DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Hükümet ve HDP’nin açıklaması Mardin’de sevinçle karşılandı

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın isteği doğrultusunda PKK’nın silah bırakma ve kongre’ye gitmesi gerektiği yönünde yapılan açıklamayı Tüm Türkiye, Özellikle doğu ve güneydoğu halkı sevinçle karşıladı…

Yayınlanma Tarihi : Google News
Hükümet ve HDP’nin açıklaması Mardin’de sevinçle karşılandı

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile bir araya gelen HDP heyeti, Öcalan’ın PKK’ya yönelik çağrısını okudu.
HDP istanbul Millet Vekili Sırrı Süreyya Önderin okuduğu açıklamada Öcalan’ın isteği doğrultusunda PKK’nın silah bırakma ve kongre’ye gitmesi gerektiği yönündeydi.
Yapılan bu açıklamayı Tüm Türkiye, Özellikle doğu ve güneydoğu halkı sevinçle karşıladı.
Mardinli Vatandaşlar da konuyla ilgili düşüncelerini Muhabirimiz ile paylaştı.
İşte Mardinli Vatandaşların açıklama ile ilgili düşünceleri;
Mardin Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Çelik, “Tabi ki olumlu bir gelişme sağlıklı bir karar. Açıklamayı biz destekliyoruz. Çünkü artık insanlar ağlamak istemiyor. Analar ağlamak istemiyor bölgemize ilimize köyümüze cenaze gelsin istemiyoruz. Keşke bu karar daha önce verilseydi. Silahla çözüm olamayacağını hem kandil hem PKK tarafı anlamıştır. Biz artık mutlu yaşamak istiyoruz bu bölgede. Bölgenin kaderi değildir kan ve gözyaşı. Geç alınmış bir karardır keşke daha önce alınsaydı.Bu bölgenin ekonomisini ciddi anlamda rahatlatacak insanların mutlu olmasını sağlayacak bir karar.”

Vatandaş Yaser Akdağ, “Bu coğrafyada 40 yıldır akan bir kan var. Bu kanın bitmesi için bugün hem Hükümet tarafından hem de HDP tarafından bir çağrı yapıldı, ortak bir çağrıda bulunuldu. Daha önce Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bir çağrıda bulunmuştu. Bir fincan zehir bile olsa içerim diyen bir irade vardı. Siyasi Tarihime siyasetime hükümetime mal olsa bile ben bu işi çözeceğim ve bu işin arkasında duracağım. Bu iradeyi gösteren bir hükümet vardı ve kararlıydı. Bugün onun meyvelerini topluyoruz. Toplumda sevinçle algılandı. Gerçekten bu coğrafyada yaşayan insanların üzerinde PKK’nin bayağı bir etkisi vardı. Özellikle bir korku imparatorluğu oluşturulmuştu. Allah’a şükür bugün her iki taraf bir anlaşmaya vardı ve adeta tarihe geçecek bir çağrıda bulunuldu. Bu olumlu verici bundan sonra bunun yansımalarını göreceğiz, bunları irdeleyeceğiz.İnşallah hepimiz için hayırlı olur.Bu dağdaki çocukların, dağdaki gençlerin dağdaki insanların inmesi hem Türkiye için hem yeni Türkiye’nin inşası için hayırlı olacağını düşünüyorum .Çok olumlu buldum bu çağrıyı her iki taraf içinde hayırlı olur İnşallah. Bizim burada yereldeki yansımalarını tabi ki daha yeni bir açıklama yapıldı.Bu çok olumlu verici bu mutluluk verici İnşallah tarihe geçecektir ve bu şekilde devam edeceğini ümit ediyorum. Umutluyum bu konuda.”

Avukat Abdulmenaf Baysal, “Silahların bırakılması anlamında yapmış oldukları açıklama önemli ama bu işin evveliyatına baktığımızda 2013’ün nevrozundan bu yana PKK’nın silah bırakılacağı konuşuluyor. Ama şu aşamaya kadar henüz silah bırakmadığı gibi şehirleri silahlar ile doldurdular ve 6-7 ekim olaylarında halk bir katliama maruz kaldı. Her şeye rağmen yine de PKK silah bırakacaksa olumlu buluyorum. Ama sözden öteye mutlaka icraate geçilmesi lazım. İcraate geçilmediği müddetçe bu tür açıklamalar bir yalandan öteye geçmeyecektir. Silahlar susarsa en azından vatandaşlar düşüncelerini daha hür bir ortamda dile getirebilirler.İstedikleri gibi belki daha rahat yaşayabilirler. Hiç bir tarafın baskısı altında kalmadan daha rahat bir hayat sürdürebilirler. Ekonomik olarak ta bölgenin önü ciddi olarak açılmış olacaktır. Getirisi oldukça fazla olacaktır”.

 

Vehap Erdoğan