DOLAR32,2053% -0.22
EURO35,1156% -0.22
STERLIN41,0337% -0.05
FRANG35,4067% -0.62
ALTIN2.500,70% 1,40
BITCOIN67.240,010.341

“Geçmişe Yolculuk” tiyatro oyunu Mardin’de sahnelenecek

Yayınlanma Tarihi : Google News
“Geçmişe Yolculuk” tiyatro oyunu Mardin’de sahnelenecek

Sandıklı’da Gönüllü Hanımlar Derneği’ndeki kadınların hazırladığı “Geçmişe Yolculuk” isimli tiyatro oyununu Mardin’de sahne alacak. Derneğin İçişleri Bakanlığı desteğiyle hazırladığı “Sandıklı’dan Türkiye’ye Açılan Kültürel Miras Kapısı Projesi”, kapsamındaki tiyatro gösterileri devam ediyor.

Proje Koordinatörü Fulya Bolcal,  “Oyunlarımızın  konusunu  dedelerimizden, ninelerimizden dinleyip  kaleme aldık. Kültürel mirasımıza sahip çıkmakla kalmayıp, geçmişten geleceğe uzattığımız bu köprü ile gençlerimize birer umut ışığı; yaşlılarımıza da hoş bir sada bıraktık. Tiyatro oyunlarımızın konu içeriklerinde kayınvalide-gelin ilişkisi, Afyon gastronomisi ve davet kültürü,  şifalı suların tanıtımı, düğün gelenekleri son olarak da farkındalık yaratmak için kadına şiddet konuları   işlenmektedir.”  diye anlatıyor.

Mardin’e İçişleri Bakanlığının desteklediği “Sandıklı’dan Türkiye’ye Açılan Kültürel Miras Kapısı” isimli proje  gereği, 16 kişilik tiyatro ekibi ve  5 skeçten oluşan yaklaşık  1,5 saat süren “Geçmişe Yolculuk” isimli oyunu sahneye koymak üzere geliyorlar.  Projeye 5  il dahil edilmiş   olup bu iller Mardin, Malatya, Isparta, İzmir ve İstanbul’dur.   Oyun daha önce Isparta, İzmir ve İstanbul’da sergilendi.

Anadolu kültürün, kadın sesi ve kadınların bakış açısıyla anlattıkları oyunlarıyla geniş ve değişik kitlelere ulaşmak arzusundalar. Kadınlardan oluşan oyuncu kadrosunun başta kadınlar olmak üzere, pek çok insanın hayatına anlamlı dokunuşlar peşindeler.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 1993 (CTF93) mezunu ve projenin destekçisi Dr. Hakan Bolcal, “Mardin, yaşadığımız coğrafyalara uzak da olsa kalbimizin en yakınında her zaman yerini koruyor.  Projenin illeri arasına Mardin’in dahil olmasına sebep olup süreçte yanımızda olan Mardin Gönüllüsü, CTF93 mezunu Uz. Dr. Nureddin Özdener kardeşime ve bu organizasyona destek veren tüm dostlara teşekkürlerimi sunuyorum.” beyanında bulundu.

Sandıklı kadınlar, ortak ve dayanışma ve kültür alışverişini de amaçlayarak oyun günü yemekleri için Mardin Ortak Kadın İşbirliği Derneği (MOKİD) in kurduğu “MOKİD MUTFAK” ta olmayı  tercih ettiler. İki gün Mardin’in tarihi ve turistik yerlerini ve Mardin Bienali sanat alanlarını  gezecekler.

16 Mayıs 2024 Perşembe Günü saat 20.00 de  Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Vali Koçaklar Salonunda sergilenecek tiyatro oyununa tüm Mardinli sanatseverler ve Mardin Bienali için Mardin’de konuk olanlar davetlidir.