DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Eğitim Bir Sen’den Bediüzzaman Said Nursi programı

Eğitim-Bir-Sen Mardin şubesi, İz Bırakanlar Programı kapsamında büyük islam alimlerinin hayatını konu eden sohbetlerinde bu hafta BediüzzamanSaidi Nursi’yi ele aldı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Eğitim Bir Sen’den Bediüzzaman Said Nursi programı

Bu haftaki İz Bırakanlar programının konusu vefatının 55. yılı sebebiyleBediüzzamanSaidi Nursioldu. Programın bu haftaki konuğu Bediüzzaman ile ilgili araştırmalarda söz sahibi olan aynı zamanda tarihçi Artuklu üniversitesinde Yrd. Doç. Dr. Zübeyir Akçe’ydi.
Bediüzzaman’ın hayatının üç döneme ayıran Akçe, bunların Eski Said, Yeni Said ve üçüncü Said olduğunu söyleyerek programda Eski Said dönemine değindi.
Akçe; “ Bediüzzaman’ın asrımızda üzerinde en çok araştırmaların ve tartışmaların olduğu bir islam alimi olduğunu belirterek, hayatından kesitler sundu. BediüzzamanSaidi Nursi’nin meşrutiyet dönemi, 1. Dünya Savaşı, ve milli mücadele dönemlerinin anlatıldığı programda Risale-i Nur Külliyatının oluşmasına giden temel taşlardan söz edildi. Akçe; Bediüzzman’ın Mardin dönemine de değinerek, hala varlığını koruyan Şehidiye medresesinde ikamet ettiğini ve ilk kelepçenin Mardin’den başladığını ancak artık Mardin’in, Bediüzzaman ve eserleriyle ilgili sempozyumlara ev sahipliği yaptığını ve o kelepçelerin yine burada çözüldüğüne değindi. Bediüzzaman’ın, Münazarat, Hutbe-i Şamiye ve Hutuvat-ı Sitte eserlerinden kesitler sunan Zübeyir Akçe; meşrutiyet, ana dilde eğitim, İttihadı İslam gibi konularda görüşlerine yer vererek Bediüzzaman’ın en temel prensiplerinden birinin müsbet hareket olduğunu belirtti.
Eğitim-Bir-Sen Mardin Şube başkanı Eyyüp Değer; Yrd. Doç. Dr. Zübeyir Akçe’ye programa icabetlerinden ve katkılarından dolayı teşekkür ederek, Bediüzzaman bu asırda anlaşılması ve okunması gereken bir mütefekkir olduğunu belirtti. Değer, ayrıca İz Bırakanlar Programının yıl boyunca devam edeceğini belirterek gelen misafirlere katılımlarından dolayı teşekkür etti.