DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

‘İlçemizi yaşanabilir hale getireceğiz’

Yeşilli İlçe Belediye Başkanı Hayrettin Demir Mardin Merkez’de görev yapan gazetecilerle akşam yemeğinde bir araya geldi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
‘İlçemizi yaşanabilir hale getireceğiz’

İlçede yapacağı hedef ve projelerini basın mensupları ile paylaşan Hayrettin Demir, basın mensuplarının, yöneticilerin hatalarını düzeltmelerine ışık tutuklarını söyledi.
Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir, belediye başkanlarının klasik kalıpların dışına çıkarak modern bir hizmet anlayışında olmaları gerektiğini belirtti. Çarpık yapılaşmanın ilçe ve şehirleri köy kente dönüştürdüğüne dikkat çeken Başkan Demir, Yeşilli ilçesinde kültür ve sanat etkinliklerine ağırlık vereceklerini söyledi.

“Belediye Olarak Beton Yığını Haline Gelen Yerleşim Anlayışına Karşıyız”
İnsanların dikey yapılarda yaşamalarının çeşitli sıkıntılar doğurduğunun bilimsel olarak da tespit edildiğine vurgu yapan Başkan Demir “ Belediye olarak beton yığını haline gelen yerleşim anlayışına karşıyız. Dikey ve çok katlı yapılaşmaya da karşıyız. Yatay ve yaygın bir şehirleşme hayalimizi gerçekleştirmek istiyoruz. Bu konuda her kesimden destek bulacağımıza inanıyorum.” Dedi
Beledîlerin görev alanlarının geniş bir yelpazede olması gerektiğine ifade eden Başkan Demir, çöp toplama, alt yapı hizmetlerinin yanında, kültürel ve sanatsal faaliyetlere de yer verilmesinin gerektiğin bildirdi. Demir “Belediyelerin görevi çöp toplamak, su vermek ve altyapı hizmetlerini tamamlamakla bitmiyor. Kültürel ve sanatsal etkinliklerle vatandaşı buluşturmak, yaşanabilir alanlar yaratmak ve sosyal yaşamı kolaylaştırmak gibi görevleri de yerine getirmelidir. Bu konular iyi anlatıldığı zaman vatandaşın da desteği sağlanabilir. Mardin’imiz ve Yeşilli ilçemize yakışacak bir festival ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyoruz. Bu konuda basın mensuplarını yanımızda görmek ve sizinle kültürel ve sanatsal hizmetlerde buluşmak istiyorum. Toplumu şekillendiren, yöne veren basın gücüne inanıyorum” şeklinde konuştu.

“Göç Dalgasını Lehimize Çevirebiliriz”
Son zamanlarda alınan göçlerin şehir ve ilçe merkezlerini olumsuz yönde etkilediğini ileri süren Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir “Köyden kente göç eden insanları şehir hayatına adaptasyonuna yeteri kadar ilgi gösteremedik. Göç edenler şehirleşeceklerine, köydeki gelenek ve yaşantısını şehre taşıdı, şehir merkezlerini köyleştirdi. Bu zaman içinde karşımıza büyük bir sorun olarak ortaya çıktı. Biz ilçemizi köy kent görüntüsünden kurtarmayı hedefliyoruz. Oysa göç dalgasını lehimize çevirebilir, köyden gelen insanlarımızı şehir yaşantısına alıştırabilirdik.” Dedi.

“Büyükşehir Yasası Bizi Etkiledi”
Mardin’in büyükşehir statüsüne kavuşmasının ilçe belediyelerini olumsuz yönde etkilediğin ileri süren Başkan Demir, bazı hizmetlerin Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmesi gerektiğine rağmen, hizmetin yerine getirilmediğinden yakındı. Demir “Büyükşehri statüsüne kavuşmakla birlikte bütçeden aktarılan istihkakın yüzde 40’nın Büyükşehir belediyesi hesabına aktarılıyor. Bunun hizmet karşılığını maalesef göremiyoruz. Bu konuda ciddi sıkıntılarımız var. Yüzde 40’lık kısmı belediye borcuna mahsuben kesiliyor. Geri kalan yüzde 20 ile hizmet veriyoruz. Gelirimiz düştü, hizmet alanlarımız arttı.” Dedi.

Günbegi: Yerel gazetelere destek verilmesi lazım 

      Basın İlan Kurumu Şube Müdürü Adnan Günbegi  yerel gazetelerin güçlenmesi ve ayakta durması için her türlü desteğin verilmesi gerektiğini söyledi.

Günbegi, son zamanlarda gazetelerin aracılık reklam ve ilanlara yönelmesi, piyasada bu arayış içerisinde olduklarını görüyoruz. Yerel idarecilerimizden de bu gazetelerimize destek çıkacaklarından şüphemiz yok. Yeter ki karşılıklı iletişim halinde olunsun. Gereken destek zaten gelecek ”dedi.