilden öğrencimiz var. Bu öğrenciler memleketlerine döndüklerinde bu huzur ortamını anlattıklarında bize gelen öğrenci sayısında mutlaka artış olacaktır. Bu da üniversitemizin şehir ekonomisine katkısı için önemli bir fırsattır. Bizimde bu fırsatı iyi kullanmamız gerekiyor.”

– Çanakkale’den Şırnak’a geldi
Şırnak Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Şeker de Çanakkale’den Şırnak’a geldiğini anlatarak, Çözüm Süreciyle son derece huzurlu bir ortamda görev yaptığını anlattı. Şeker, Şırnak’ta bulunduğu için mutlu olduğunu dile getirdi.
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yakup Basmacı da Denizli’den geldiğini belirterek, “250 öğrencim oldu. Bu öğrencilerin ahlaki değeri ve burada bulduğum huzuru yurt dışında da görev yaptığım halde bulamadım” dedi.
Üniversite öğrencisi Cihat Tarhan ise eğitimi için Eskişehir’den Şırnak’a geldiğini ve Çözüm Sürecinin bölgeye olumlu yansımasını gördüğünü söyledi.
“Medya bu bölgeye özellikle kötü bir imaj bırakmıştı” diyen Tarhan, “Terör olayları nedeniyle kötü bir imaj oluştu. Tercihlerimi yapınca özellikle Şırnak’ı yaptığımda çekimser kaldım. İki yıldır buradayım. Buradan rahatsız değilim. Çözüm Sürecinden sonra olumlu bir ortam oldu. Seneye tercih yapacak olan arkadaşlarımın da özellikle burayı tercih etmelerini tavsiye ederim” diye konuştu.
Mücahit Polat Temur da Çözüm Sürecinden önce Şırnak’a gelen öğrencilerin terör eylemlerinden dolayı bavullarını toplayıp geri dönmek zorunda kaldığını anımsatarak, süreçten sonra daha refah ve huzurlu bir iklimin oluştuğunu kaydetti.
Erkan Sezer ise Şırnak Üniversitesini kazandığımda çevresindekilerin “Şırnak’ta üniversite var mı? Orada terör var” dediğini ifade ederek, “Beklediğimin çok üstünde bir sıcaklık gördüm. Ben Adana’dan geliyorum. Çözüm Sürecinden sonra büyük bir huzur hasıl oldu” dedi.

– Çözüm Süreci, ön yargılarını değiştirdi
Eskişehir’den eğitimini tamamlamak için Batman’a gelen Büşra Özkay, herkesin bölgeye yönelik ön yargılarından kurtulması gerektiğini belirtti.
“Hiçbir şey uzaktan göründüğü gibi değil” diyen Özkay, şöyle konuştu:
“Güneydoğu denince, Batman denince aklıma çok farklı yerler gelmişti. Bir türlü olumlu düşünememiştim çok ön yargılıydım. Hatta haritada Batman’ın nerede olduğunu da bilmiyordum. Şu an bu ön yargının tamamen boş olduğunu gördüm. Herkesin buraya gelip görmesi yani sadece Batman için değil Güneydoğu’daki bütün illeri gelip görmesini kesinlikle tavsiye ediyorum. Batıda kuramadığım birçok arkadaşlığı burada kurdum.”
Trabzon’dan kemençesiyle Batman Üniversitesi’ne gelen Emrah Altınsoy ise bölgede çok sayıda kişiyle arkadaşlık kurduğunu anlatarak, “Buraya ön yargıyla geldim. Ancak bunun yanlış olduğunu kısa sürede gördüm. Ülkenin dört bir yanından arkadaşım var. Hepsiyle çok mutluyum. Kemençemle Karadeniz kültürünü de burada tanıtıyorum” dedi.
Diyarbakırlı Faruk Kavak da batı illerinden gelen öğrencilerle aynı üniversitede eğitim görmekten mutluluk duyduğunu dile getirerek, “Yurdumuzun diğer şehirlerinden gelen arkadaşlarımız var. Hepsiyle aynı üniversiteyi paylaşmaktan onur duyuyorum. Tanıştığım arkadaşlarım sayesinde üniversiteden sonra anlatabileceğim nice güzle anım oldu, mutluyum” diye konuştu.