DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Kükürt bulutundan Mardinliler tedirgin

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kükürt bulutundan Mardinliler tedirgin

Peşmerge güçlerinin karadan Türk Silahlı kuvvetlerinin de DAEŞ terör örgütüne yönelik havadan operasyon gerçekleştirmesi sonucu DEAŞ Musul’da kükürt fabrikası yaktı.
DAEŞ Terör Örgütünün yaktığı kükürt ve asit fabrikasından çıkan zararlı bulutların oluşturduğu duman bulutu Şırnak ve Mardin’e de doğru ilerlemesi Mardin Halkını tedirgin etti.
Mardinli vatandaşlar durumdan duydukları rahatsızlık karşısında tedbir amaçlı alternatif arayışlarına başladı.
Vatandaşlar Bulutların bölgeye ulaşması ve olası bir yağmur yağması durumunda yaşlı insanların ve çocukların rahatsızlık duyacağını belirtti.
Meteorolojiden yapılan açıklamalarda toz bulutlarının önümüzdeki günlerde Mardin ve Şırnak iline ulaşmasını belirtiyor.
Vatandaş Mehmet Çelik: “Tabii ki DAEŞ´in kaçarken yaktığı kükürt fabrikası bir felakete yol açtı bölgede. bugün toz bulutlarının Şırnak´a kadar Cizre´ye kadar geldiği söyleniyor. olası bir şey de Diyarbakır, Mardin´i de etkisi altına alabilecek güce sahip olduğu ileri sürülüyor. aslında bu açıklamayı yerel yönetimlerin yapması gerekiyor, yetkililerin yapması gerekiyor. halkı bilgilendirmeleri gerekiyor. bugün uzman aracılığıyla biz kükürt tozunun ne kadar etkili olacağının ne gibi tahribatlar yapacak kulaktan duyma veya okuduğumuz şeylerden anladık bilgilerden anlıyoruz. kansere, üst solunum yolları enfeksiyonları yaşlı ve çocuklarda olumsuz etkiler yapacağını biliyoruz. ama bunu uzmanların diliyle uzmanların bilgileriyle halkın aydınlatılması halkın bilgilendirilmesi gerekiyor. eğer böyle bir gerçekten büyük bir boyutlu bir tehlike ise doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesi çok sıkıntılar yaşayacak gibi görünüyor”.
Vatandaş Ahmet Seven, “Bu bir kaç gündür Mardin´de biz de bu tedirginlikle yaşıyoruz maalesef. işte orta doğuda, ırak´ta, Suriye´de yaşanan bu olumsuz olayları işte Mardin´de biz tedirginliğini yaşıyoruz. biz bu olayları 1992 yılında körfez savaşı esnasında da gördük. işte o zamanlar da insanlar evlerini işte naylon poşetlerle falan kapatıyorlardı. O tedirginliği yaşıyordu. O konuda nasıl bir tedbir alınır bilmiyorum ama sabah çocuklarımız okula giderken o tedirginliği yaşayarak gitti. Hatta bizim çocuklar sabah okula gitmeden camdan bakıp acaba böyle bir toz bulutu var mı yok mu diye tedirginlik ile okula gittiler. İnşallah yani çok kısa süre içerisinde bizi de etkilemeden bu toz bulutlarından kurtulmuş oluruz. Ama tedirginlik yaşıyoruz”.
Vatandaş Halim Yüce: “Hayır herhangi bir şey duymadık ama sizden duyuyorum ben şuanda inşallah böyle bir şey olmaz. Çocuklarımız, yaşlılarımız, insanlarımız zarar görmesin. Zarar görmelerini istemeyiz, İnşallah ülkemize doğru böyle bir şey gelmez istemeyiz tabi” dedi.