DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

“Kobani Sağlık Raporu” hazırlanadı

Yayınlanma Tarihi : Google News
“Kobani Sağlık Raporu” hazırlanadı

Mardin-Şırnak Eczacı Odası üyeleri, DAEŞ ile Kürt gruplar arasındaki çatışmalar ve hava bombardımanları nedeniyle harabeye dönen Kobani’de yaptıkları araştırmalar sonucunda sağlık raporu hazırladı.

Mardin-Şırnak Eczacı Odası Yardım Komisyonu Başkanı Bülent Boz, bir restoranta düzenlen basın toplantısında 3 kişilik bir ekiple birlikte Kobani’de gözlemlerde bulunduklarını gözlem sonucunda bir rapor hazırladıklarını söyledi.

Kobani’de savaşın bazı yerlerde halen devam ettiğini belirten Boz, Türkiye’den 85 bin kişinin geri dönüş yaptığını ve bu sayının her geçen gün arttığını, orada 100 binden fazla insanın yaşam mücadelesi verdiğini kaydetti.

Kobani’de 1,5 yıldır elektriğin olmadığını, su şebekesinin de tahrip olduğu için şu anda yüzde 60’ı kullanılabilir kuyulardan su ihtiyaçlarının giderildiğini kaydeden Boz, temel insani ihtiyaçların giderilmesi konusunda ciddi sıkıntıların yaşandığını savundu.

Son 2 ay içinde sağlık ihtiyaçların karşılanması için 3 ayrı sağlık biriminin faaliyete geçirildiğini, 12 doktor,17 hemşire ve 12 yardımcı sağlık personelin sağlık hizmeti verdiğinin altını çizen Boz, şöyle konuştu:

“Bu üç birimde ortalama 690 hastaya bakılıyor. Bu hastaların yüzde 40’ı bebek ve çocuklardan oluşuyor. Yetişkinlerin yüzde 30’u diyabet, kardiyovasküler, astım, yüzde 10’u ise jinekolojik hastalıklar için başvurmakta. Geriye kalan yüzde 20’si ise sadece ilaç almak için başvuruyor. En sık görülen hastalıklar arasında bronşit, gastrit, hassas bağırsak sendromu ve astım sayılabilir. 45 gün önce başlayan şark çıbanı salgını devam etmekte. Enkaz temizlenemediği için cesetlerden dolayı bu salgının olduğu söylendi. Sıcaklıkların artması ile enkaz altında bulunan cesetlerden kaynaklı bulaşıcı salgın hastalıkların yayılacağı öngörülmekte. Rutin yapılması gereken bebek aşılarının hiçbiri 8 aydır yapılamıyor. Savaş kaynaklı psikolojik problemler özellikle kadınlar arasında artış göstermiştir. Son zamanlarda prematüre yani düşük doğumlar çok fazla.”

Boz, ilk olarak özellikle enkaz altında bulunan cesetlerin en kısa zamanda uygun şekilde temizlenmesi, Türkiye – Kobani arasında insani yardım koridorunun oluşturulması, kentte hizmet verecek en az iki adet tam teşekküllü hastanenin farklı bölgelere kurulması, kırsal alanlarda yaşayanlar için mobil sağlık aracı, salgınlara karşı ilaçlamanın ve bebek aşılarını yapılması gerektiğini kaydetti.

Mardin-Şırnak Eczacı Odası Yardım Komisyonu Başkanı Boz, bir yıl önce odalarının başlattığı “Rojova’ya Kardeş Eli” kampanyası kapsamında bir milyon lira civarında yardım toplandığını, ayni yardımlar ile beraber 11 milyon lira değerinde yardımların yollandığını, bunun da yetersiz olduğunu söyledi.