DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Gazetecilik kursuna katılanlara sertifika

Mardin Gazeteciler Derneği ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nce düzenlenen gazetecilik kursuna katılan 33 33 kursiyere sertifikaları verildi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Gazetecilik kursuna katılanlara sertifika

Sertifika törenin de, Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, Vali Yardımcısı Bahattin Çelik, İl Jandarma Komutanı Albay Aladdin Karsavuran, İl kursiyere sertifikaları verildi.
Sertifika törenin de, Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, Vali Yardımcısı Bahattin Çelik, İl Jandarma Komutanı Albay Aladdin Karsavuran, İl Emniyet Müdürü Lütfullah Uğur Pekcan, Cumhuriyet Savcısı Vural Eker, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Kuzu, Basın İlan Kurumu Adnan Günbegi kursiyerlere sertifakalarını verdi.
Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, kursiyerlerin düzenlenen bu kurs sayesin de gazetecilerle bir arada olarak mesleği daha yakından tanıma fırsatı bulduklarını kaydetti.
Muhabirliğin önemli bir meslek olduğunu vurgulayan Koçak, “Muhabirlik toplumu bilgilendirme açısından oldukça önemli bir kamu hizmetidir. Etik kuralların çerçevesin de işleyen bir meslektir. Meslekte sadece doğru haber değil aynı zaman da kişinin hak ve hürriyetini dikkate alan şeffaf olunması gereken bir meslektir. Vatandaşı doğru bilgilendirmenin yanı sıra vatandaşın yaşam hakkını zedelememekte önemlidir. Kamu oyunu siz muhabirler aracılığıyla zamanında bilgilendirmek te önemlidir. Eskiye nazaran teknolojinin yardımıyla basında çok iyi duruma geldik. “ dedi.
kursa katılan kursiyerlere gazetecilik hakkında bilgi veren Koçak,” Yaptığınız haberlerde hızlı olmalısınız. Kısa süre de haberi yaparak toplumu bilgilendirmelisiniz. Bütün bunları yaparken basın ilkelerini de zedelemememiz gerekir.” İfadelerine yer verdi.
Kursun bir ay boyunca 5’i kız olmak üzere 33 öğrenciye verdiliğnii belirten Mardin Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Çelik gençlerden yoğun talep geldiği için bu kursu açma kararı aldıkladını ifade etti.
Çelik, “ 1 ay boyunca kursiyelere basında etik kuralları anlatarak gazetecilik hakkında bilgi verdik. İki taraf içinde yararlı bir kurs oldu. “ dedi.
Mardin Gazeteciler Derneği Başkan Yardımcısı Adnan Avuka ise, “ Bir ay boyunca süren kursta gazeteci adaylarına gazetecilik hakkında bilgilerini aktardıklarını ve kursiyerle muhabirlerin nasıl davranması gerektiğini anlattıklarını söyledi.